Sponzorováno

Bolest hlavy mohou způsobit i potraviny. Jaké? 4.57/5 (7)

Které jídlo spouští nejčastěji bolesti hlavy?

Které jídlo spouští nejčastěji bolesti hlavy?

Trpíte bolestí hlavy? Pokud ano, může být důvodem řada věcí. A to nejenom starosti, stres, nebo nedostatek spánku. Není nic výjimečného, že bolesti mohou souviset také s jídlem a pitím. Podívejme se společně na to, co může přinášet ty největší problémy a čemu se vyhnout.

Pozor na vše studené

Jedli jste někdy zmrzlinu tak rychle, že vás během několika vteřin přepadla strašná bolest hlavy? Ta sice trvala jenom pár desítek vteřin, ale může být jasným důkazem o tom, že velmi studené potraviny škodí. A to jak ve formě zmrzlin a nanuků, tak třeba v souvislosti s příliš chlazenými nápoji s ledem. Jakmile jsou ve vašich ústech, dojde k tomu, že se vlivem nízkých teplot stáhnou krevní kapiláry, ale i mozkové tepny. A právě to má za následek vznik bolesti. Ta nemusí být jenom krátkodobá, jelikož někdy může trvat i několik hodin. Pokud se studeného nechcete vzdávat, doporučíme velmi pomalou a pozvolnou konzumaci.

Dávejte si pozor na zvýrazňovače chuti

O tom, jaká éčka v potravinách mohou škodit, jsme vás již informovali. Nezapomínejte také na to, že kromě různých jiných problémů mohou způsobovat i bolesti hlavy. Konkrétně to mají na svědomí takzvané zvýrazňovače chuti, které známe pod pojmem glutamáty. Ty se dávají do jídel hlavně proto, aby podpořily jejich výslednou chuť. A kde je najdeme nejčastěji? Jsou to:

 • Hotová instantní jídla
 • Kořenící směsi
 • Slané pochutiny

Pokud uděláme průřez širokým spektrem potravin, dá se říci, že ve většině z nich nějaký ten zvýrazňovač chuti najdeme. Jeho cílem je dohonit to, co se nestihlo v rámci rychlé a levné výroby. Poslední průzkumy ukazují, že až 2 procenta lidí trpí na bolesti hlavy z těchto látek pravidelně. Vysvětlováno je to hlavně alergií, popřípadě intolerancí.

Jak je to s kávou?

Ta může být spouštěčem bolesti, stejně jako dobrým pomocníkem. Není nic neobvyklého, že si při migréně dáme šálek kávy a následně se bolest poměrně rychle zmírní, nebo zcela vymizí. Jsou ale i situace, kdy káva bolesti hlavy naopak způsobuje. Příčinou může být mimo jiné i to, že kofein může odvodňovat, a právě nedostatek tekutin může s bolestí hlavy souviset. Pokud kávu pijete pravidelně, je ideální zmírnit její dávky. Bolesti hlavy, které se objevují pravidelně, by měly ustat.

Pozor na alkohol

Že byste to s alkoholem neměli přehánět, to je více než jasné. Každý ví, že větší dávka může druhý den znamenat nemilou kocovinu, která je stavem, během kterého není bolest hlavy nic neobvyklého. Je to dáno hned několika různými faktory. Sem se řadí:

Sponzorováno

 • Dehydratace organismu
 • Intoxikace organismu
 • Nedostatek vitamínů a minerálů

I při střídmější konzumace se ale mnohou bolesti hlavy objevit. Roli totiž hraje to, co konkrétně pijete. Proto doporučujeme vyhýbat se některým druhům vína. To obsahuje takzvané siřičitany, které mohou roztahovat cévy a způsobovat tak bolest hlavy. A to nejenom druhý den, ale už za pár desítek minut po první konzumaci. Když už si víno chcete dopřávat, doporučíme spíše to bílé a samozřejmě kvalitnější. Takové, které má siřičitanů spíše menší obsah. Co je naopak tím nejhorší, to jsou nejlevnější varianty z krabice, nebo plastu. Obecně dejte v tomto případě kvalitnímu pití, kvalitní whisky a podobně.

Pozor na nezdravé cukry a tuky

Ty jsou škodlivé vždy a všude. Je jasné, že mohou být třeba původcem nadváhy, nebo různých dalších zdravotních komplikací. Stejně tak jsou i spouštěčem bolestí hlavy. Zvláště potom pravidelných migrén. Ty jsou dnes považovány za jednu z civilizačních chorob a právě nadměrné množství cukru a nezdravých tuků je spouštěčem daného problému. Jíst zdravě přitom není zase až tak složité.

Zkuste se stravovat zdravěji

Místo jednoduchých cukrů je správná konzumovat sacharidy, které najdeme třeba v ovesných vločkách. Místo nezdravých tuků je vhodné zkusit konzumovat ty zdravé. Kde je najdeme? Jsou to především ryby, jako losos nebo makrela. Stejně tak je pro naše tělo zdravý třeba i olivový olej. Samozřejmě se musí jednat o extra panenský, který je lisovaný za studena.

Roli často hrají i hormonální změny u žen

I když se nejedná o bolesti způsobené potravinami, je dobré dané důvody také připomenout. Jedná se o hormonální změny. Ty jenom těžko ovlivníme a tak je třeba s nimi jednoduše počítat. U mnoha žen se bolesti hlavy objevují třeba v období těhotenství. Zde ale pozor na medikaci, jelikož je důležité neohrozit nenarozené dítě. Ideální je proti migréně bojovat hlavně přírodními prostředky. Stejně tak se mohou bolesti hlavy objevovat po menopauze. Zde je důvod také poměrně jasný, a je spojený s tím, že v ženském těle dojde k poměrně výraznému poklesu hormonů, což může mít za následek právě tyto obtíže. Pokud jsou dlouhodobé, určitě je medikace na místě.

Naše doporučení na závěr

Pokud trpíte migrénami, dávejte si pozor na stres. Z jídelníčku byste měli vyřadit potraviny jako jsou čokoláda, citrusové plody nebo plesnivé sýry. Alkohol, kouření a nedostatek spánku jdou s migrénou ruku v ruce. Také jednotlivé fáze v menstruačním cyklu žen a hormonální výkyvy přispívají ke spouštění migrény.

TIP: Tyto potraviny působí proti stresu

VIDEO: Jak na bolest hlavy – jednoduše a účinně

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva