Sponzorováno

Nepřehánějte to s jídlem! Předávkovat se můžete i banány, vodou i jiným jídlem 4.8/5 (15)

Nepřehánějte! Předávkovat se můžete i banány či vodouPřehnali jste to s muškátovým oříškem? V lepším případě čekejte halucinace. Při předávkování banány to bude horší. Celé loňské Vánoce Zuzana vydržela. Ale s příchodem Tří králů se pustila do skládání stromečku a dojídání kokosových bonbónů ze stromečku. Nikdo z rodiny o ně nejevil zájem, tak se obětovala. V průběhu hodiny jich dokázala zlikvidovat asi sto.

„Najednou se mi začaly třást ruce, zvonilo mi v uších, srdce mi bušilo tak divoce, že jsem myslela hned na infarkt,“ popisuje povánoční hrůzu dvacetiletá studentka. Rodiče ji vzali na pohotovost, v čekárně se neudržela na nohou, točila se jí hlava, dělalo se ji na zvracení.

Ale vydržela , dokud nevešla do ordinace, kde lékaři ukázala celý obsah žaludku. „Podíval se na podlahu a suše konstatoval, že opět příliš sladkostí. Během Vánoc mu tam skončí s otravou cukrem asi osm lidí, převážně dětí do osmi let,“ cítila se Zuzana opět jako dítě. Trpěla ještě následujících čtyřicet osm hodin. Obrovský hlad však mohla zapíjet jen minerálkou a hořkým čajem. Jako dezert měla suchar.

Předávkování cukrem

Pokud to se sladkostmi přeženete, hladina cukru v krvi vyletí, začnete se třást a bude vám zvonit v uších. Do hodiny cukr prudce klesne a dostaví se únava, slabost a nevolnost. Nejlépe uděláte, když si lehnete a vedle postele postavíte vědro. Potřebujete dostatek tekutin a nanejvýš dietní suchar. Příštích pár dní si nezamlsáte.

Předávkování banány

Když si dáte byť i tři, nic se vám nestane. Pokud se však budete krmit jen banány, můžete dopadnout jako zpěvák Peter Andre. Před pár lety se připravoval na koncertní turné a celé dny cvičil, pil pouze vodu a jedl banány! Po týdnu zkolaboval a skončil v nemocnici.

Sponzorováno

Banány totiž obsahují hodně draslíku, který je ve vysokých dávkách toxický. Při předávkování pocítíte brnění v končetinách, můžete vracet a mít průjmy. Pokud to s banány budete prohánět dlouhodobě, koledujete si o poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Při ledvinových problémech omezte banány ve stravě na minimum. V plném zdraví jezte nanejvýš dva denně.

Předávkování muškátovým oříškem

Podlehli jste exotické chuti muškátového oříšku? Přidává se do perníků a jiného vánočního pečiva. Nezapomínejte však, že více než špetku mezi prsty nesmíte použít!

Zatímco malé množství podporuje trávení, zklidňuje astmatický kašel a zmírňuje průjem, větší dokáže narušit vývin plodu, vyvolat menstruaci a s ní potrat.

Americký časopis pro záchranáře popsal i případy, kdy halucinace z konzumace oříšku trvaly několik dní, ale i takové, co se končily ztrátou vědomí a smrtí.

Pozor!

Množství muškátového oříšku nad 25 gramů způsobuje halucinace. Předávkování probíhá ve třech fázích.

 • 5 hodin od konzumace: agresivní chování, nevolnost, zvracení, rozpálených zarudlá pokožka, rozmazané vidění, žvatlání
 • 12 hodin od konzumace: euforie nebo otupělost, dezorientace, vidiny, narušené vnímání času
 • 24 hodin od konzumace: částečná ztráta paměti , silné bolesti hlavy, celková únava a pocity smutku

Předávkování mrkví

„Na to, abyste e předávkovali mrkví, museli byste několik měsíců jíst misku denně,“ prohlásil před pár lety americký úřad pro databázi živin. Karotenémii, jak se nazývá stav, kdy to s mrkví přeženete, rozpoznáte rychle. Pokožka se zabarví žlutě až oranžově. Jenže američtí odborníci zapomněli, že podobně riskantní je i pravidelné pití mrkvové šťávy.

Sponzorováno

Postačí vám pohár, a nemusí to být ani každý den. Střídejte ji s jinými čerstvými šťávami.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva