Sponzorováno

Čerstvá nebo vařená: Kterou zeleninu vařit a kterou jíst syrovou? 4.93/5 (15)

Čerstvá nebo vařená: Kterou zeleninu vařit a kterou jíst syrovou?Přemýšlíte, jak připravit zeleninu, abyste maximalizovali její nutriční obsah? Neexistuje jednoduchá odpověď, protože některé plody jsou nejvýživnější vařené, zatímco jiné druhy nepotřebují tepelnou úpravu. Podívejte se na náš přehled:

Cibule

Jen nakrájet a sníst syrovou. Uvařením cibule získáte méně alicinu, co je hlad porážejíc látka. Na druhé straně obsahuje i flavonoid kvercetin. Ten má protizánětlivé vlastnosti. Celkové množství flavonoidů můžete vařením pouze zvýšit. Žlutá a červená cibule má více flavonoidů než ta bílá. Cibuli zpěníme na oleji nebo ji pečte jen pět minut. Po delší době začíná ztrácet živiny. Kvercetin je jedním z nejsilnějších a nejrozšířenějších biologicky aktivních flavonoidů, které se nacházejí v ovoci a zelenině. Chemickou strukturou patří mezi flavonoly a má široké spektrum účinků, kterými pomáhá působit proti nemocem.

Brokolice

Snězte ji nejlépe syrovou. Vaření totiž poškozuje myrozinázu v brokolici, což je enzym, který pomáhá pročistit játra od karcinogenů. Brokolice nebo jiná zelenina, jako je zelí, květák, kapusta a růžičková kapusta, jsou ale dobrými příklady zeleniny, které jsou zdravé vařené i syrové.

Syrová brokolice obsahuje enzym, který štěpí myrozinázu ze sulforafanu. Tato látka přispívá k prevenci rakoviny a žaludečních vředů. A vaření poškozuje myrozinázu. Na druhou stranu, vaření tvoří v zelné zelenině látku indol. Je to fytonutrient, který bojuje s rakovinnými buňkami, ještě než se změní na zhoubné.

Řepa

Řepu jezte zásadne syrovou. Při vaření ztrácí 30 % ze své výživné hodnoty. Pokud ji však sníte syrovou, zdravé látky se vám uloží do mozku.

Houby

Chutné plody lesa konzumujte uvařené. Ať už je to polévka, omáčka, pečete je nebo grilujete, po tepelné úpravě se z hub uvolní více draslíku.

Sponzorováno

Červená paprika

Papriku jezte syrovou. Vitamin C v paprice se porouchá při pečení, smažení, grilování nebo při teplotě nad 180 ° C. Červená paprika má vysoký obsah vitaminu C, který je rozpustný ve vodě. Vaření v páře nebo celkově vaření, vás připraví o živiny. A syrová paprika je přece chutná a křupavá.

Špenát

Špenát tepelně upravujte. Z uvařeného špenátu absorbujete více železa, vápníku a hořčíku. Přestože syrový špenát je stále dobrý, vaření usnadňuje pro vaše tělo absorbovat živiny, které obsahuje. Vápník je nezbytný pro zdravé zuby a pevné kosti, takže se ujistěte, že vaše strava obsahuje hodně špenátu. Spařeě špenát před vařením, aby nedošlo ke ztrátě živin.

Rajčata

Vařené. Jste překvapeni? Když budete jíst vařená rajčata, vaše tělo absorbuje více protinádorového lykopenu. Tento antioxidant je spojen s prevencí rakoviny a dalších chronických onemocnění. Množství lykopenu v rajčatech je vyšší, a lépe se vstřebává do těla po uvaření s trochou oleje, než v syrovém stavu.

Mrkev

Syrová mrkev je skvělá zásobárna polyfenolů, chemikálií s antioxidačními vlastnostmi, které snižují riziko rakoviny a srdečních chorob. Vařená mrkev zničí všechny polyfenoly, i vitamín C. Tento vitamín se snadno zneváží, pokud je vystaven působení tepla. Ale vařená mrkev dodává tělu více betakarotenu, než ta syrová. A vaše tělo přemění tento antioxidant na vitamin A.

Česnek

Vaření dělá česnek méně účinný, protože teplo snižuje množství zdravých alicinů, takže je nejlepší přidat česnek těsně před dokončením vaření, než na začátku. Česnek obsahuje chemické látky, které regenerují krevní cévy, díky čemuž jste chráněni před infarktem. Vaření česneku snižuje množství těchto životně důležitých chemikálií, takže je lepší ho konzumovat syrový.

A jakou zeleninu jíte vy? Vařenou, nebo spíše syrovou?

VIDEO: Zkuste třeba zeleninu na grilu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Čerstvá nebo vařená: Kterou zeleninu vařit a kterou jíst syrovou?”

  1. Ing. Miroslav Kovář napsal:

   tak s tou brokolicí jsem to nepobral

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva