Sponzorováno

Bolest hlavy a migréna – nejčastější otázky + jak na ni? 4.82/5 (11)

Bolesti hlavy mají podle tradiční čínské medicíny mnoho různých důvodů,

Bolesti hlavy mají podle tradiční čínské medicíny mnoho různých důvodů,

Bolest hlavy je jeden z nejčastějších neduhů. Ačkoli většina bolestí hlavy není příznakem závažných onemocnění, některá vyžaduje lékařskou péči. Je-li bolest hlavy ještě silnější než kdykoliv předtím, budete možná potřebovat okamžitou lékařskou pomoc. Pokud jste těhotná a máte bolesti hlavy, je nutná konzultace s vašim lékařem. Asi 85-90% všech bolestí hlavy jsou způsobené napětím, zvýšeným krevním tlakem a migrénou.

Tenzní bolesti hlavy jsou často doprovázeny stresem a stahy ramenních svalů. Problémy s tlakem jsou nejčastější příčinou bolestí hlavy. Pokud máte chronické bolesti hlavy (více než 3x týdně po dobu několika měsíců), obraťte se na svého lékaře.

Migréna – nemoc s jasnými pravidly

Migréna je nemoc s jasnými pravidly. Pokud se těmto pravidlům vymyká, pak to není migréna. Víme, jak probíhá na úrovni mozku: cévy se stáhnou, mozek se prudce odkrví. Zareaguje na to tak, že usiluje cévy rychle rozšířit, aby nahradily nedostatek kyslíku. To, co se odehrává v cévách, bychom mohli přirovnat k vlně tsunami, která vzniká v záhlavovém laloku. Nikdo vám však neodpoví na otázku, na jakém principu se to šíří. Víme, že se za tím skrývá serotonin, který má mnoho podskupin a působí na stejných receptorech, které spouštějí migrénu.

Příčiny migrény

Migréna je spojena se změnami v nervovém systému, uvolňování určitých chemických látek v mozku a dilatací cév. Možnými spouštěči migrény jsou hlad, únava, jasná světla, alkohol, kofein, úzkost, stres, některé léky, faktory životního prostředí. Bolest může nastartovat a zhoršit i dehydratace.

Příznaky migrény

Příznaky napětí a bolesti hlavy zahrnují:

 • Konstantní pulzující bolest hlavy.
 • Pocit napětí, tlak v hlavě a krku.
 • Nepohodlí při provádění každodenních záležitostí.
 • Bolest je často soustředěna v jedné polovině hlavy.
 • Bolest, která se zhoršuje u jakékoli činnosti.
 • Bolestivá citlivost na světlo.
 • Nevolnost.

Asi 20% lidí, kteří trpí migrénami, vidí světlé skvrny nebo záblesky světla bezprostředně před dalším útokem bolesti hlavy. Někteří lidé mají ostrý výbuch energie před záchvatem migrény. Ve většině případů, migréna vyžaduje profesionální diagnostiku a léčbu. Poraďte se s lékařem, který předepisuje léky k úlevě od bolesti.

Léčba a rychlá pomoc? Ticho, tma, teplo

Alfa a omega, když už záchvat propukne, je najít si to, co pomůže právě vám. Dá se říci, že každému z nás může pomoci něco jiného. Najděte si i vy tu metodu, která vám od bolesti hlavy uleví. Podívejte se na několik osvědčených tipů:

1. Vypijte tekutiny

Snažte se po doušcích vypít půl litru čisté vody nebo čaje.

2. Chlad a obklad na hlavu

Zkuste si dát na hlavu šátek a obklad.

3. Stáhněte si hlavu

Při silné bolesti máte chuť stáhnout si hlavu – udělejte to. Kolem hlavy si pevně uvažte šátek tak, aby mačkal tepnu nad uchem nebo místo, kde je pulzující bolest nejsilnější. Stáhnout rozšířené cévy pomůže i studený obklad. Nejlepší je sáček s ledem (nebo i mraženou zeleninou) zabalený v ručníku.

4. Uvolněte se meditací

Schopnost uvolnit se prostřednictvím meditace, hypnózy, hudby s podporou videa techniky zvládání stresu mohou pomoci zabránit napětí a bolestem hlavy.

5. Pomoc s migrénou z přírody

Zkuste také na vaši migrénu několik přírodních tipů:

 1. Salátovou okurku nakrájejte na kolečka a přiložte na čelo a víčka. Po deseti minutách proces opakujte s „novou dávkou“.
 2. Pijte čaj z čerstvého zázvoru.
 3. Vatové tampony namočte do alpy a přiložte na čelo a spánky.
 4. Výborný je prý i čaj Migrenan.
 5. Upravte životosprávu. Pokud se migrény opakují, spouštěčem může být i strava. Zjistěte, zda ve vašem jídelníčku není potravina, která je zodpovědná za vaši bolest hlavy.
 6. Podle našich babiček na migrenózní bolesti hlavy výborně zabírá i spánek v zatemněné místnosti.
 7. Žvýkání hřebíčku je prý stoprocentní zabíječ bolestí hlavy.
 8. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Jejich nedostatek může způsobit, že vás rozbolí hlava.
 9. Olej z lněných semínek je výborným pomocníkem v boji proti migréně, protože látky obsažené v něm se podílejí na rozšiřování cév, a tím pomáhají správné cirkulaci krve. Stačí si preventivně dopřát jednu čajovou lžičku lněného oleje denně a migréna vás obloukem obejde.
 10. Migrénu zaženete i sexem. Zní to sice neuvěřitelně a pravděpodobně se vám do toho při bolesti hlavy nebude chtít, ale pokud vyzkoušíte, neprohloupíte. Při milování a zejména orgasmu se vylučuje hormon serotonin, který mimo jiné zmírňuje nebo zcela zastaví migrenózní bolesti hlavy.

Proč každého z času na čas bolí hlava?

Vždy to má důvod, jen si ho člověk nemusí dát do souvislosti s bolestí hlavy. Buď na něj leze nějaká viróza, má přetížené šíjové svalstvo, nebo žije ve stresu. U žen může být za bolestí hlavy menstruační cyklus, příčinou se snadno mohou stát špatné brýle, vysoký oční tlak … V takových případech je bolest hlavy příznakem, symptomem jiného problému, a jak naznačuje výčet, může jich být velmi mnoho. Samozřejmě, je dobré, když příčinu zjistí odborník.

Sponzorováno

TIP: Co pomůže při bolestech hlavy?

Vezmi si tabletku! Je to opravdu dobrá rada?

Dobrá je, dokud nemluvíme o příliš silné a atypické bolesti. Pilulka totiž neřeší základní problém, pouze zahání příznaky. Dá se využít při mírné a středně silné tupé bolesti hlavy, která člověku ještě dovoluje koncentrovat se a pracovat. Pokud přijde náhle, je „divná“, doprovázejí ji závratě nebo zvracení, není co řešit, je třeba se obrátit na lékaře.

Jaký je rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou? Zlé jazyky tvrdí, že migréna je nemoc žen, které se nechtějí věnovat svým partnerům …

Jsou to nejen zlé jazyky, ale i neinformovaní, asi nikdy neměli migrénu. Na rozdíl od běžné bolesti, migréna je záchvatovité onemocnění. Jde o neurologické onemocnění mozku. Srozumitelně řečeno, v tomto případě nejde o příznak žádného jiného onemocnění, ale o primární bolest hlavy.

Jaké jsou příznaky migrény?

Rozdělujeme je do čtyř fází. První jsou subjektivní příznaky, které se dají shrnout do lidové věty: Cítím, že to na mě jde! Nemocný bývá podrážděný, jdou na něj mdloby, pociťuje tíhu na žaludku nebo je unavený, spavý. Tyto příznaky se obvykle dostaví i 24 hodin před samotnou bolestí hlavy. Pro druhou fázi je charakteristické křečovité stažení cév obvykle v záhlavovém laloku, kde jsou umístěna zrakové centra. Cévy se stáhnou, mozek se neprokrvují a člověk má zrakovou auru: vidí záblesky nebo má rozmazané vidění, případně výpadek v části zorného pole.

Samozřejmě, cévy se mohou stáhnout i v jiné části mozku, na tom závisí i druh aury. Poruchy řeči, komolení slov, brnění prstů … Slovo aura bychom v této souvislosti mohli volně přeložit jako předzvěst. Nemocného totiž v této fázi ještě zákonitě hlava bolet nemusí, ale právě tato fáze je předzvěstí té další – bolesti hlavy. Ta bývá obvykle jednostranná, pulzující, může se šířit dál. Bývá tak silná, že člověk cítí tep svého srdce, zvrací, vadí mu světlo i zvuk, při fyzické zátěži se dále zhoršuje. Pokud jde o stranu hlavy, ta se může při každém záchvatu měnit, pokud je to vždy stejná strana, je to ještě podezřelejší.

Poslední fází je úleva od bolesti. Člověk má pocit, že ho právě prošel parní válec, obvykle usne od únavy.

Jak dlouho může migréna trvat?

Od čtyř až do sedmdesáti dvou hodin. Některé fáze se mohou prodlužovat, jiné zkracovat, některé mohou jednoduše „vypadnout“. To je to, že v medicíně nic neplatí paušálně. Celý záchvat migrény se například může zastavit u druhé fáze a k bolestem hlavy vůbec nemusí dojít.

Jaké jsou spouštěče migrény?

Je jich velmi mnoho a jsou nesmírně různorodé. Často jsou tytéž jako při běžných bolestech hlavy, ale mohou mít i jiné pozadí. Nejednou je mají na svědomí potraviny – čokoláda, plesnivé sýry, majonéza, jižní ovoce, alkohol – zejména červené víno, ořechy. Spouštěčem může být i akutní stres. Představte si nervózního hektického člověka „krátce před výbuchem“. Do toho mu zazvoní telefon a ještě více rozdráždí jeho nervový systém … Pokud na flegmatikovi téměř nic nezanechá stopu, výbušní lidé, ale rovněž nesmělí, bázliví, mají nervový systém jakoby nastaven na vyšší hodnotu a i malý podnět zvenčí se snadno stane důvodem migrény.

Je pravda, že migréna souvisí i s povoláním?

Ano, vidíme takovou souvislost. Nejčastěji její oběťmi bývají učitelky – práce s dětmi, stres. Poměrně často postihuje řekněme i umělce, kteří žijí ve svém vlastním emocionálním světě, a také lidi na manažerských postech. Pracují s lidmi, mají toho hodně, jsou ve stresu …

Na základě čehož pak fungují léky proti migréně?

Nejznámějšími léky jsou triptany, které zasahují na biochemické úrovni na serotoninových receptorech. Blokují je. Nemocný by si je měl dát už v první fázi migrény, když „to na něj jde“, a tito lidé onen stav velmi dobře znají. Pilulka by měla migrénu zastavit, nedovolit jí, aby se přehoupla do další fáze. Někomu zabírají, jinému vůbec ne, nevíme proč. Hypotéz je hodně.

Máte vy nějaký recept na migrénu? Napište nám ho do komentářů, budeme rádi.

Co si dále můžete přečíst o migréně?

VIDEO: Co je Migréna

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Bolest hlavy a migréna – nejčastější otázky + jak na ni?”

  1. Iva napsal:

   Opravdu se těmto statím musím jenom smát. Píšou je takoví odborníci, kteří migrénu nikdy na vlastní kůži nezažili, proto si mohou dovolit radit na migrénu sex….meditace? možná jako prevence, ale když už záchvat naskočí, není z něj ven… děs a hrůza, nesnesitelná bolest, při které se nemůže ani pohnout natož běžně fungovat. Já konkrétně v takových chvílích o sobě ztrácím povědomí, odcházím z práce (ani nevím, jak se vůbec dopravím domů, neboť o sobě skoro nevím), ulehám. Ticho ano, Tekutiny ano, ale spíš chlad než teplo. Když si čtu, jak se uvádějí hodiny, po které záchvat trvá, směju se taky. Kdyby migréna trvala pár hodin, ani by mi nestálo za to,o ní mluvit. Já migrénou trpím celé tři dny a to každých 14 dnů a už po dobu 18 let…. Když to spočítám, přišla jsem za ty roky o 3 plné roky života. V těch dnech totiž nejsem schopna fungovat a žít. O kolik radostí mě tato nemoc už připravila, raději nemluvit. Při záchvatech si nepřeju nic jiného, než umřít. Kdybych měla rakovinu, problém už mám několikrát vyřešen, navíc možná nezažiju tolik bolesti. Ale protože se jedná o migrénu, zcela jistě přijde zase. Podivuji se jen nad tím, že se tím nikdo nazaobírá, že se dosud nenašla příčina ani lék….přitom je to jedno z nejstarších onemocnění – trpěly jím i tak známé osobnosti jako Ceasar, Jana z Arcu, Napoleon…. Ale protože se na tuto nemoc neumírá, nikoho to netlačí. Přála bych pánům vědcům alespoň jeden 3-denní záchvat jednou za život. Aby věděli, jak trpí touto nemocí postižení lidé každých 14 dnů……

  2. Sabina napsal:

   Migréna je opravdu nepříjemná, já nad ní vyhrála s pomocí anatomického polštáře. Krom matrace jsem tedy koupila i ten polštář a světe div se, migrény jsou u mně teď výjimkou.

  3. Olga napsal:

   Tak já mám záchvat každý den nejhorší je to ve spánku je nekdo kdo to má stejné veškeré vyšetření mám v pořádku dokonce jsem byla i na psychiatrii tam je vše v pořádku může mi někdo poradit

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva