Sponzorováno

Přílohy bez lepku? Existují. A je jich poměrně dost 4.83/5 (12)

Přílohy bez lepku? Zkuste třeba jáhly.

Přílohy bez lepku? Zkuste třeba jáhly.

Pokud máte problémy se zdravím a doktor vám zakázal lepek, nebo je naopak vaším cílem bezlepková dieta, je velmi dobré vědět, jaké jsou ony potraviny, které můžete, nebo nemůžete. Jdeme na to.

Velmi krátce o lepku

Primárně je dobré vědět i to, co je to vlastně lepek jako takový. Popsat si ho lze jako dvě bílkoviny, které jsou velmi často součástí různých obilnin. Bohužel je problém v tom, že řada z nás na něho má nejenom alergii, ale může ho i velmi těžce trávit. A jelikož je lepek součástí hlavně mnoha příloh, je dobré znát to, čím je lze nahradit. Z jídelníčku tedy můžete odstranit klasické možnosti, kam patří:

 • Těstoviny
 • Pečivo
 • Produkty z klasické mouky

Toto všechno jsou tedy při nesnášenlivosti lepku nebo bezlepkové dietě potraviny, které jsou víceméně zakázané. A jakými přílohami je naopak nahradit? Možností je opravdu mnoho. Mrkněte na ně:

1. Brambory

Těžko bychom hledali jasnějšího a oblíbenějšího zástupce ve světě příloh. Brambory jsou jasnou a osvědčenou volbou i pro ty z vás, která se chce vyhnout lepku. Lákadlem není jenom jejich poměrně příznivá cena, ale zapomínat nelze třeba ani na to, že brambory lze připravit v celé řadě úprav. Můžete je podávat klasicky vařené, lze z nich připravit kaši, je možné je upéct v troubě, nebo vložit do oleje a udělat hranolky. Proto se dá říci i to, že brambory v podstatě nikdy neomrzí.

Když se mluví o bramborách, nelze zapomenout ještě na jednu jim velmi podobnou přílohu. Ta se nazývá batáty, a pokud jde o možnosti přípravy, tak je velmi podobná. Liší se ale svou barvou a chutí. Ta je lehce načervenalá, a pokud jde o chuť, tak je lehce nasládlá. Pokud máte dost klasických brambor, rozhodně s touto přílohou chybu neuděláte. Lákadlem je to, že je bez problémů seženete v každém supermarketu.

2. Rýže

Dnes jedna z nejoblíbenějších příloh. Jak u nás, tak v podstatě po celém světě. Její výhoda je primárně v tom, že rýže dokáže díky svému složení celkem dobře zasytit, dodá tělu tolik potřebné dobré sacharidy, a přesto zde není obava spojená se špatným trávením nebo problémy, který by snad byly spojené s tím, že se v rýži nachází lepek. Lákadlem u rýže je také široká škála možností. Pokud se podíváte na nabídku na současném trhu, je opravdu široká. Mezi oblíbené a osvědčené tipy patří:

3. Quinoa

Že jste název této potraviny ještě neslyšeli? Potom je ideální čas ji vyzkoušet. A to jak proto, že je něčím zcela novým a může vás zaujmout svou chutí, tak třeba i proto, že quinoa je velmi bohatá na mnoho prospěšných látek. Ideální možnost použití je jako zajímavá a netradiční alternativa rýže. A kde tuto přílohu sehnat? Buď můžete zamířit do obchodů se zdravou výživou, nebo zkuste větší supermarkety, které ji také nabízejí.

Sponzorováno

4. Luštěniny

Osvědčená a jasná klasika, kterou můžeme zařadit jak do sekce příloh, tak i do sekce bezlepkových potravin. Jistě i vy znáte čočku, hrách, nebo třeba fazole. Ano, toto všechno jsou dnes velmi známé luštěniny, které lze použít jako přílohu, ale třeba i na přípravu polévek, nebo jiných jídel. Kromě osvědčených druhů můžete při bezlepkové dietě nebi při alergii využít i další možnosti, jako je třeba cizrna, nebo červená čočky.

Co je na luštěninách zajímavé, to je rozhodně i fakt, že se z nich dnes prodávají také mouky. A proč se o ně zajímat? Jelikož je můžete zcela pochopitelně využít stejně, jako mouky klasické. Jejich výhoda je ale v tom, že jsou podobně jako základní surovina bezlepkové. Díky tomu se luštěniny stanou neocenitelným pomocníkem, i když si budete chtít připravit něco klasického.

5. Pohanka

Zajímavostí této přílohy jsou hned dvě poměrně unikátní věci. První je ta, že se jedná o typicky českou potravinu, která byla hojně využívána už v minulosti. Druhým unikátem je potom to, že se jedná o obilovinu. Neobsahuje ale lepek a tak je možné ji bez obav používat. Kromě toho, že ji můžete využít jako klasickou formu přílohy, nelze zapomínat také na to, že na trhu existuje i pohanková mouka. Pro pečení bez lepku, nebo jiné formy přípravy je pohanka jasná volba.

6. Polenta

Zajímavá příloha, která je unikátní tím, že je možné použít ji v různých formách. Mezi první patří třeba kaše. Polentová kaše může být s trochou kuchařského umu celkem chutná. Stejně tak ale není problém přidat trochu polenty třeba i do klasické bramborové kaše. Dále je možné z polenty připravit i klasické knedlíky, které tedy budou zcela pochopitelně bez lepku. Možností je řada a dostupnost na trhu není žádný problém.

7. Jáhly

Opět celkem opomíjená, ale lákavá příloha, které neobsahuje lepek. A rozhodně to nemusí být jenom jáhlová kaše, která může být připravena. Pokud zabrousíte do kuchařek vašich maminek nebo babiček, jistě v nich najdete recept na zajímavý jahelník. Pamatujte si ale i to, že jáhly je možné připravit i jako alternativu rýže. Není tedy problém využívat je nutně jenom jako klasickou přílohu, jelikož možností je i to, že si připravíte jáhlové rizoto. A to třeba klasicky s masem a pochopitelně i zeleninou.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jablečný jáhelník

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva