Motání hlavy a závratě – příčiny a léčba 4.88/5 (32)

Motání hlavy může být znakem závažnějšího onemocnění. Je dobré se zeptat na závratě vašeho lékaře.

Motání hlavy může být znakem závažnějšího onemocnění. Je dobré se zeptat na závratě vašeho lékaře.

Také se vám občas stane, že se vám z ničeho nic zamotá hlava? Tedy že nastane stav, kdy se musíte nejenom zastavit, ale musíte se dokonce i opřít, nebo si musíte si i sednout? U mnohých z nás (častěji u žen) není tento stav nic výjimečného i několikrát do týdne. Pokud právě do této skupiny také patříte, tak doporučujeme být na pozoru. Možných příčin může být více než dost. Podívejme se společně na to, o jaké konkrétní se může jednat.

Příčiny motání hlavy

A jaké mohou být důvody motání hlavy a závratí?

1. Příčiny mohou být i méně vážné

Nejprve začneme tím, že se podíváme na příčiny, které nejsou zase až tak vážné a tak není důvod se znepokojovat. Obvykle dojde k tomu, že se vám zamotá hlava chvíli potom, co uděláte pro své tělo něco zcela neočekávaného. O co se může jednat?

 • Sklenice alkoholu
 • Šálek kávy
 • Jedna cigareta
 • Energetický doplněk

Zvláště, pokud nejste příliš zvyklí, se může změnit výše krevního tlaku, stejně jako se mohou objevit různé obranné reakce, nebo intoxikace těla. Vliv to má právě na to, že se vám krátkodobě motá hlava. V takovém případě si sedněte a počkejte, až daný stav přejde a příště se raději dané neřesti vyhýbejte. A když už, tak buďte raději opatrnější. Hlavně u alkoholu a cigaret.

2. Vliv může mít i váš pohyb

Jsou i situace, kdy se motá hlava z důvodu určitých pohybů, které vykonáte. Velmi častá je situace spojená s tím, kdy se rychle zvednete z postele. Mnoha z násse poté zamotá hlava. Rizikovým pohybem je ale i to, že se rychle předkloníte a poté se opět postavíte. Je to i váš případ? Pokud ano, hledejte problém nejprve v tom, zda je vaše tělo dostatečně hydratované. Pokud je po této stránce vše v pořádku, už je důvodem buď problém s krevním tlakem, nebo je problém s krevním oběhem. Co v takovém případě dělat? Neoddalujte návštěvu lékaře, který provede potřebné testy a na jejich základě vám řekne, co vám je a čemu se vyvarovat.

Komplikace mohou být i v hlavě

Nemusí to být jenom fyzický problém. Motání hlavy může být spojeno i s vaší psychikou. Pokud se dostanete do situace, která vám není příliš příjemná, skutečně se může objevit tento problém. Jedná se o jeden z obranných mechanismů lidského těla, který má za cíl poukázat na to, že něco není v pořádku a měli byste se dané situaci vyhnout. Co může být spouštěčem? Je to třeba:

 • Pobyt ve velké výšce
 • Pobyt ve stísněném prostoru
 • Výrazná tréma
 • Velká nervozita nebo stres

Jak si s tímto poradíte, je čistě na vás. Ideální je dané situace pochopitelně nevyhledávat. Pokud to jinak nejde, tak je optimální snažit se o to zvládnout svůj strach. V tom může pomoci i odborník. Dané situace pro vás již nebudou natolik nepříjemné, díky čemuž se nemusí objevit ani nepříjemné motání hlavy. Maximálně se objeví klasické příznaky, jako je zrychlené dýchání, rychlejší tep, nebo drobné pocení.

3. Nechte si vyšetřit také rovnovážné ústrojí

Pokud vám přijde, že motání hlavy je vyvoláváno doslova znenadání, bez konkrétní identifikovatelné příčiny, může být daný problém v takzvaném rovnovážném ústrojí. Tedy v oblasti vašeho vnitřního ucha, kde je ústrojí, které přenáší informace přímo do mozku. Ten následně dané informace zpracovává. Pokud je toto ústrojí poškozeno, může dojít k tomu, že se mozku předávají jiné informace, než ty reálné. A vlivem toho se může objevovat periferní závrať.

Poměrně častým důvodem daného stavu je například ušní infekce, ale může jít také o důsledek výraznějšího úrazu, vlivem kterého došlo k poškození této ušní části. I zde vám samozřejmě musíme doporučit návštěvu lékaře, který vše potvrdí nebo vyvrátí s určitostí.

4. Jsou tu také nemoci

Motání hlavy může být způsobeno také řadou nemocí. Bohužel se nejedná o ty běžné, které plynou spíše z nachlazení. Jsou to nemoci, které jsou dlouhodobé a pokud jimi trpíte, je třeba počítat s tím, že se u vás motání hlavy skutečně může objevovat častěji, než budete sami chtít. Příkladem takových nemocí je cukrovka, stejně jako to může být ve starším věku roztroušená skleróza. Také to může být anémie, nebo takzvané cévní malformace. Nebo to může být také Ménierova choroba. Možností je každopádně více.

Pozor i na to, že motání hlavy může být předzvěst toho, že se zdravotní komplikace teprve objeví. Pokud dané stavy začnete zažívat, je dobré zpozornět. To proto, že důvodem může být třeba mrtvice, nebo vznik a růst nádoru. Obojí je pro lidské zdraví výrazně nebezpečným stavem. Zvláště, pokud se spolu s motáním hlavy objeví i poruchy řeči. Pak je potřeba rychle jednat.

5. A jsou zde i další příčiny

Jako například:

 • onemocnění srdce (srdeční záchvat),
 • problémy s krevním tlakem,
 • mozkové choroby nebo stavy (mrtvice, demence a migrény),
 • léky (krevní tlak a léky proti bolesti a antibiotika),
 • metabolické poruchy (hypoglykemie a dehydratace),
 • stárnutí,
 • těhotenství

Příznaky závratě zahrnují závratě, pocit mdloby nebo vyčerpání, otáčivý nebo vířivý pohyb – buď sebe nebo okolí, slabost, únava, zmatenost, pocity vyvedení z rovnováhy, bolesti hlavy nebo tlak hlavy, bolest na prsou nebo nevolnost, zvracení.

Sledujte se

Jak jsme uvedli výše, motání hlavy může mít i zcela jednouchou příčinu. Nedostatek tekutin, přetížení, nebo alkohol i cigareta. Pokud k danému stavu skutečně jasně dojde po tom, že uděláte něco špatného, není důvod se příliš znepokojovat. Jde o v podstatě přirozený stav a jednu z běžných reakcí vašeho těla.

Pokud se motání hlavy objevuje častěji, je dobré zpozornět. Snažte se zjistit, z jakých důvodů vzniká a jaké má projevy. Pokud je problém velmi intenzivní, a nezpozorovali jste žádnou přímou příčinu, je dobré navštívit lékaře. Ten s určitostí odhalí, zda je to třeba jenom problém s tlakem, nebo se jedná o něco, co už můžeme označit jako vážnější.

Řešení a léčba motání hlavy a závratí – existují přírodní nebo domácí léky na závratě?

Pokud častěji člověk má motání hlavy a závratě, může to být příznak onemocnění. Možná to je něco nebezpečnějšího a mělo by se to vždy projednat s lékařem, aby zjistil možné příčiny závratě. Léčba závratě závisí samozřejmě na příčině a měla by být posouzena lékařem.

Pro mírné případy závratí se doporučuje:

 • Hodně pijte, konzumujte pravidelně jídlo a mějte také dostatek odpočinku.
 • Doporučuje se, aby člověk, který má závrať, leží.
 • Vstávejte pomalu, protože to může pomoci při závratích spojených s rychlými změnami polohy.
 • Udělejte svůj domov bezpečný pro osobu s chronickými závratěmi (zábradlí, chodítko, měkké dopady).

Pamatujte: Někdy se příčina závratí nemusí okamžitě nalézt. Dotčená osoba může potřebovat služby odborníka nebo velmi podrobné odborné testování k odhalení příčiny a vypracování plánu léčby závratí této osoby.

A co si dále přečíst na téma závratí?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva