Jsou k něčemu multivitamíny? Pomáhají našemu zdraví, nebo jsou to vyhozené peníze? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Peníze do svého zdraví dávejte, ale ne přes multivitamíny

Peníze do svého zdraví dávejte, ale ne přes multivitamíny

Někteří lidé věří, že multivitaminy mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky a dokonce snížit riziko vzniku chronických onemocnění.

Téměř polovina všech dospělých Evropanů – včetně 70 procent osob ve věku 65 let a starších – pravidelně užívá multivitamin nebo jiný vitamin nebo minerální doplněk. Celková cenovka takových doplňků přesahuje 12 miliard dolarů ročně – peníze, které podle odborníků na výživu, je lepší utratit za kvalitní potraviny nabité živinami, jako je ovoce, zelenina, celozrnné produkty a nízkotučné mléčné výrobky.

V jednom odborném časopise vyšel článek s názvem: „Dost: Přestaňte plýtvat penězi na vitamínové a minerální doplňky“. V něm zhodnotili vědci důkazy o doplňcích stravy, včetně důkazů ze tří nedávných studií:

  • Výzkum zahrnující 450 000 lidí zjistil, že multivitaminy nesnižují riziko srdečních chorob nebo rakoviny.
  • Studie, která sledovala mentální funkce a užívání multivitaminů u 5 947 mužů po dobu 12 let, zjistila, že multivitaminy nesnižují riziko mentálních poklesů, jako je ztráta paměti nebo zpomalené myšlení.
  • Studie s 1 708 pacienty, jež přežili infarkt, a kteří užívali vysokou dávku multivitaminu nebo placeba po dobu až 55 měsíců – Míra pozdějších infarktů, operací srdce a úmrtí byla v těchto dvou skupinách podobná.

Co jsou to vlastně multivitaminy?

Multivitaminy jsou doplňky, které obsahují mnoho různých vitamínů a minerálů, někdy spolu s dalšími přísadami a látkami. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný standard pro to, co tvoří multivitamin, jejich nutriční složení se liší podle značky a konkrétního produktu.

Jsou k dispozici v mnoha formách, včetně tablet, kapslí, žvýkacích gum, prášků a tekutin. Většina multivitaminů by měla být dle výrobců užívána jednou nebo dvakrát denně.

Multivitaminy a srdeční choroby

Srdeční onemocnění je jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Zatímco někteří věří, že užívání multivitaminů může pomoci předcházet srdečním chorobám, výzkum toto spíše nepodporuje.

Jedna studie zkoumala účinky každodenního užívání multivitaminů u více než 14 000 lékařů středního věku po více než deset let a nezjistila žádné snížení infarktu, mrtvice ani úmrtnosti.

Sponzorováno

Multivitamínové doplňky stravy a naše zdraví

Vědci dospěli k závěru, že multivitaminy nesnižují riziko srdečních chorob, rakoviny, kognitivního poklesu (jako je ztráta paměti a zpomalené myšlení) nebo předčasné smrti. Rovněž poznamenali, že v předchozích studiích se dokonce výzkumníci zmínili o tom, že doplňky vitaminu E a beta-karotenu jsou škodlivé, pokud jsou užívány ve vysokých dávkách.

Pilulky multivitamínů nejsou zkratkou k lepšímu zdraví a prevenci chronických onemocnění. Další výživová doporučení mají mnohem silnější důkazy o přínosech – jíst zdravou výživu, udržovat zdravou váhu a snižovat množství nasycených tuků, trans-tuků, sodíku a cukru v svém jídelníčku.

Světlou výjimkou je doplňování kyseliny listové u ženy ve fertilním věku (když jsou těhotné). Kyselina listová zabraňuje defektům neurální trubice u kojenců, když je ženy užívají před a během raného těhotenství. Proto se mladým ženám někdy doporučují multivitaminy. Obecně se doporučuje, aby všechny ženy v reprodukčním věku dostaly 400 mikrogramů kyseliny listové denně. I množství železa v multivitaminu může být také prospěšné pro ženy ve fertilním věku.

Určitě existují oprávněná použití vitamínových doplňků. Například během těhotenství je kyselina listová běžně předepisována k prevenci defektů neurální trubice u dítěte. Pro běžnou populaci, která nemá žádné specifické podmínky, které by vyžadovaly multivitamin nebo specifický vitamínový doplněk, opravdu nejsou důkazy, které by naznačovaly, že užívání multivitaminu na denní bázi jakkoli pomáhá.

Odborníci pak moc nedoporučuji jiné doplňky. Pokud konzumujete zdravou výživu, můžete z jídla získat všechny potřebné vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje. Zaměřte se na zdravé a čerstvé potraviny, to je lepší, než všechny multivitamínové doplňky stravy.

Primární úlohou multivitaminu je zaplnit mezery ve výživě a zajistit, aby lidé dostávali denní dávku nedostatečně konzumovaných živin, jako jsou vitamíny A, C, D, E a K, vápník, hořčík, dietní vláknina, cholin a draslík. Pokud ale jíte zdravou stavu, jsou multivitamíny zbytečné. Výzkum ukázal, že nejlepší způsob, jak získat potřebné živiny a minerály, je jídlo.

Lidé často bohužel plýtvají penězi na multivitaminy. Jejich peníze by lépe prospěly jejich zdraví, pokud by byly použity jinde. Třeba pro pohyb nebo kvalitní jídlo.

Sponzorováno

A co vy? Berete multivitamíny? Napište nám do komentářů.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva