Sponzorováno

Rizika botoxu + 8 alternativ k botoxu při léčbě vrásek 4.5/5 (12)

7 alternativ k botoxu při léčbě vrásekPokud hledáte alternativní způsoby, jak omezit či snížit výskyt vrásek, existuje na trhu mnoho různých krémů a sér – prostě dost produktů pro přirozené ošetření pleti v tomto směru. A my se na ně v tomto článku na ně podíváme.

Nejdříve si však řekneme něco o botoxu

Botulotoxin typu A (nebo zkráceně prostě botox) je jednou z nejznámějších metod pro odvrácení vrásek a dalších známek stárnutí. Je to látka na předpis, který se vstřikuje pomocí injekce do svalů obličeje.

Botox účinkuje tak, že omezuje stahování svalů v místech, do kterých je vstříknut, takže pokožka v místě vypadá uvolněně a hladce. Botox účinně snižuje výskyt vrásek a zabraňuje tvorbě nových vrásek. Toto ošetření však může být považováno za docela drahé. Ceny se liší podle poskytovatele a státu, ale můžete očekávat, že zaplatíte 2500 Kč až 12000 Kč za ošetření v závislosti na oblastech, kde zákrok podstupujete.

Účinky botoxu jsou dočasné, takže pro odeznění účinků je třeba opakované ošetření. Jedna studie také zjistila, že lidé, kteří používali botox, hlásili snížení rozsahu emocí, protože emoce jsou vázány na mozek prostřednictvím funkcí obličeje.

Co je to vlastně Botox?

Poprvé jsem se dozvěděl o botulotoxinu na lékařské škole – že je to toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Tato chemikálie se nachází v kontaminovaných domácích konzervách, které poškozují nervy a mohou vést k ochrnutí a smrti. Později jsem zjistil, že lidé podstupují aplikaci botoxu do svých těl jako kosmetické ošetření. Vypadá to trochu zvláštně, pokud o tom přemýšlíte. Zastánci Botoxu říkají, že chemikálie je bezpečná, a byly provedeny krátkodobé studie o její bezpečnosti. Stále mám trochu obavy z krátkodobých i dlouhodobých účinků. Někteří lidé pociťují pokles jejich dolních víček a další známky toho, že jejich obličejové svaly nefungují správně. Kromě možných nežádoucích účinků nebo chyb lékaře, mnoho lidí si stěžuje, že je to bolestivé a drahé. A jiní mohou zase říci, že to prostě tvář, která byla ovlivněna touto chemikálií nevypadá „přirozeně“.

Někteří odborníci se domnívají, že Botox může ve skutečnosti způsobit, že vaše svaly budou více náchylnější k ochabnutí, než by tomu bylo při přirozeném stárnutí. Protože injekce Botoxu v podstatě omezí funkce svalů, může to způsobit, že svaly zeslábnou, protože už se samy nemohou stahovat. Necháme volbu na vás. Zatímco Botox je technicky „přírodní“, jedná se o známou toxickou látku. Dobrou zprávou je, že existují přírodní, netoxické alternativy, které udržují vaši pokožku hladkou a mladistvou. Společnost dnes prakticky vyžaduje dokonalost, ale prevence vrásek jde i přirozeně, bezpečně, netoxicky a nakonec bezpečnější než s Botoxem.

Alternativy k botoxu

Existuje několik ověřených způsobů, jak s vráskami zatočit. Jsou to vlastně takové alternativy k ošetření botoxem. Pojďme se na ně spolu podívat.

 1. jiná injekční ošetření
 2. FaceXercise
 3. akupunktura
 4. obličejové náplasti
 5. vitamíny
 6. pleťové krémy
 7. Pullulan
 8. chemický peeling

Čtěte dále a dozvíte se více o těchto postupech při řešení a eliminaci vrásek.

1. Jiná injekční ošetření

Místo botoxu se dá použít látka Dysport. Dysport, stejně jako botox, je neurotoxin. Je vyroben ze stejného typu toxinu A bobotulinum jako botox, ale má trochu odlišnou techniku ​​a strukturu dávkování. Výsledky se zdají být stejné u látek Dysport i Botox, ale zdá se, že Dysport funguje o něco rychleji. Žádné oficiální studie společnosti však nebyly provedeny. I když někdy bývá Dysport levnější, dosažení stejných výsledků jako u Botoxu vyžaduje více jednotek Dysportu. Nakonec jsou náklady obvykle zhruba stejné.

Myobloc je další typ injekce. Vyrábí se z botulotoxinu typu B. Protože je také neurotoxinem, funguje stejně jako jiné injektovatelné látky. Není však tak efektivní a účinky netrvají tak dlouho. Udává se, že účinky Myoblocu přetrvávají přibližně 3 až 4 měsíce, na rozdíl od 5 až 6 měsíců Botoxu.

Výhody: Účinky těchto dalších injekčních ošetření jsou podobné účinkům u Botoxu.

Nevýhody: I tyto metody léčby mohou být považovány za drahé. Pracují také podobným způsobem jako Botox, takže pokud hledáte alternativu, která je tak nějak odlišná, nebudou pro vás asi to nejlepší řešení.

2. FaceXercise

Pokud cvičení může pomoci zabránit stárnutí v těle, proč ne také v obličeji? Metoda, kterou údajně používají celebrity jako Jennifer Aniston a Cindy Crawford se jmenuje FaceExercise – používá baňkování a masáž obličeje ke zlepšení průtoku a oběhu krve v obličeji. Říká se o něm také, že pracuje v lymfatickém systému, aby odstranil toxiny v tkáních.

Plusy: FaceXercise je metoda přirozená a nevyžaduje žádné injekce ani jehly. To je fajn.

Nevýhody: I tato metoda může být považována za drahou, průměrně v USA stojí kolem 380 dolarů. U nás je problém v tom, ž metodu vůbec málokdo dělá nebo vůbec zná.

3. Akupunktura

Akupunktura jako léčba proti stárnutí je relativně nový postup, ale je to slibný postup. Jedna studie ukázala, že akupunktura může pomoci zlepšit elasticitu obličeje a hydrataci pokožky, což ve finále může pomoci snížit výskyt vrásek.

Plusy: Je to metoda přirozená a zdá se být velmi efektivní, i když studie jsou v tomto směru omezené.

Nevýhody: U nás může být docela dost obtížné najít licencovaného akupunkturistu, který se specializuje na ošetření obličeje. I tato metoda může být relativně drahá a výsledky jsou dočasné. Pokud navíc máte averzi k jehlám, akupunktura není nic pro vás.

4. Obličejové náplasti

Obličejové náplasti (označované také jako Frownies) jsou lepkavé náplasti, které můžete umístit na oblasti, kde jste náchylní k vráskám. Náplasti mají pomoci vyhladit vrásky.

Plusy: Obličejové náplasti jsou snadno k sehnání a jsou docela levné. Navíc nejsou nutné žádné injekce.

Nevýhody: Jedna malá studie ukázala, že zatímco uživatelé hlásili jisté zlepšení, odborníci a plastičtí chirurgové nebyli schopni detekovat žádný skutečný rozdíl na pokožce.

Sponzorováno

5. Vitaminy

Věřili byste, že můžete vylepšit svou pokožku pouhými vitamíny? Tyto doplňky výživy mohou skutečně pomoci zlepšit produkci kolagenu. Mohou mít také antioxidační účinek, který pomáhá předcházet poškození volnými radikály. Mezi nejlepší doplňky stravy patří vitamin C, vitamin E a karotenoidy.

Plusy: Vitamíny jsou snadno dostupné pro většinu z nás. Poskytují také důležité živiny pro vaše tělo jako celek.

Nevýhody: Musíte být ale opatrní při nákupu doplňků. Na to pamatujte. Hledejte kvalitní doplňky z renomovaného a známého zdroje. Výsledky jsou spíše preventivnější povahy, takže nedojde k nějakému dramatickému poklesu vrásek, jako byste to viděli u botoxu. Poraďte se svým lékařem o doporučeném dávkování.

TIP: Toto je 7 nejlepších vitamínů pro vaši pleť. Seznamte se s nimi

6. Pleťové krémy

Mnoho krémů na obličej na trhu tvrdí, že nějakým způsobem řeší vrásky. Hledejte antioxidační krémy nebo regulátory buněk, které mají přímý vliv na produkci kolagenu a metabolismus v kožních buňkách obličeje. Regulátory buněk se mají starat, aby buňky produkovaly více kolagenu.

A jaké ingredience na krémech hledat?

Brusinkový olej – na brusinkovém oleji je opravdu vzrušující to, že má perfektní poměr k omega 3 a omega 6 mastným kyselinám, což znamená, že tento olej se úžasně vstřebá do pokožky a dodá pokožce větší hydrataci. Vaše pleť bude také těžit z množství antioxidantů obsažených v tomto oleji, včetně vitamínu E.

Malinový olej – tento olej je vyrobený z látek, které milují kůži. Je to jeden z přírodních UV ochránců pokožky. Malinová semínka jsou bohatá na antioxidanty + mají vynikající protizánětlivé vlastnosti.

Rakytníkový olej – díky tomuto úžasnému oleji zvýšíte hladiny kolagenu v pokožce. Vysoká koncentrace „vzácného“ omega 7 v tomto oleji intenzivně zvlhčuje a zlepšuje a pomáhá předcházet jemným liniím a vráskám.

Manuka med – nejen dobrý k jídlu! Tento dobře zdokumentovaný extrakt z něj činí jeden z nejvíce biologicky aktivních a prospěšných medů pro kůži. Je perfektní pro zlepšení procesu obnovy vaší pokožky.

Lničkový olej (Camelina Sativa) – vyživující a ochranné vlastnosti tohoto oleje pro pokožku snižují známky stárnutí kůže a zlepšují pružnost pokožky. Tato lehká přísada obsahuje vitamín E a omega 3, které účinně zlepšují jemné linky a vrásky bez potřeby jehel!

Pokud opravdu chcete nahradit Botox, zde je přírodní složka péče o pleť, která vytváří okamžité výsledky…

Plusy: Krémy se snadno používají a koupíte je kdekoliv – také jsou k dispozici v různých cenách.

Nevýhody: S tolika typy krémů proti stárnutí na trhu může být těžké rozhodnout, co bude ve skutečnosti fungovat. Je proto dobrý nápad promluvit si s dermatologem o tom, jaké krémy doporučuje. Některé krémy mohou vyžadovat lékařský předpis nebo mohou být poměrně drahé.

7. Pullulan

Pullulan je polysacharid, který se v kosmetice používá jako filmový prostředek a pojivo v kosmetických přípravcích. Tento polysacharid je produkován houbou Aureobasidium pullulan (Aureobazidium klíčivé). Pullan je považován za složku specificky v přípravcích proti stárnutí, protože má schopnost zajistit okamžitý účinek na napnutí pokožky. Je schopen rychle vytvořit čirý film, který zlepšuje strukturu a vzhled pleti.

Účinek je dočasný, ale je to skvělá přírodní netoxická alternativa k Botoxu. (Botox ani tak rychle nefunguje!)

8. Chemický peeling

Chemický peeling se používá k léčbě akné, i ke snížení známek stárnutí. Chemický peeling patří k oblíbeným neinvazivním zákrokům, umí vyhladit jemné vrásky, zjemnit jizvy po akné nebo odstranit pigmentové skvrny. Vyžaduje určitou dobu na zotavení v rozmezí od 24 hodin do 2 až 3 týdnů. Výsledky však můžete vidět už za jeden den.

Plusy: Chemické peelingy jsou považovány za bezpečné a efektivní. Vaše pokožka však bude i nadále stárnout, takže v budoucnu budete možná potřebovat další chemický peeling, protože se budou vyvíjet další vrásky.

Nevýhody: Kvůli tomuto zákroku musíte navštívit odborníka na péči o pleť. Výsledky nejsou okamžité jejich projevení může trvat cca 1 až 14 dní. Vaše pleť po tomto ošetření může vypadat zarudlá a oteklá.

Několik tipů pro zdravou pokožku

Správná péče o pokožku může pomoci zpomalit proces stárnutí. Abystesi udrželi vaši pokožku zdravou, postupujte podle těchto tipů:

 • Na obličeji vždy používejte krém s UV ochranou. Existuje mnoho krémů a výrobků pro líčení, které již mají v sobě SPF přidány (SPF = číselný údaj celkového stupně ochrany proti UV záření).
 • Používejte sluneční brýle s velkými čočkami, které pomáhají snižovat expozici slunce na jemnou pokožku kolem očí.
 • Na slunci noste klobouk, abyste ještě více chránili pokožku.
 • Buďte hydratovaní, hodně pijte – protože naše těla jsou složena převážně z vody, je důležité udržovat naše buňky a pokožku hydratovanou. Jen se ujistěte, že hydratujete vodou a ne sladkými nápoji, jako jsou sodovky nebo džusy. Pití velkého množství vody udržuje vaše tělo a pokožku hydratovanou, takže vaše pokožka zůstává hladká a čistá.
 • Před spaním VŽDY odstraňte make-up z obličeje.
 • Začněte používat kvalitní krém proti stárnutí co nejdříve.
 • Jezte vyváženou a zdravou stravu.

Sponzorováno

S novými výzkumy v oblasti péče o pleť a novými produkty, které vznikají takřka každý den, máte alternativy k botoxu více na dosah, než kdy dříve. Ideálně se poraďte s dermatologem.

Co si ještě přečíst o krásné pleti?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva