Co signalizuje závrať: přírodní léčba závratě 4.77/5 (30)

Sponzorováno

Co signalizuje závrať: přírodní léčba závratěPocity nejistoty, vznášení se při chůzi, nevolnost, zvracení, bolest hlavy, rozmazané vidění, a nejednou i pískání v uších … To vše – a někdy mnohem více – zažívají lidé při závratích. Závratě vámi mohou zatočit v každém věku. Pokud máte více než šedesát let, pravděpodobnost narůstá. Z aktivního člověka se ze dne na den stane vylekaný pacient. Závrať obvykle chodí bez varování. Není to však nemoc, ale provází celou řadu onemocnění.

Je důležité, abychom odlišovali příčiny vzniku závratí?

Je to velmi důležité – protože dokud závrať, která je důsledkem porušení, či onemocnění na úrovni vnitřního ucha, není život ohrožující stav, závratě, které mají neurologickou příčinu, mohou být signálem náhlé cévní příhody, nádoru nebo jiného onemocnění na úrovni centrálního nervového systému. Podle charakteristiky závratí, se dá v diagnostice velmi jasně odlišit, zda se jedná o periferní, nebo centrální poruchu rovnováhy.

Periferní poruchy

Při periferní poruše, kdy dochází k poruchám rovnováhy na úrovni vnitřního ucha nebo vestibulárního nervu, se objevují závratě, které bývají náhlé a prudké. Ty trvají sekundy až minuty, příležitostně hodiny, a zhoršují se se změnou polohy těla. Pacient pociťuje tah na jednu stranu, závratě doprovází nevolnost, zvracení, mohou se objevit poruchy sluchu, pískání v uších.

Neurologické příčiny

Závratě způsobené na úrovni poruchy center rovnováhy v mozku – v mozečku, mozkovém kmeni, Thalamus, kůře – jsou zase typické v tom, že mají delší trvání, nejsou při nich přítomny poruchy sluchu, jejich intenzita je mírnější, a nemá vliv na ně poloha těla. Pacient se vyznačuje nejistou chůzí, pocity plavání v prostoru, poruchami vidění, a obvykle jsou přítomny i jiné neurologické příznaky.

Co by měl udělat člověk, pokud má závratě?

Rozhodně je nesmí podceňovat. Měl by okamžitě navštívit obvodního lékaře, který je dostatečně erudovaný na to, aby věděl, zda pacienta poslat k ORL specialistovi, k neurologovi, případně k oběma. Pokud přijde závrať náhle, z plného zdraví v podobě zvracení, bledosti – třeba se okamžitě dopravit na nejbližší urgentní příjem lékařské pomoci, protože může jít o příznak vážného onemocnění, například nedokrvení mozkového kmene, ucpání cévy v mozku, a tedy náhlé cévní příhody. Každá závrať je pro člověka jakýmsi alarmem, že s organismem se děje něco špatného.

Sponzorováno

Co čeká na pacienta při diagnostickém vyšetření?

Na odlišení, zda se jedná o periferní závrať, spadající do kompetence ORL specialistů, nebo o závratě neurologické příčiny, je důležitá spolupráce odborníků z obou oborů. Při neurologickém vyšetření jsou zásadní dvě věci: důkladná anamnéza a vstupní neurologické vyšetření. Zobrazovací technika je nesmírně důležitá a užitečná až v tom případě, když už víme, že závratě mají neurologický charakter – abychom zjistili, jakého charakteru je porucha (léze).

Bývají závratě i příznakem nízkého tlaku?

Může vzniknout i opačná situace – tlak se sníží a také může dojít k závrati. Navodí ho hraniční cirkulace krve v mozku. Při vysokém tlaku je závrať způsobena zužováním cév a zároveň příliš velkým průtokem krve v cévách, což paradoxně způsobí nedokrvení mozku. Závratě je tehdy jakýmsi alarmem. Výsledkem neléčeného vysokého tlaku může být totiž například krvácení do mozku.

Přírodní léčba závratě

 1. Závrať potlačí směs soli, octa, hořčice, Nacho sýru a kajenského pepře. Smíchané rovným dílem na šálek vody. Pití této směsi zlepšuje krevní oběh a člověk se cítí v rovnováze.
 2. Citronová šťáva, sůl, pepř a voda.
 3. Med s jablečným octem.
 4. Na zmírnění závratě se podává heřmánkový nebo mátový čaj.
 5. Čistá zázvorová šťáva nebo mix zázvorové šťávy s medem.

První pomoc u závratě

Sponzorováno

Sedněte si a dejte si hlavu mezi kolena, dokud pocit točení hlavy nezačne ustupovat. Případně zkuste dýchat tak pomalu a tak hluboce, jak je to možné. Hluboké dýchání pomáhá obnovit rovnováhu oxidu uhličitého v těle. Další způsob, jak zmírnit závrať, je stisknout kůži mezi obočím.

Co si dále přečíst o závratích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva