Kraniosakrální terapie či masáž – pro odstranění negativních důsledků stresu 4.68/5 (25)

Sponzorováno

  • Kraniosakrální terapie (Craniosacral Therapy, CST) je druh komplementární a alternativní terapie, která se zaměřuje na harmonizaci rytmu a pohybu tekutin v těle, který je spojen s činností centrálního nervového systému. Tato terapie byla vyvinuta na základě konceptu, že lehký pulzující rytmus cerebrospinálního moku (tekutiny obklopující mozek a míchu) je základem života a že nerovnováha v tomto rytmu může vést k různým zdravotním problémům.
  • Kraniosakrální terapie se často používá pro různé zdravotní problémy, včetně bolesti zad, migrén, stresu a úzkosti, poruch spánku, problémů s centrálním nervovým systémem a dalších. Nicméně, vědecký výzkum o účinnosti této terapie je omezen a její účinnost a bezpečnost nejsou jednoznačně prokázány. Pokud uvažujete o kraniosakrální terapii, měli byste se poradit s odborníkem a mít na paměti, že tato terapie by neměla nahrazovat konvenční lékařskou péči, pokud je tato péče potřebná.

Kraniosakrální_terapie_-_biodynamikaKraniosakrální terapie (CranioSacral Therapy, CST) je velmi jemný a účinný přístup k práci s tělem, který spojuje odborné znalosti s citlivostí a intuicí terapeuta. Tato neinvazivní technika používá malý tlak asi 5 gramů na odstranění restrikcí (bloků) v kraniosakrálním systému (KSS) a tak napomáhá obnovovat jeho volný pohyb. V kombinaci s jinými metodami péče o zdraví bylo prokázáno že terapie je klinicky efektivní při podporování schopností těla léčit se samo.

„Dlouho jsem hledal úvod do kraniosakrální terapie, pro ty, kteří nevědí, co to je, nebo si myslí, že je to spojeno s poraněními páteře, nebo, že terapie je vhodná pouze pro nemocné. Ve skutečnosti kraniosakrální terapie představuje přirozenou manuální terapii, která je preventivně, léčebně, psychologicky, emocionálně a stejně tak anatomicky a somaticky zaměřena.“

Birgir Hilmarsson, zakladatel a ředitel Upledgerového institutu, Island

Co je to kraniosakrální terapie?

Kraniosakrální terapie je mimo jiné postavena na poznání, že fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni. Při kraniosakrálním vyvážení dochází k hlubokému uvolnění. Bolesti polevují, bloky a napětí v jemných tkáních a kostech, v oblastech postižených stresem se rozvolnit. Výsledkem ošetření je zlepšení vnitřního prostředí, uvolnění centrálního nervového systému, prohloubení schopnosti uvědomit si sám sebe, návrat k optimální úrovni zdraví a výkonu. Uvádí do harmonie tělo, mysl i ducha. Kraniosakrální terapie podporuje tělo v jeho sebekorekcí, podporuje imunitní systém a klade důraz na vysokou pozornost a něhu v přístupu ke klientovi. Terapie se provádí v oblečení a trvá přibližně hodinu.

Kraniosakrální puls – co je to?

Kraniosakrální biodynamické terapie (cranium – lebka, sacrum – křížová kost) je celostní alternativní terapie, při které se jemným dotykem vylaďuje kraniosakrální puls. Patří do osteopatie, proto se někdy označuje také jako kraniosakrální osteopatie, ale může se provádět i samostatně.

Základy kraniosakrální osteopatie jako vědy o deformacích a poškozeních lebečních kostí položil dr William Garner Sutherland (1873 – 1954), který zkoumal lidskou lebku a pohyb mozkomíšního moku (tělesné tekutiny obklopující mozek a míchu). Pohybem tohoto moku, čili jeho produkcí a následným vstřebáváním vzniká kraniosakrální puls – rytmus, který se vedle srdečního a dýchacího rytmu považuje za třetí nejdůležitější nepřetržitý rytmus, který pulzuje hluboko v lidském těle. Tento proces můžeme zjednodušeně přirovnat k přílivu a odlivu, který se odehrává v našem nitru. Membrány, mezi kterými se tato tekutina nachází, jsou pevně připojeny na vnitřní plochu kostí v lebce (lat. Cranium) a na křížovou kost (lat. Sacrum) – odtud pochází název kraniosakrální systém.

Sponzorováno

Kraniosakrální systém představuje vnitřní prostředí pro vývoj, růst a funkční schopnosti mozku a míchy od embryonálního vývoje až do smrti. Jeho rytmus vypovídá o jevech uvnitř organismu a o stavu vnitřních orgánů. Ovlivňuje a zároveň je i ovlivňován nervovým, svalovým, kardiovaskulárním, lymfatickým, endokrinním a respiračním systémem.

Dotykem je možné zachytit kraniosakrální puls na lebce, křížové kosti a na periferních fasciích kotníků, zápěstí, ramen apod. Narušení kraniosakrálního rytmu může vzniknout fyzickým způsobem, například při úrazech, operacích, nesprávném držení těla nebo vlivem psychických šoků a traumat. Pokud jsou jednotlivé kosti nebo tělesné struktury nepohyblivé nebo jsou v napětí, je ve své funkci omezen mozek i mícha, a to ovlivňuje i funkce, které tyto utlačované části mozku a míchy řídí. Při kraniosakrálním ošetření dochází k hlubokému uvolnění. Bolesti polevují, bloky a napětí se uvolňují, tělo se harmonizuje a spouštějí se samoozdravné procesy v těle.

Kraniosakrální biodynamické terapie je mimo jiné postavena na poznání, že fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni.

TIP: Znáte terapii tmou?

V průběhu terapie / ošetření, které trvá cca 60 minut, leží oblečený klient na masážním stole na zádech. Ošetření samotné spočívá v jemném tlaku (ne větším než 5 gramů), kterým se působí na kosti lebky, hrudní, břišní, pánevní oblasti a na těch tělesných strukturách, jejichž napětí ovlivňuje stav ostatních orgánů.

Kraniosakrální biodynamická terapie a její využití

Tato terapie se využívá zejména:

  • na celkové posílení imunitního systému,
  • na vyvážení pravé a levé mozkové hemisféry,
  • při restrikci kraniálních nervů, bolesti hlavy, závratích,
  • při astmatu, bronchitidě, sinusitidě,
  • při dysfunkci čelisti, ochrnutí obličeje, zubních problémech,
  • k odstranění napětí v organismu, systému kostí a svalstva,
  • na uvolnění blokád vzniklých následkem traumat, úrazů a citových zranění
  • při chronických bolestech, bolestech páteře, skolióze,
  • v obdobích stresu (rozptyluje negativní dopady stresu),
  • v obdobích deprese, po šoku i při nespavosti,
  • při poruchách učení, soustředění, pozornosti, dyslexii,
  • při dětské hyperaktivitě,
  • při dětské mozkové obrně,
  • jako doplňková terapie při poúrazové a pooperační rekonvalescenci,
  • jako příprava na porod a i jako terapie po porodu,
  • při poruchách příjmu potravy.

Kontraindikace kraniosakrální terapie

Kontraindikace kraniosakrální biodynamické terapie jsou:

  • intrakraniální (nitrolební) nebo intraspinální (vnitromišní) krvácení,
  • tumor, infekce, hematomy nebo aneurysma v rámci kraniosakrálního systému,
  • akutní (čerstvé) zlomeniny lebeční kosti (cranium), křížové kosti (sacrum), kostrče (coccygis) nebo páteře,
  • komprese mozku, prodloužené míchy nebo míchy.

Byli jste na kraniosakrální terapii? Jak se vám to líbilo a jak vám pomohla? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Představení kraniosakrální terapie

VIDEO: Kraniosakrální terapie aneb Dech života

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva