Sponzorováno

Esenciální olej Ravensara (Ravensara aromatica) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (8)

Ravensara aromatica

Ravensara aromatica

Popis esenciálního oleje Ravensara

Ravensara má botanický název Ravensara aromatica, může se pro ni používat také synonymum Ravensara anisata. Patří do čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Pochází z Madagaskaru. Roste do výšky 20-30 metrů. Najdeme ji v nadmořské výšce okolo 1000 metrů. Esenciální olej se získává parovodní destilací listů. Pokud je destilovaný z kůry, používá se na lahvičce druhý název Ravensara anisata. Je ale vyráběn málo, protože jeho produkce ohrožuje výskyt stromu.

Esenciální olej ravensara se aplikuje hlavně při sezónních onemocněních a bolestech pohybového aparátu. Působí jako dobré tonikum a analgetikum. Je účinný při kožních infekcích, mykózách a akné, herpesech. Funguje jako tonikum oběhového systému, zlepšuje prokrvení a eliminuje otoky nohou. Působí potopudně a močopudně. V případě sezónních onemocnění se aplikuje zředěný v rostlinném oleji na záda, hrudník a chodidla. Lze jej použít ke snížení projevů migrény. V aromapsychologii se používá při stavech psychického vyhoření.

Botanický název: Ravensara aromatica
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: Listy, vzácně kůra.
Země původu: Madagaskar
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v éterickém oleji Ravensara

Ravensara list:

Sponzorováno

Monoterpeny 50 až 65%: alfa-pinen, beta-pinen, limonen, paracymen, sabinen, monoterpenoly: alfa-terpineol 10%, seskviterpeny: beta.karyofylen 9%, oxidy: 2%, estery: 5-15%. Terpenické fenoly: methylchavikol, methyleugenol.

U esenciálního oleje z ravensary kůry je bohaté zastoupení methyl chavikolu a anetholu.

Hlavní vlastnosti oleje Ravensara

Používá se jako:

 • analgtikum,
 • tonikum dýchacího systému,
 • při infekcích.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Čirá, bezbarvá kapalina.
Aroma: Vydává specifickou vůni, která se dá popsat jako kombinace tónů anýzu, borovice a citronu. Je mírně dřevitá a kořenitá, teplá.

Účinky oleje Ravensara

Vhodný při:

 • kožních plísních
 • při maštění vlasů
 • při infekcích
 • při nervovém vyčerpání
 • při křečích
 • pro podporu krevního oběhu

Kontraindikace

Pokud je destilovaná z listů, je nevhodná pro těhotné a kojící ženy, pro děti do deseti let věku. Jinak nemá v přirozených terapeutických dávkách závažné kontraindikace. Neužívat vnitřně, ředit do nosného oleje.

Může vyvolat alergickou reakci. Je-li destilovaná z kůry, není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti, pro pacienty na hormonální léčbě. Při použití v aromalampě difuzujte maximálně 2x 30 minut denně u dospělého jedince. Dávkování je 2-3 kapky oleje podle velikosti místnosti.

Sponzorováno

Znáte esenciální olej Ravensara? Budeme rádi za vaše zkušenosti v komentářích.

Dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva