6 zdravotních výhod červené cibule + její přínosy pro zdraví 4.87/5 (23)

Sponzorováno

Červené cibule jsou superzdravé. Jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, sloučenin síry, flavonoidů a fytochemikálií.

Červené cibule jsou superzdravé! Jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, sloučenin síry, flavonoidů a fytochemikálií.

Dá se říci, že cibule je celosvětově jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Jasně, většina dětí nemá ráda jejich štiplavou a silnou chuť, ale většina dospělých si na cibuli pochutná.

V tomto článku si budeme povídat o červené cibuli. Červená cibule obsahuje dvakrát více antioxidantů než jakákoli jiná forma cibule, což z ní dělá silnou součást protizánětlivé stravy a zdravého životního stylu. Tento článek probere 6 výhod červené cibule a jak ji používat k dosažení nejlepších výsledků.

Červená cibule získává své vlastnosti díky mnoha sirným skupinám, které obsahuje. Tyto sirné skupiny zahrnují diallylsulfidy: DMS, DDS, DTS & DTTS. Tyto sirné skupiny pomáhají produkovat cystein v těle, který pomáhá při hubnutí, detoxikaci a prevenci rakoviny. Další výzkum ukázal, že tyto sloučeniny síry mají silnou antioxidační kapacitu, která inhibuje shlukování krevních buněk.

Sloučeniny síry v červené cibuli dále také snižují LDL cholesterol a triglyceridy a zároveň zvyšují hladiny HDL cholesterolu. Jsou taktéž spojovány se zlepšením funkce buněčné membrány v červených krvinkách a zlepšením využití kyslíku. Tím se ve finále zlepšuje kardiovaskulární funkce a také metabolismus tuků.

Takže, pojďme na to, řekněme si něco o zdravotních výhodách červené cibule.

1. Červená cibule je bohatá na antioxidační fytoživiny

Červená cibule je bohatým zdrojem flavonoidního antioxidantu kvercetinu a polyfenolového antioxidantu anthokyanu. Tyto antioxidanty zabraňují oxidaci buněčných mastných kyselin. Jsou to velmi silné „lapače“ volných radikálů, které neutralizují růst rakovinných buněk a dramaticky snižují záněty v celém těle (opravdu, jsou na to odborné studie).

Mnozí odborníci věří, že konzumace kvercetinu z cibule je účinnější než užívání extraktů kvercetinu ve formě doplňků. Tělo je schopno lépe rozpoznat živinu, když je v přirozené formě a má s ní spojené další synergické složky.

2. Červená cibule je bohatá na chrom

Červená cibule je také fantastickým zdrojem chromu, který snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje buněčnou citlivost na inzulín. Téměř 50 % populace v Evropě trpí nedostatkem chrómu, což je opravdu mnoho. To je způsobeno nadměrnou konzumací zpracovaných potravin. Nedostatek chrómu vede k cukrovce a srdečním onemocněním. Tak pozor na to.

Antioxidační flavonoidy jsou nejvíce hlavně ve vnější vrstvě cibule. Mnoho lidí odloupne prvních několik vrstev a ztratí mnoho z těchto fantasticky důležitých živin. Ujistěte se, že co nejvíce využíváte vnější, masité jedlé části červené cibule. Nadměrné loupání, odstraněním vnějších 2 vrstev dužiny, vás bude stát asi 20 % kvercetinu a přes 75 % anthokyanů.

3. Červená cibulek je bohatá na vitamíny, vlákninu i minerály

Červená cibule je také bohatým zdrojem vitamínů K, B6 a C, zároveň fytochemikálie působí jako stimulant vitamínu C v těle. Vláknina z červené cibule pomáhá při činnosti trávicího traktu a pomáhá předcházet zácpě. Červená cibule je také bohatá na minerály: obsahuje folát, thiamin, vápník, hořčík, draslík a i mangan.

4. Pomáhá při boji proti rakovině

U červené cibule je nejvíce ceněn již zmíněný quercetin (kvercetin) – silý antioxidant z červené cibule – některé studie ukázaly, že může dokonce omezit šíření rakoviny tělem. Studie ukázaly, že polovina cibule denně může snížit riziko rakoviny žaludku o 50 %. Například v USA, v Gruzii, kde se červená cibule pěstuje, je počet rakoviny žaludku poloviční než u zbytku rakoviny a v Číně, kde se nejčastěji používá červená cibule, je riziko rakoviny žaludku o 40 % nižší, než tamní průměr.

Sponzorováno

5. Červená cibule může pomoci v boji proti akné a bodnutím

Protizánětlivé účinky červené cibule se nejlépe projeví u lidí s akné. Když červenou cibuli nanesete na obličej společně s medem nebo olivovým olejem, zmírní zarudnutí a otoky. Také když přiložíte červenou cibuli na místo poraněné včelou, ucítíte okamžitou úlevu od bolesti – přestane pálení.

6. Parádní pro lidi s cukrovkou

Kvůli minerálu chrómu je červená cibule zvláště dobrá pro lidi s cukrovkou – chróm má vliv na hladinu cukru v těle a pomáhá zpomalovat a kontrolovat uvolňování cukru do těla. Nedostatek chrómu, který je nezbytný pro inzulínové aktivity, může způsobit přibírání na váze, takže pokud chcete zhubnout, jezte červenou cibuli.

Lidé s diabetem 1. a 2. typu, kteří jedli červenou cibuli, vykazovali nižší hladiny glukózy až na čtyři hodiny.

Červená cibule je také nízkoglykemická potravina (glykemický index GI je 10), což znamená, že je ideální pro dietu. 30g cibule obsahuje pouze 11 kalorií a má nulový obsah tuku. Syrová červená cibule je ideální pro ženy s nadváhou, zejména pro ženy s PCOS, protože výrazně snižuje hladinu cholesterolu (vysoký cholesterol je známkou PCOS).

Kolik červené cibule jíst? A jak ji skladovat?

Dušení cibule v polévce nebo vývaru poškodí některé antokyany, ale ne kvercetin. Kvercetin se přesune do polévky nebo vývaru. Čím nižší teplota, tím více živin bude polévka nebo vývar obsahovat. Studie ukázaly, že 4-7 malých porcí červené cibule každý týden (ekvivalent asi 2-3 cibulím) bylo spojeno s největším přínosem při snižování rakoviny tlustého střeva, konečníku, ústní dutiny, hrtanu, jícnu a vaječníků.

Červená cibule by měla být skladována na chladném a suchém místě s dobrým prouděním vzduchu. Dokud nejsou cibule oloupány, neměly by být skladovány v chladničce nebo plastovém sáčku, protože bylo prokázáno, že obojí urychluje kažení. Po otevření skladujte nejlépe v chladničce. Vyhněte se jakékoli cibuli, která je mokrá, měkká, otlačená nebo má na sobě tmavé skvrny nebo plíseň. Takovou cibuli vyhoďte.

Červená vs. bílá cibule – porovnejme si je

Přestože obě cibule, červená i bílá, jsou díky prospěšným živinám takzvaně „superpotraviny“, červená cibule má o něco málo více zdravotních výhod. Obě cibule poskytují asi 10 % denní hodnoty vitamínu C, ale červená obsahuje vyšší množství antioxidačních sloučenin.

Červená cibule má obzvláště vysoký obsah kvercetinu. Bílá cibule obsahuje menší množství kvercetinu a dalších antioxidantů.

Bílá cibule má o 0,5 g více vlákniny a vyšší množství síry, ale červená má vyšší množství flavonolů a anthokyanů. Červená cibule obsahuje minimálně 25 různých anthokyanů. Červená cibule je také účinnější na přírodní ředění krve než cibule bílá, protože je bohatší na flavonoidy, které pomáhají ředit krev. Obě cibule dále také nabízí 2% doporučené denní hodnoty vápníku, ale červená cibule navíc i 2% doporučené denní hodnoty železa.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi červenou cibuli? Dáváte si ji? Napište nám do komentářů.

A dále si o cibuli přečtěte

Zdroj článku a studie o cibuli

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva