Sponzorováno

Kraniektomie – odstranění části lebky – jak a kdy se provádí? 4.5/5 (8)

  • Kraniektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část lebky (kranium). Tento zákrok se provádí z různých důvodů, nejčastěji kvůli snížení nitrolebního tlaku při vážných stavech.
  • Po kraniektomii se odstraněná část lebky často dočasně uloží, aby byla později znovu připevněna na původní místo, jakmile se stav pacienta stabilizuje. Tento proces se nazývá kranioplastika.
  • Kraniektomie je obvykle považována za poslední možnost a provádí se pouze v případě, že méně invazivní léčebné metody nejsou účinné.

Co je kraniektomie?

Kraniektomie je typ velké mozkové operace, kdy chirurg odstraní část vaší lebky, aby se dostal k vašemu mozku. Chirurg během tohoto postupu nenahradí vaši lebku. Až následná procedura zvaná kranioplastika nahradí odstraněný kus vaší lebky.

Lékař může zvážit kraniektomii ke snížení otoku, tlaku nebo krvácení (či jiné nadbytečné tekutiny) na vašem mozku. Tlak ve vaší lebce z otoku nebo nadbytečné tekutiny může být život ohrožující nebo způsobit poškození mozku, protože mezi vaším mozkem a lebkou není mnoho místa. Jakýkoli tlak je nebezpečný a může ovlivnit fungování vašeho mozku.

Někdy se může kraniektomii říkat i dekompresní kraniektomie.

Kraniektomie - ilustrace

Kraniektomie – ilustrace

 

Co léčí kraniektomie?

Kraniektomie se provádí z různých důvodů, nejčastěji kvůli snížení nitrolebního tlaku při vážných stavech, jako jsou:

  • Traumatické poranění mozku – Kraniektomie může být nutná po vážném úrazu hlavy, kdy dochází k otoku mozku a zvýšení nitrolebního tlaku, což ohrožuje život pacienta.
  • Mrtvice (cévní mozková příhoda) – V případě rozsáhlého mozkového infarktu může dojít k otoku mozku a zvýšení nitrolebního tlaku, což může vyžadovat odstranění části lebky.
  • Nádory mozku – U některých typů nádorů mozku může být nutné odstranit část lebky, aby bylo možné nádor odstranit nebo snížit tlak na mozek.
  • Infekce – V závažných případech mozkových infekcí může být nutné odstranit část lebky, aby bylo možné odstranit hnis nebo snížit tlak na mozek.
  • Otok
  • Krvácení (hemoragie) nebo nadbytečná tekutina.

Jak se mám připravit na kraniektomii?

Kraniektomie je obvykle nouzová operace. Pravděpodobně nebudete mít čas se na tuto operaci připravit.

Chirurg před operací potřebovat následující:

  • Fyzická prohlídka pacienta
  • Krevní testy
  • Zobrazovací testy (rentgen, MRI, CT sken, PET sken nebo angiografie)

Pokud vaše operace není kvůli nějaké nouzové situaci, chirurg vám dá vědět, zda musíte před operací přestat užívat nějaké léky, zejména pak léky na ředění krve. Chirurg může doporučit užívání antibiotik nebo antikonvulziv. Před operací byste neměli nic jíst.

Co se děje během kraniektomie?

Před operací vám anesteziolog podá anestezii, takže nebudete cítit žádnou bolest. U některých typů operací kraniektomie budete úplně uspaní (pod celkovou anestezií) a u jiných budete vzhůru, takže chirurg může sledovat vaše kognitivní funkce.

Jakmile bude pacient na operačním sále, chirurg:

  1. Oholí pacientovi vlasy a vyčistí oblast hlavy poblíž místa řezu.
  2. Udělá řez do kůže na hlavě. Přesune všechny svaly nebo tkáně pryč, aby odhalil lebku hlavy.
  3. Pomocí vrtačky vytvoří otvory v lebce a poté mezi jednotlivými otvory vyřízne část lebky.
  4. Ošetří problém, kvůli kterému pacient podstupuje kraniektomii.
  5. Zakryje otevřenou část lebky obvazem.
  6. Přesune kožní tkáň a svaly zpět na místo a poté uzavře řez v kůži sponkami nebo stehy.

Jak dlouho kraniektomie trvá?

Dokončení kraniektomie obvykle trvá několik hodin – cca tak tři až pět hodin. Některé postupy trvají déle, v závislosti na tom, proč potřebujete kraniektomii.

Co se děje po kraniektomii?

Po kraniektomii budete přemístěni na jednotku intenzivní péče. Lékaři a sestry budou sledovat vaše vitální funkce a jakékoli krvácení nebo otoky mozku. Protože chirurg zde nenahradí část vaší lebky, kterou odstranil během operace, budete zřejmě muset nosit helmu, abyste chránili svůj mozek před zraněním.

Sponzorováno

Chirurg uloží odstraněný kus vaší lebky, aby jej mohl znovu použít při budoucí operaci zvané kranioplastika. Lékař může místo toho nahradit kus vaší lebky kovovou destičkou nebo syntetickým materiálem.

Po kraniektomii budete potřebovat dostatek odpočinku. Při odpočinku držte hlavu vzpřímeně, místo abyste leželi. Lékař vám dá pokyny a pomůže vám během pobytu v nemocnici a připraví vás na návrat domů, až budete připraveni. Po operaci budete s lékařem pravidelně v kontaktu, aby se ujistil, že se uzdravujete podle očekávání.

Výhody kraniektomie?

Mezi výhody kraniektomie patří samozřejmě hlavně léčba příčiny. Kraniektomie může třeba vyřešit život ohrožující komplikace nebo „opravit“ poškození mozku.

Jak úspěšná bývá kraniektomie?

Do výpočtu úspěšnosti operace vstupuje mnoho proměnných, včetně vašeho celkového zdravotního stavu a důvodu k operaci. Obecně se úspěšnost zlepšuje s dlouhodobou neurologickou péčí a rehabilitací. Někteří lidé se nemusí plně zotavit, zvláště pokud je jejich důvodem k operaci mrtvice. Mnoho lidí se zotaví z kraniektomie, ale jsou možné i nějaké vedlejší účinky.

Jaká jsou rizika nebo komplikace kraniektomie?

Rizika spojená s kraniektomií jsou:

  • Krvácení
  • Kýla
  • Vyšší intrakraniální tlak i po operaci
  • Poškození mozku
  • Infekce
  • Záchvat
  • Ochrnutí
  • Změny nálad nebo chování pacienta
  • Kóma

Tyto komplikace mohou být dokonce i smrtelné. Po operaci můžete mít zvýšené riziko pádů a ztráty rovnováhy a koordinace, takže je důležité, abyste si dopřáli opravdu kvalitní odpočinek, který potřebujete, dokud nebudete dostatečně zdraví, abyste mohli chodit nebo se pohybovat sami. Váš chirurg vám řekne, co můžete očekávat a kdy se po kraniektomii můžete začít znovu hýbat.

Regenerace po kraniektomii

Doba zotavení po kraniektomii bude záviset na příčině a rozsahu operace. V průměru se vaše lebka zahojí za měsíc nebo dva, ale můžete se zotavovat dokonce i roky. Regenerace bude trvat déle, když podstoupíte druhou operaci (krainioplastiku) k nahrazení odstraněné části vaší lebky. Po kraniektomii někteří pacienti běžně potřebují prodlouženou rehabilitaci a celoživotní péči.

Kdy se může pacient po kraniektomii vrátit ke svým pravidelným aktivitám?

Lékař dá jistě pacientovi vědět, kdy (nebo zda) je bezpečné vrátit se po kraniektomii k běžným činnostem. Po operaci byste se měli vyvarovat následujících činností:

  • Chůze bez pomoci či opory
  • Zvedání těžkých věcí
  • Řízení
  • Cvičení

Určitě dostanete konkrétní pokyny, jak se o sebe po operaci starat. Máte-li dotazy, zda je určitá činnost bezpečná, obraťte se na svého lékaře.

Mnoho lidí po kraniektomii se plně uzdraví. Jiní mohou přežít a mohou mít vedlejší účinky. Míra přežití bude záviset hlavně na důvodu, který vedl k operaci a celkovém zdravotním stavu.

Jaký je rozdíl mezi kraniotomií a kraniektomií?

Dočasnost vs. trvalost

Kraniotomie: Část lebky je dočasně odstraněna a po operaci vrácena na místo.
Kraniektomie: Část lebky je trvale odstraněna, ale může být později nahrazena.

Účel

Kraniotomie: Používá se pro širokou škálu neurochirurgických zákroků, které vyžadují přístup k mozku.
Kraniektomie: Používá se především k snížení nitrolebního tlaku v akutních a život ohrožujících situacích.

Postup po operaci

Kraniotomie: Kostní lalok je vrácen na své místo a upevněn.
Kraniektomie: Kostní lalok není okamžitě vrácen, může být uchováván pro případnou budoucí kranioplastiku.

Oba zákroky jsou složité a vyžadují zkušený neurochirurgický tým, který rozhodne o nejvhodnějším postupu podle specifických potřeb pacienta.

Shrnu to

Kraniektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část vaší lebky, aby se zmírnil tlak v této oblasti, když váš mozek otéká. Kraniektomie se obvykle provádí po traumatickém poranění mozku. Používá se také k léčbě stavů, které způsobují otoky nebo krvácení vašeho mozku.

Sponzorováno

Tato operace často slouží jako nouzová operace k záchraně života. Když se tato operace dělá kvůli zmírnění otoku, nazývá se to dekompresivní kraniektomie.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva