Obsah článku
Tuto nepříjemnost můžeme klidně zahrnout mezi civilizační choroby. Nárůst počtu osob, kterých se bolest hlavy týká, je v úzkém spojení s tím, jak se zrychluje náš životní styl, roste počet hodin strávených u počítače a v našem životě se objevuje čím dál více stresových okamžiků. Na co si dát při bolesti hlavy pozor a jak si s ní poradit co nejrychleji, aby nám neznepříjemňovala celý den?
Bolest hlavy může být primární a sekundární
Bolest hlavy lze odlišit na primární, kdy není známá její příčina, nebo sekundární, tedy jako projev jiného onemocnění. Může se jednat o důsledek velmi vážných zdravotních obtíží – zvýšeného nitrolebního tlaku, nádoru, zánětu, krvácení nebo může být následkem úrazu.
Obtěžující migréna
V naprosté většině se však jedná o primární bolesti hlavy, zejména o migrény. Častěji se objevují po probdělé noci, ve stresovém období, při hladovění nebo nedostatečném příjmu tekutin. Více jsou ohrožené osoby středního věku, kuřáci, lidé s vyšším krevním tlakem nebo s onemocněním ledvin. Může být způsobena též přetížením krční páteře nevhodnou a dlouhodobě neměnnou pozicí při práci. Bolestí hlavy trpí častěji ženy. Pro migrénu je charakteristická silná pulzující bolest, která může být spjata i s celkovou nevolností a zvracením.
Varovné signály
Jsou situace, kdy není radno bolest hlavy podceňovat a snažit se o domácí samoléčbu, ale je více než vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Neváhejte tak učinit v případě, že se k bolesti hlavy přidají další příznaky – poruchy zraku, horečka, zmatenost nebo neurologické obtíže (např. neschopnost hýbat končetinou). Problém konzultujte s lékařem, pokud máte bolesti hlavy často, nereagují na podání běžně dostupných léků.
Pomohou nejen pilulky
Při bolesti hlavy asi většinu lidí napadne jako první možnost vzít si léky – analgetika. Ta jsou volně dostupná v lékárnách pod různými názvy. Jsou však i jiné možnosti, které můžete vyzkoušet. Nemusíte ani shánět nějaké speciální přípravky, ale můžete využít ingredience, které máte běžně dostupné doma.
1. Odpočiňte si, relaxujte
Základem je dopřát si odpočinek a nechat své tělo zregenerovat. Vyvarujte se stresovým situacím, dbejte na pitný režim a omezte různé zvukové či světelné vjemy, na které můžete být v tuto dobu přecitlivělý. Průběžně pijte dostatek tekutin, hodí se pramenitá voda, ale i bylinkové čaje nebo ředěné ovocné džusy.
2. Ochlazení
Při bolesti hlavy vám může pomoci i ochlazení. Vyplatí se ledovat nejen hlavu a oblast šíje, ale též kotníky. Kolem těch můžete omotat látku namočenou ve studené vodě a zakrýt je dekou. Bolest by měla během zhruba 15 minut polevit.
3. Zázvorový čaj
K prospěchu vám může být též zázvorový čaj. Kořen zázvoru oloupejte, nastrouhejte nebo nakrájejte nadrobno, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Můžete jej pak přecedit nebo klidně ponechat takto. Čaj lze dochutit citrónem nebo medem – obojí může být při bolesti hlavy vaším spojencem.
Sponzorováno
4. Vyhněte se energeťákům, kofein můžete zkusit
Pokud pravidelně nekonzumujete velké dávky kofeinu nebo nápojů obsahujících jej, můžete si připravit i kávu. Pokud na ni nejste vyloženě závislí, měla by vám od bolesti hlavy ulevit.
5. Bylinky a jejich pomoc
Z bylinek můžete při léčbě využít květy levandule, mátu, fenykl, heřmánek nebo meduňku. Lze si připravit čaj pouze z jedné z těchto rostlin, ale můžete si je i namíchat dle své fantazie v různých poměrech. Není problém zakoupit i bylinné směsi již připravené pro tyto léčebné účely. Zde se podívejte na bylinky proti bolesti hlavy.
6. Nakopejte stresu zadek
Může jít také o kombinaci všech těchto faktorů. Na odbourání stresu existuje množství přístupů v závislosti na zdroji stresu (práce, vztahy, finance a podobně). Jednou univerzální, poměrně účinnou a jednoduše vykonatelnou metodou je například aromaterapie. Nebo skvěle pomáhá také relaxační masáž.
7. Krční páteř umí být pěkná potvora!
Dalšími důvody může být nedostatek kyslíku nebo objem krve proudící do hlavy jako důsledek špatné polohy krčních obratlů. Návštěva chiropraktika, který má zkušenosti z aplikované kineziologie a kraniosakrální terapie mohou poskytnout odpovědi na vaše problémy.
8. Bolesti hlavy mohou vyvolat i unavené oči
Příčinou bolestí hlavy mohou bát také unavené oči. Procvičování očních svalů silným přimhouřením víček a následným držením zavřených očí během několika sekund dokáže dopomoci k relaxaci těchto svalů.
Pravidelná roční prohlídka zraku je stejně důležitá věc. Zjistí například, zda nemáte v oku vysoký tlak, který může bolesti hlavy vyvolávat.
Možná prevence proti bolestem hlavy
Pokud patříte mezi ty, které dokáže bolest hlavy řádně potrápit, snažte se zamyslet nad tím, zda můžete poznat její spouštěč. Pokud by vás provázela opravdu často, navštivte raději lékaře, aby vyloučil jinou příčinu obtíží. Prevencí je zejména pravidelný denní režim, dostatek spánku, dodržování pitného režimu a eliminace stresových faktorů. Vyplatí se též každodenní pohyb na čerstvém vzduchu.
Toto by se mělo tesat do kamene: Každý člověk je jedinečné individuum. Vaše otisky prstů patří jen vám. Nedává tedy smysl vyhledávat pro léčbu takovou terapii, která je specifická právě pro vás?
Co si také o bolesti hlavy přečíst?
VIDEO: Bolesti hlavy, migrény a jejich bylinná léčba
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví a nemoci hlavy
Přečtěte si také naše další články