Ať už patříte mezi zapálené kutily nebo se jen jednou za čas pustíte do práce doma či na zahradě, je dobré vždy myslet na své zdraví. Projděte si proto seznam níže a zkontrolujte, jestli pro začátek letní pracovní sezóny máte připraveno vše potřebné.
Jak chránit své tělo
Pracovní oblečení by mělo být základem vašeho šatníku. Už dávno neplatí, že staré tepláky a obnošené tričko vám na práci bohatě stačí. Doporučujeme zvolit kvalitní a pevné materiály přizpůsobené činnosti, kterou se chystáte provádět.
Pro běžnou práci vám stačí oblečení ze stoprocentní bavlny s vyšší gramáží, ze které bývají nejčastěji vyrobené montérky. Ty navíc mívají také různá praktická poutka a kapsy, případně zesílení na namáhaných místech (např. nákoleníky). Stačí si vybrat, jestli vám více sedí montérky do pasu nebo pracovní kalhoty s laclem.
Pro specifickou práci pak můžete zvolit kalhoty se specifickým vlastnostmi: pro práci s dřevem doporučujeme protipořezové kalhoty, při práci s elektrikou antistatické kalhoty s ESD úpravou, při sváření kalhoty s nehořlavou úpravou.
Pracovní kalhoty jsou jen prvním bodem na seznamu. Do doporučené výbavy patří také pracovní bunda, která se hodí především v chladnějším počasí, při deštivém počasí oceníte nepromokavou úpravu. Oblíbené jsou především softshellové bundy s odpovídajícím vodním sloupcem, které využijete jak při práci, tak ve volném čase na výletech. Případně svůj šatník můžete doplnit pláštěnkou.
Naším posledním tipem je pořídit si funkční termo prádlo, které v horkém počasí odvádí pot a pomáhá tělo ochlazovat, zatímco v zimě pomáhá teplo zadržovat. Jeho služby tak využijete po celý rok.
Sponzorováno
Jak chránit ta nejcitlivější místa
Některá místa na těle se vyplatí chránit také ochrannými pracovními pomůckami. Pro běžnou práci doma vám bude stačit základní pracovní výbava: brýle pro ochranu zraku, pracovní rukavice, špunty do uší nebo sluchátka pro ochranu před hlukem.
Speciální péči věnujte výběru rukavic, své ruce potřebujete pro téměř jakoukoli práci a je dobré jim věnovat patřičnou péči. Jako ochrana před špínou vám postačí běžné textilní nebo kombinované rukavice (kombinace textilu a kůže).
Sponzorováno
Pro konkrétní činnosti pak můžete využít rukavice máčené (například v nitrilu nebo v PVC), gumové a úklidové rukavice vhodné pro manipulaci s chemikáliemi nebo antivibrační rukavice tlumící nárazy.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články