Sponzorováno

Medvědí česnek (Allium ursinum) a zdraví – má opravdovou léčivou sílu 4.79/5 (14)

  • Medvědí česnek (Allium ursinum), známý také jako divoký česnek nebo lesní česnek, je rostlina, která se vyskytuje v lesích a vlhkých prostředích v Evropě. Má řadu potenciálních benefitů pro lidské zdraví.
  • Obsah vitamínů a minerálů: Medvědí česnek je bohatým zdrojem vitamínů (A, C, K) a minerálů (vápník, železo) a obsahuje také vlákninu a další důležité živiny.
  • Antioxidanty: Obsahuje fytonutrienty a flavonoidy, které mají antioxidantové vlastnosti. Tyto látky pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou hrát roli v prevenci různých onemocnění.
  • Pro detoxikaci: Medvědí česnek byl tradičně používán pro své detoxikační vlastnosti. Některé složky mohou pomáhat podporovat funkci jater a vylučování toxinů z těla.
  • Srdce a cévy: Některé složky medvědího česneku mohou mít pozitivní vliv na zdraví srdce a cév. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku.
  • Imunita: Díky obsahu vitamínů C a A a dalších imunitu podporujících látek může medvědí česnek pomáhat posilovat imunitní systém.
  • Antimikrobiální vlastnosti: Některé látky obsažené v medvědím česneku mají potenciální antimikrobiální účinky, což znamená, že mohou pomáhat bojovat proti bakteriím a virům.
  • Trávení: Medvědí česnek byl také používán pro své trávicí vlastnosti, jako je podpora trávicího traktu a snižování zažívacích potíží.
  • NA CO MYSLET: Medvědí česnek, jako jakákoliv rostlina, může mít také nežádoucí účinky nebo interakce s léky, a to zejména u lidí s alergiemi nebo zdravotními problémy. Před začleněním medvědího česneku do stravy či jako doplňku je vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Medvědí česnek (Allium ursinum) a zdraví - má opravdovou léčivou síluTato rostlinka je mimořádně účinným lékem a skvěle dochutí i vaše pokrmy. Chuťově se blíží pažitce zkombinované s česnekem. Je vhodný i pro děti, kterým takto můžete poskytnout mnoho ochranných látek. Dnes si povíme i to, kde a jak ho sbírat, na co si dát pozor a jak ho využít v kuchyni i pro zdraví.

Roste ve vlhkých lesích

Tato rostlinka roste jen během dvou měsíců v roce. Následně se dává do stavu zazimování a přečkává na svou další šanci. Poprvé se objevuje začátkem dubna. V závislosti na konkrétní oblasti se může vzhledem k povětrnostní podmínky posouvat toto datum dál. Zelené lístky najdete zejména ve vlhkých lesích, kde rostou na větších plochách.

Kuriozitou je, že úplně postačí, když se po něm projdete naboso az těla budete cítit pach charakteristický pro česnek. Nejčastěji se využívá ve vaření, kde neztrácí své hodnoty. Pokud byste ho však chtěli uchovat déle, určitě ho nesušte. Takto přichází totiž o všechny vitamíny. Sbírají se jen zelené lístky a hledejte raději mladší menší kousky, které nejsou hořké.

Pozor na záměnu s konvalinkou!

Se sběrem medvědího česneku však souvisí i jedno velmi důležité upozornění. Někdy se totiž může stát, že si ho zaměníte s listy konvalinky, zejména pokud nejsou tyto rostlinky ještě rozkvetlé. Musíte být velmi opatrní, protože konvalinka je na rozdíl od česneku prudce jedovatá a tak můžete celé rodině způsobit pořádně nepříjemnosti.

Sponzorováno

Spolehlivým rozpoznávacím znamením je rozpoznat jeho aroma při sklizni. Po odtržení má medvědí česnek silně česnekové aroma, které musíte cítit již při samotné manipulaci s ním. Konvalinka nemá žádný charakteristický pach.

Medvědí česnek a zdraví – Detoxikuje, snižuje krevní tlak, pomáhá při onemocněních

Zaměřte se nyní na léčivé síly této nenápadné rostlinky. K ním údajně přivedlo naše předky zvíře, podle kterého nese pojmenování. Po zimním spánku se oslabení medvědi vrhli právě na tyto rostlinky a tak začali lidé zkoumat jejich účinky.

Medvědí česnek je výborný při regulaci vysokého cholesterolu a krevního tlaku. Zároveň celkově pročišťuje naši krev a tím i organismus. Používá se i při žaludečních potížích, když máte časté průjmy nebo se vám těžko tráví. Tehdy ho stačí přidat do jídla a problémy se ztratí. Některým lidem pomáhá i při bolestech hlavy.

Pomáhá i při onemocněních dýchacího systému. Zlepšuje také průtok krve v žilách a tak je vhodný při hrozbě trombózy, ale i při bolestivých křečových žilách. Používá se i jako prevence před žaludečními vředy. Chrání a pročišťuje naše ledviny. Užívat by se měl i na celkové posílení imunity. Skvělý je zejména v době chřipkové epidemie. Když máte problémy s nespavostí, dejte si před spaním lžičku extraktu vyrobeného z něj.

Je nepřítel bakterií

Když vás trápí nějaká infekce, tak si přizvěte na pomoc právě medvědí česnek. Ten má totiž i výborné antibakteriální účinky. Má také přírodní antibiotické vlastnosti. Můžete ho tedy používat při jakémkoliv zánětu, ale i infekčních onemocněních, které vás dlouhodobě trápí. A to mohou mít jakýkoli charakter.

Výborný je i při špatně se hojících ranách. Tehdy se mohou potírat tinkturou z něj nebo se mohou přikládat samotné čerstvé lístky, které ihned zlepší jejich stav.

Medvědí česněk je celoroční lék – jak ho využít?

Jistě nejlepším způsobem jak si uchovat tuto rostlinku je vytvořit si extrakt, který můžete pak používat během celého roku. Naplňte láhev listy medvědího česneku. Pak k němu přidejte čistý alkohol, nejlépe vodku. Takto to odložte na tmavé místo na dva týdny a pak přeceďte.

Můžete jej takto užívat vnitřně, i na vnější problémy. Uchovat si můžete i samotnou šťávu, kterou připravíte máčením v odšťavňovači. Takto ji odložte do lednice při teplotě 4 stupně. Když se oddělí usazenina, používejte pouze čirou, nažloutlou část. Ta se může také smíchat s alkoholem a používat k dezinfekci ran. Co se týče vaření, tak vynikající je polévka z něj, ale i jako přídavek k různým druhům masa.

Vyzkoušejte netradiční pesto, ale i jeho drobné posekané kousky na chlebíček. Dělat z něj můžete i pomazánky. Má silné aroma, takže každé jídlo krásně provoní.

TIP: Přečtěte si o dalších benefitech medvědího česneku – jak na pěstování?

VIDEO: Medvědí česnek

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva