Bambusové výhonky a jejich vliv na zdraví – jaké mají účinky? 4.79/5 (29)

Sponzorováno

Bambusový výhonek před očištěním a zpracováním.

Bambusový výhonek před očištěním a zpracováním.

Co jsou to bambusové výhonky?

Bambusové výhonky jsou jedlé části bambusu. Jsou to mladé výhonky nebo klíčky, nové výrůstky rostliny bambusu, které byly sklizeny dříve než dosáhly stáří dvou týdnů (nebo než dorostou výšky cca 20-30cm). Mnoho lidí miluje křupavé a zároveň křehké bambusové výhonky. Mají čistou a svěží příchuť. Bambus je vlastně souhrnný název pro množství rodů trav z čeledi lipnicovitých vyznačujících se dřevnatými stébly. Je to také největší a nejvyšší druh trávy.

Bambusové výhonky většinou konzumují lidé v asijských zemích, jako je Čína, Korea, Japonsko, Indonésie, Thajsko, Filipíny, Indie a Nepál. Ve starých čínských dokumentech se můžete o bambusových výhoncích dočíst, že jsou považovány za „krále zeleniny“, protože nejen že chutnají, ale také poskytuje mnoho přínosů pro zdraví.

Vy pravděpodobně znáte bambusové výhonky z nějakého asijského jídla či polévky.

Bambusové výhonky jsou tedy malé klíčky, které vyrůstají vedle rostliny bambusu. Bambus je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin na světě, může vyrůstat až 100 cm denně. Jak už jsme řekli, rostlina bambusu je populární v asijských kulturách, kde je využívána kompletně celá část rostliny. Možná jste slyšeli o použití bambusu na výrobu nábytku, domů, podlahových rohoží a dokonce i hudebních nástrojů.

Jak jsme už tedy zmínili, bambusové výhonky mají zajímavé zdravotní přínosy – jsou skvělým zdrojem vlákniny a přispívají k posílení imunitního systému. Příště, až si budete vychutnávat asijskou kuchyni, možná budete věnovat větší pozornost této křupavé dobrotě.

Jak mohou bambusové výhonky pomoci našemu zdraví?

Vzhledem k tomu, že bambusové výhonky obsahují mnoho živin, poskytují nám mnoho zdravotních přínosů.

1. Pomohou snížit hladinu cholesterolu

Bambusové výhonky obsahují hodně vlákniny, která má významnou roli při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumace bambusových výhonků snižuje množství LDL (lipoproteinů s nízkou hustotou, nezdravý tuk) v těle.

Tato studie provedená na Washingtonské státní univerzitě uvádí, že bambusové výhonky mají příznivý vliv na snížení hladiny cholesterolu.

2. Jako prevence onemocnění srdce

Fytonutrienty, které obsahují bambusové výhonky, hrají důležitou roli při udržování funkce srdce. Podle studie mohou fytosteroly a fytonutrienty nalezené v bambusových výhoncích inhibovat LDL cholesterol v těle. Tento cholesterol může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Bambusové výhonky také obsahují draslík, který je nezbytný pro udržení normálního srdečního rytmu.

3. Pomohou s hubnutím

Bambusové výhonky mají nízký obsah kalorií a tuků, mohou se ale pochlubit vysokým obsahem vlákniny. Je to tedy ideální jídlo pro lidi, kteří se snaží nějaké to kilo zhubnout. Množství vlákniny v bambusových výstřižcích totiž může do žaludku přidat objem a způsobit, že se budete cítit plní (pěkně sytí) delší dobu. Také to jednoduše může zabránit tomu, abyste často měli hlad.

Sponzorováno

4. Bojují proti rakovině

Stejně jako fytonutrienty nacházející se v jiných rostlinách, tak i fytonutrienty v bambusových výhoncích mohou působit jako silné antioxidanty. Jak možná víte, antioxidanty jsou jednou z životně důležitých látek, které mohou tělo chránit před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály. Oxidační (či oxidativní) stres může vést k poškození DNA a způsobit rakovinu. Bambusové výhonky také obsahují některé množství chlorofylu, které mohou zabránit mutování buněk.

5. Snižují zánět

Bambusové výhonky pomáhají zmírnit většinu zánětů v těle, protože mají protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace bambusových výhonků může zabránit vzniku zánětu, který je způsoben několika infekčními bakteriemi či viry.

6. Pomohou se zácpou

Vláknina je dobře známá svou účinností při potlačení zácpy. Takže už několikrát zmíněná vláknina v bambusových výhoncích přidává do stolice objem, změkčuje ji (stolice tak prochází dobře tlustým střevem) a ulehčuje zácpu. Přidáním bambusových výhonků do vašeho jídelníčku pomůžete zlepšit proces vylučování.

Takto mohou vypadat bambusové výhonky na talíři.

Takto mohou vypadat bambusové výhonky na talíři.

7. Posilují imunitní systém

Bambusové výhonky obsahují velký počet vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mohou zlepšit funkci imunitního systému v boji proti několika chorobám. Antioxidanty v bambusových výhoncích mohou posílit imunitu buňky v boji proti volným radikálům a zabránit tomu, aby vstoupily do těla a způsobily již zmíněný oxidační stres.

8. Mohou pomoci při respiračních onemocněních

Protizánětlivé vlastnosti bambusových výhonků mohou také pomoci při léčbě respiračních onemocnění, zejména v horní části dýchacího ústrojí. Voda, která se používá k varu bambusového výhonku, může být také použita k vyléčení bolavého krku i kašle – ideální je smíchat ji s medem.

9. Podporují zdravé trávení

Opět je to o vláknině. Co jiného než vláknina může být lepší pro podporu zdravého trávení? Ano, vláknina je látka, kterou můžeme v nějakém množství najít ve většině rostlin – hraje obecně důležitou roli při udržování zdravého trávení. Nedostatek vlákniny v naší stravě může způsobit hned několik problémů a potíží s trávením. Vláknina podporuje pohyb střev a růst dobrých bakterií ve střevě. Konzumace bambusových výhonků vám může poskytnout velké množství vlákniny.

10. Udržujte zdravou pokožku

Bambusové výhonky obsahují vitamín E, který má příznivý vliv na pokožku. Vitamin E je antioxidant, který může zabránit poškození těla volnými radikály, zejména těm poškozením, které se vyskytují na pokožce. Volné radikály jsou také jednou z příčin stárnutí pokožky. Takže pokud chcete mít zdravou a mladou pleť, jíst bambusové výhonky je rozhodně dobrá volba.

A co vy? Máte rádi bambusové výhonky? Jak je připravujete? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst?

VIDEO: O bambusových výhoncích

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva