Sponzorováno

Esenciální olej z badyánu – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.77/5 (13)

Esenciální olej z badyáníku pravého se získává parovodní destilací hvězdicovitého oplodí o velikosti 1-2 cm

Esenciální olej z badyáníku pravého se získává parovodní destilací hvězdicovitého oplodí o velikosti 1-2 cm

Popis esenciálního oleje z badyánu

Badyán je sušené oplodí badyáníku pravého (Illicium verum), stálezeleného stromu, pocházejícího z Asie. Dorůstá do výšky až 15 m, patří do čeledi Magnoliophyta (krytosemenné).

Esenciální olej z badyáníku pravého se získává parovodní destilací hvězdicovitého oplodí o velikosti 1-2 cm. Oplodí se sklízí dvakrát ročně, na jaře a na podzim, zelené, nechává se dozrávat a sušit, následně se pro kulinářské použití mele nebo drtí.

Esenciální olej z badyánu má mnoho využití

Jeho vlastnosti jsou afrodiziakální, působí jako přírodní analgetikum (snižuje bolest). Protože má prohřívací účinky, osvědčil se při bolestech svalů, kloubů a pro podporu činnosti krevního oběhu. Působí potopudně a močopudně. Psychoterapeutické využití může být přínosné pro ty, kteří byli vystavení nějaké formě šoku.

Stabilizuje psychiku, zmírňuje trauma. Působí jako mírné narkotikum. Funguje podobně jako hormon estrogen. Ženám pomáhá při premenstruačním syndromu, reguluje periodu a činí ji pravidelnou. Podporuje celkovou pohodu obzvláště u žen, které trpí bolestmi břicha a křečemi. Bývá využíván k povzbuzení mužského libida při impotenci.

V ošetření pleti a těla se používá převážně jako parfemační a desinfekční přísada v osobních vůních, zubních pastách. Zároveň působí jako konzervant výrobku. Obsahuje třísloviny, které působí jako adstringentní (svírající, stahující) látky.

Bývá součástí deodorantů, tělových mlék nebo antiagingových produktů. Je silně protiplísňový, pomáhá při kandidóze. Prokrvuje a podporuje hojení poškozené kůže.

Sponzorováno

Botanický název: (Illicium verum).
Čeleď: Magnoliophyta (krytosemenné).
Destilovaná část rostliny: Oplodí.
Země původu: Hlavně Asie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace plodů

Obsah účinných látek

Fenoly, mehyl ethery: chavikol, trans-anetol (88-91%), monoterpeny: limonen (5%), aldehydy: anisaldehyd (0,9%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z badyánu

 • sexuální stimulant
 • nervové tonikum
 • imunitní tonikum
 • analgetikum
 • proti plísním
 • prokrvuje a prohřívá

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Badyán má příjemnou, kořeněnou, teplou, lehce pikantní vůni.

Účinky esenciálního oleje z badyánu

Je vhodný při:

 • Bolestech kloubů a svalů,
 • intimních potížích,
 • křečích trávicího systému,
 • menstruačních křečích,
 • po prožitém šoku.

Kontraindikace

Esenciální olej není vhodný pro těhotné, kojící ženy, malé děti do deseti let věku, onkologické pacienty, lidi s poruchami krvetvorby, při poruchách krevní srážlivosti, žaludečních vředech. Neměl by se používat před aktivitami, které vyžadují zvýšenou pozornost, protože ji utlumuje.

Vždy se musí míchat do rostlinného oleje, nesmí se užívat vnitřně. Ve vysokém dávkování může poškodit centrální nervový systém. Není vhodný pro onkologické pacientky. Může vyvolat alergickou reakci. Nepoužívat dlouhodobě, nejdéle po dobu 8-10 dní.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně. Nepřidávat do koupele. Může ovlivnit účinnost některých léčiv.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s esenciálním olejem z badyánu? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva