Sponzorováno

I kojení se dá naučit: Poradíme vám, jak na to! Jak správně kojit? 4.33/5 (12)

Jak správně kojit?Všechno se dá naučit, i kojení. Třeba dodržovat pár zásad a věřit vlastní intuici.

Buďte informována

Pokud jste rozhodnutá kojit, měla byste mít základní informace již před porodem. Týká se to zejména techniky kojení. Jeho úspěšnost se tím výrazně zvyšuje a i když nastanou problémy s kojením, budete je umět lépe řešit. Z hlediska vaší psychiky je rozhodující přesvědčení a vnitřní nastavení – „chci kojit“. Velmi důležitou roli hraje i podpora blízkých, zejména partnera.

Přiložte na prs co nejdříve

Ideální je, aby se miminko dostalo k vašemu prsu hned po porodu, nejpozději do půl hodiny až hodiny. To je kritický čas, kdy je váš organismus nejvíce vnímavý na stimulaci drážděním bradavky. I novorozenec má v té době nadprůměrně aktivní hledací a sací reflex. Pokud se přiloží či sám připlazí po vašem bříšku k prsu, svým intenzivním sáním u vás vyvolá silnou hormonální reakci, která nastartuje tvorbu mlíčka.

Oddálením prvního přiložení se toto výjimečné období promešká. Nejbližší den či dva je novorozenec v přirozeném útlumu a až tak intenzivně nesaje. Stejně váš organismus na stimulaci nereaguje tak aktivně jako těsně po porodu.

Naučte se správnou techniku ​​kojení

Pro úspěch kojení je technika rozhodující. Nesprávná poloha při kojení, chybné přiložení a podobně jsou často chyby, které vás vedou k pocitu, že to nedokážete. Často to končí velkým trápením a předčasným odstavením miminka.

Proto neváhejte a pokud si nevíte rady nebo se vám něco při kojení nezdá, preventivně kontaktujte laktační poradkyni, která vám nastaví správnou techniku ​​a dohlédne na její dodržování.

Kojte podle zájmu dítěte

Zapomeňte při kojení na nějaký pevně stanovený režim či harmonogram krmení. Novorozenec nepije podle toho, že natal čas „T“, ale když je hladový! Proto pro kojené děti platí zásada, že mají pít tehdy a tak často, jak samy chtějí. Nedivte se, že chtějí na prs častěji – mateřské mléko se stráví rychleji.

Miminko nechte pít, dokud se nezasytí

Některé děti pijí rychleji, jiné pomaleji. A dokud jednomu stačí 10 minut, druhé potřebuje papat i 45 minut. Některé vypijí bez přestávky celou dávku, jiné potřebují malé přestávky. Je proto nesprávné odložit dítě, jakmile přestane pít. Nechte ho na prsu odpočinout si. Buď bude za malou chvíli pokračovat v pití, nebo vám pustí bradavku, nebo prostě na prsu usne.

Tehdy mělo určitě dost. První 3 až 4 dny nabízejte novorozeňátku oba prsy. Za předpokladu, že to miminku bude stačit, můžete od pátého dne kojit při každém krmení jen z jednoho prsu. Některé děti se takto zasytí, ale jiné potřebují i nadále vystřídat oba prsy. Musíte si najít systém, který bude vycházet z potřeb dítěte a prsa se ​​přizpůsobí.

Sponzorováno

Nedávejte dítěti dudlík ani láhev

Technika sání z dudlíku je zcela jiná než u prsu. Pokud dítě krmíte z lahve, osvojí si techniku ​​pití, která u prsu nefunguje. Dítě je po přiložení na prs zmatené, ale hlavně frustrované z toho, že se neumí nasytit.

Přirozeně začne prs odmítat, neboť z lahve mu to jde snadněji. Stejně funguje i dudlík. Pokud nemůžete z nějakých důvodů nabídnout miminku prs, zkuste některou z alternativních technik krmení jako krmení lžičkou, stříkačkou, skleničkou, po prstě …

Kojené dítě nesmíte dokrmovat

Dokrmováním umělým mlékem potlačujete hlad dítěte, proto na vašem prsu slaběji saje a méně vám dráždí bradavky. Tím se tvoří méně mléka. Jedinou položkou na jídelníčku má být mateřské mléko! Při vedrech nedávejte miminku vodu či čaj, je třeba si ho kvůli vyššímu příjmu tekutin jen přikládat častěji.

Laktační krizi překonejte kojením

Mnohým maminkám se přechodně může přirozeně snížit tvorba mléka. Laktační krize se nejčastěji vyskytují mezi 6. až 8. a 12. až 14. týdnem po porodu. Kritické bývá i období těsně po propuštění z porodnice. Laktační krizi je třeba překonat jednoduše tak, že pokračujete v kojení – častěji si miminko přikládejte, zkontrolujte si techniku ​​kojení a odstraňte všechny možné rušivé vlivy. Hlavně žádné dokrmování!

Důvěřujte vlastní schopnosti kojit

Jednou z častých příčin selhání kojení je strach z nedostatku mléka. Obavy, že dítě hladoví, potlačují uvolňování mléka. Dokrmováním však situaci ještě zhoršíte a výsledkem bývá předčasné odstavení. Zároveň si tak můžete naburat sebevědomí a do druhého těhotenství můžete jít s přesvědčením, že opět nebudete mít dost mléka. Strach z nedostatku mléka trápí většinou matky, které na to nemají žádný důvod.

Hlavně neporovnávejte své dítě s valibukem od sousedky živeným umělým mlékem. Zdravé kojené dítě nemůže ani vtěsnávat do růstových tabulek vytvořených na souborech uměle živených kojenců. Proto je důležité, abyste se naučili odhadnout, zda je vaše dítě dostatečně nasycené podle jiných signálů než jen přibývání na váze. Hmotnost se nemusí zvyšovat pravidelně, mnohé děti přibírají růstovými skoky.

Pokud dítě prospívá, nepodléhejte panice. Speciální kapitolou je mýtus řídkého mléka, které podle odborníků neexistuje. Namodralé průsvitné je normální! Stejně silným mýtem je, že žena s malými prsy má méně mléka.

Pozor na falešné překážky kojení

Skutečných překážek kojení je málo a vyskytují se zřídka, většinou se jedná o vážný zdravotní stav matky. Ale je množství falešných důvodů na odstavování. Patří k nim i užívání léků. Proto pokud vám lékař doporučí odstavit dítě pro nějaké krátkodobě užívané léky, poraďte se s ním, jestli je to opravdu nutné, případně se poptejte na alternativní způsoby léčby vašeho problému.

VIDEO: Vše, co jste chtěli vědět o KOJENÍ

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “I kojení se dá naučit: Poradíme vám, jak na to! Jak správně kojit?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva