Sponzorováno

Prosopagnosie (obličejová slepota): „Odkud jen toho člověka znám?“ 5/5 (8)

Prosopagnosie - když si nepamatujete obličeje

Prosopagnosie – když si nepamatujete obličeje

Je vám věta v nadpisu povědomá? Často se vám stává, že vás na ulici někdo pozdraví, a vy po dlouhou dobu vůbec nevíte, kam jej zařadit? Marně vzpomínáte, zda je to někdo, koho znáte z práce, ze cvičení nebo ze školy. Pokud se vám to stane výjimečně a nakonec dojdete k tomu, že dotyčného jste někde viděli před dlouhou dobou nebo jej vídáte jen sporadicky, není divu. Horší je, když po celém dni vám při večerním návratu domů dojde, že to je váš soused, se kterým se téměř každý den střetáváte ve výtahu.

Zapamatování a následné opětovné rozeznávání lidských tváří je schopnost, která nás provází během každodenního kontaktu s lidmi. Občas si ani neuvědomujeme, jak je pro nás běžné se potkávat s lidmi, které jsme již viděli dříve, poznávat je a udržovat kontinuitu v rozhovorech s nimi. Při sledování filmů běžně rozlišujeme několik tváří a jsme tak schopni vnímat celý děj.

Podstata Prosopagnosie

Nemoc, u které u člověka právě toto v určité míře nefunguje, se nazývá prosopagnosie a jedná se o neurologickou poruchu. Výraz je odvozen z řeckých slov „prosopon“ (tvář) a „agnosia“ (neschopnost, nedostatek znalostí). Někdy se hovoří též o obličejové slepotě nebo o vizuálním hluchu.

Nemoc není tak výjimečná, jak si obvykle lidé myslí. Nemocní jsou schopni své potíže dlouhodobě maskovat, pokud se u nich prosopagnosie neprojevuje v závažné míře, naučí se s takovýmto omezením žít a vnímali by jako ostudu, pokud by o tomto s někým hovořili.

Diagnóza Prosopagnosie

Diagnóza prosopagnosie bývá stanovena dle výsledků více testů. Je třeba říci, že vůbec nesouvisí s jinými poruchami. Nemocní si vše ostatní pamatují bez obtíží, jejich intelekt není nijak zasažen. Výjimečně se může choroba přidružit k autismu.

S největší pravděpodobností hrají při vzniku nemoci roli zejména genetické faktory. Někdy se mohou obtíže objevit po prodělaném úrazu. Pokud člověk nemocí trpí od dětství, je velmi podstatné přijít na tuto diagnózu včas a nezaměnit ji u dítěte s jinými poruchami. Snadno by mohlo dojít k chybnému určení obtíží a následně by byly volené nevhodné pedagogické postupy ve snaze zlepšit situaci.

Sponzorováno

Různá míra obtíží

Pro člověka trpícího touto nemocí jsou tváře v životě opravdovým „oříškem“. Není schopen obličej vnímat, uchovat v paměti a poté dle něj danou osobu opět poznat. Velmi záleží na tom, v jaké míře se nemoc projeví.

Někdo může brát jako obtížné zapamatovat si tváře lidí, které poznává nově. Pokud je v práci v každodenním kontaktu s lidmi, zapamatuje si třeba klienta až po třetí společné schůzce, ale nadále jej pak již poznává běžně, pokud se s ním pravidelně setkává. Někdo však může mít potíže i s tím, aby si zapamatoval členy vlastní rodiny. Problém může nastat již v momentě, kdy má ráno pozdravit manžela. Pokud jsou obtíže opravdu výrazné, nemocní hovoří i o tom, že pokud hledí někam, kde je vedle sebe více tváří, nejsou schopni odlišit tu svoji. Pořádným úkolem je třeba najít sebe na skupinové fotografii.

Rafinované maskování

Pacienti s prosopagnosií (i ti, u nichž nebyla diagnóza odborně stanovena) si nachází různé kompenzační strategie, jak nemoc maskovat před svým okolím. Pokud dotyčný ví, že je třeba si člověka zapamatovat, nachází si na něm jiné znaky, pomocí nichž jej může příště identifikovat. Následně jej může poznat podle účesu, oblečení, parfému, hlasu nebo stylu chůze. Je však zřejmé, že pak může snadno docházet ke zmatkům, pokud např. člověk změní účes.

Při obličejové slepotě se běžně lidem stává, že je na ulici někdo pozdraví a oni nemají nejmenší tušení, o koho se jedná. Nejčastěji volí takový přístup, kdy se chovají vlastně přátelsky ke každému a v počátku rozhovoru se dle jeho obsahu snaží zjistit, odkud se mezi sebou znají.

Prosopagnosie a léčba

Hlavním cílem léčby prosopagnosie zahrnuje pomáhání postiženým, aby mohli praktikovat způsoby kompenzace rozpoznávání obličejů. Neexistuje žádná přímá léčba, není žádný určitý lék. Existují zvládání strategie, které mohou pacientům pomoci. V současné době ale neexistuje formální léčba prosopagnosie.

Sponzorováno

Prosopagnosie může být trvalý stav. Nicméně, pacienti se mohou vyléčit v případě, že je problém omezen pouze na jejich pravou hemisférou (dle výzkumů z roku 2001). Studie, při které bylo sledováno 18 lidí s prosopagnosií zjistila, že doba potřebná pro 50% lidí k obnovení byla 9 týdnů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva