Sponzorováno

Babassu (babasový) olej a jeho účinky – na co je dobrý? 4.8/5 (15)

  • Babassu olej je velmi podobný kokosovému oleji - mají i velmi podobnou strukturu - a tyto dva přírodní oleje se používají i pro podobné účely vaření, čištění a zvlhčování pokožky a vlasů.
  • Babassu olej je tropický olej vyrobený ze semen palmy babassu, stromu pocházejícího z deštných pralesů Jižní Ameriky.
  • Nabitý antioxidanty a zdravými tuky může babasový olej zlepšit zdraví vaší pokožky a vlasů, hydratuje je, aniž byste se cítili mastně nebo se u vás rozvinulo akné.
  • Místní babassu olej používají k hojení drobných ran, jako jsou řezné rány a škrábance, a k léčbě leukorey – vaginálního výtoku, který je spojen s hormonální nerovnováhou.

Tento článek popisuje použití, výhody a nevýhody oleje babassu.

Tento článek popisuje použití, výhody a nevýhody oleje babassu.

Existuje spousta olejů, které o sobě tvrdí, že mají velké výhody pro krásu. A zatímco některé z nich se definitivně staly kultovními (ehm, tak třeba kokosový olej), jiné skončily v propadlišti a obecně moc známé nejsou.

To je případ oleje Babassu, který uživatele ohromuje a pyšní se výhodami v péči o pleť – a kvůli nim určitě stojí za zmínku. I když vám jeho název ještě nemusí znít nijak známě, Babassu olej může být dalším super olejem, pokud jde o udržení hydratace vašich vlasů, pokožky a těla.

Než přidáte olej babassu do své kosmetické rutiny, možná vás zajímá, odkud pochází. Babassu olej se vyrábí ze semene palmy babassu, která pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky. Stejně jako kokosový olej, se babassu olej získává z jader ořechů stromu.

Poznamenejme zde také, že v Brazílii je strom babassu známý jako „strom života“, protože místní předpokládají, že olej má léčivé vlastnosti a běžně se používá jak při vaření, tak v kosmetických režimech. Považujte ho za univerzální olej, který váš rušný životní styl zoufale potřebuje.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tomto tropickém oleji, k čemu je dobrý, jak ho přesně používat a proč byste měli zvážit jeho přidání do vaší rutiny péče o vlasy a pleť co nejdříve.

Jak můžete použít babassu olej?

Vzhledem k tomu, že olej babassu je hodně univerzální, je často srovnáván s oblíbeným kokosovým olejem. A je pravda, že pokud by babassu olej měl dvojče, byl by to pravděpodobně kokosový olej, protože se skládá z podobných mastných kyselin. Pokud jde o texturu, je to také hladká pevná látka, která se zkapalní, jakmile se dostane na vaši pokožku (zahřeje se).

Můžete ho na trhu najít buď ve sklenici v měkké pevné formě, jako je zmíněný kokosový olej, nebo v olejovém kapátku pro aplikaci přímo na obličej nebo tělo. Může být také přísadou v hustším balzámu nebo pleťovém mléce, které po aplikaci vyživí vlasy nebo pokožku.

Existuje celá řada způsobů, jak tento hydratační olej použít. Obvykle si lidé myslí, že babassu olej je dobrý pro suchou pokožku, ale může také pomoci v boji proti zarudnutí. A protože je opravdu lehký a snadno se vstřebává, mohou z toho mít prospěch i ti, kteří mají mastnou nebo aknózní pleť (o tom později). Takže je opravdu univerzální.

Babassu olej je také skvělý olej pro vyhlazení a hydrataci vlasů a vlasové pokožky, protože je méně mastný než jiné oleje.

Jaké jsou hlavní výhody babassu oleje?

I když je zapotřebí více výzkumů a studií, abychom pochopili všechny zázraky oleje babassu, existuje několik známých výhod, které stojí za zmínku.

1. Je super hydratační

Stejně jako mnoho jiných olejů je i babassu olej hydratační, protože skutečně krásně hydratuje pokožku. Babassu olej obsahuje 70 procent mastných kyselin a je jedinečný, protože se velmi rychle vstřebává do pokožky a zanechává pokožce svěží pocit, který všichni známe a milujeme.

Hydratační vlastnosti babassu olej má díky vysokému obsahu kyseliny laurové, což je vlastně stejná mastná kyselina, díky které je kokosový olej tak hydratační. Ale protože je babassu olej tak lehký, nezanechá vaši pleť mastnou, jako někdy kokosový olej.

Sponzorováno

2. Babassu olej má některé antimikrobiální vlastnosti

Stejná kyselina, díky které je tento tropický olej hydratační, je také antimikrobiální. Studie potvrzují skutečnost, že kyselina laurová pomáhá bojovat proti bakteriím, které se někdy vyskytují na kůži, třeba proti streptokokům a stafylokokům. Ale samozřejmě nic není tak účinné při léčbě kožní infekce jako lokální antibiotikum na předpis, to je potřeba říci.

3. Může pomoci zlepšit pleť se sklonem k akné a ekzémům

Pokud se vám někdy objevilo akné nebo ekzém, víte, jak je zanícená a podrážděná pokožka nepříjemná a obtížně léčitelná. Protože babassu olej má protizánětlivé vlastnosti, může být užitečný při zlepšování kožních onemocnění, jako je akné a ekzém.

Jedna starší studie zjistila, že kyselina laurová, která je přítomná v babassu oleji, může pomoci snížit záněty a bakterie způsobující akné na kůži. Nemluvě o tom, že tento lehký olej neucpává póry, je to skvělá volba oleje pro ty, kteří mají obavy z akné a ucpaných pórů.

Výhody Babassu oleje pro vaše vlasy

Jednou z běžných stížností na kokosový olej jako zvlhčovač vlasů je, že je těžký a vyžaduje dodatečné opláchnutí po aplikaci, aby se odstranil přetrvávající mastný lesk. Babassu olej pro péči o vlasy je fantastickou alternativou kokosového oleje, protože je mnohem lehčí a není nutné ho smývat. Není tak moc mastný a asi po hodině od aplikace si ho pravděpodobně ve vlasech ani nevšimnete.

Protože působí jako hloubkový kondicionér, výhody babassu pro vlasy jsou pozoruhodné. Stačí jej používat několik týdnů a pravděpodobně si všimnete hladších konečků a menší lámavosti vlasů. Někteří lidé rádi přidávají pár kapek Babassu oleje do šamponu a kondicionéru, aby si zjednodušili jeho konzistentní aplikaci.

Tip: Olej krátce zahřejte, dokud se nerozpustí, poté jej přidejte do šamponu/kondicionéru a dobře protřepejte, aby se promíchal. Možná budete chtít experimentovat s malými množstvími, dokud nezjistíte nejlepší poměr oleje k šamponu/kondicionéru.

Suchá pokožka hlavy je nezdravá pokožka hlavy a vlastnosti babassu oleje pro růst vlasů mohou podporovat zdravou pokožku hlavy a vyživené vlasy. Obnovením pružnosti a síly vlasů a hydratací samotné pokožky hlavy pak vlasy nepadají tak rychle.

Olej také fantasticky vyživuje pokožku hlavy jako masážní olej a nebude ulpívat na koříncích vlasů jako kokosový olej. Babassu olej může snížit příznaky různých podráždění pokožky hlavy, včetně lupů.

Má používání babassu oleje nějaké nevýhody?

Vzhledem k tomu, že výzkum je omezený, může být těžké říci, zda existují nějaké nevýhody přidání babassu oleje do vašeho režimu péče o pleť či vlasy. Obecně se doporučuje být s tímto olejem opatrný, pokud jste alergičtí na kokosový olej, protože oba tyto oleje mají některé stejné vlastnosti a obsahují stejné látky.

Je nejlepší se vyhnout jeho užívání, pokud jste těhotná nebo kojící matka, protože v této oblasti nebyly provedeny žádné studie. Babassu olej byl také spojen se změnami ve funkci štítné žlázy u lidí, kteří mají onemocnění štítné žlázy. Takže pokud máte v anamnéze onemocnění štítné žlázy, může být nejlepší poradit se se svým lékařem dříve, než použijete babassu olej jakýmkoli způsobem.

Jak používat babasový olej

Babassu olej lze použít při vaření, ale nejčastěji se používá v produktech péče o pleť. I když v Jižní Americe má širší rozsah aplikací.

Olej lze zakoupit online nebo v některých obchodech s přírodními potravinami nebo kosmetickými potřebami. Můžete jej aplikovat přímo na pokožku nebo vlasy jako hydratační prostředek nebo kondicionér.

Protože se na pokožce tak pěkně rozpouští, je také dobrým nosným olejem pro esenciální oleje.

Kromě toho může babassu olej nahradit kokosový olej v domácích receptech péče o pleť a vlasy, včetně mýdel, masek na vlasy nebo tělových peelingů.

Sponzorováno

Zkoušeli jste babassu olej? Budu moc ráda za komentáře.

A také si přečtěte o dalších super olejích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva