Sponzorováno

Esenciální oleje a jejich toxicita 4.82/5 (11)

Esenciální oleje mohou vykazovat fototoxicitu, neurotoxicitu, jaterní a ledvinovou toxicitu.

Esenciální oleje mohou vykazovat fototoxicitu, neurotoxicitu, jaterní a ledvinovou toxicitu.

Toxicita esenciálních olejů se moc mezi běžnými lidmi neřeší. A to může způsobit více škody než užitku. Nemusíte být zrovna školený aromaterapeut, ale mělo by vás zajímat, jaký vliv může mít používání některých esenciálních olejů na vaše zdraví. I negativní vliv.

Esenciální olej není jen vůně

Esenciální oleje nejsou jen vůně nebo neškodné přírodní prostředky, které vyřeší každý problém od psychické únavy po rakovinu, jak jsou prezentovány prodejci Multi Level Marketingu. Mají určitý chemický profil, bez kterého by nebyly schopné s naším tělem fungovat tak, jak je potřeba. Ano, jsou sice přírodní, ale také s přírodou je potřeba zacházet bezpečně.

Pokud si pořizujete esenciální olej, udělejte to u prodejce, který je schopný vám zajistit nejen jeho kvalitu, ale také se podělí o to, jaké má vámi vybraný druh kontraindikace. To je poměrně důležité z mnoha důvodů. Jedním z nich je možná interakce s léčivy či jejich nesnášenlivost při určitých druzích onemocnění, ale také možná toxicita. Některé esenciální oleje by proto neměl používat laik bez toho, aniž by se poradil se školeným aromaterapeutem.

Druhy toxicity esenciálních olejů

Esenciální oleje mohou vykazovat fototoxicitu, neurotoxicitu, jaterní a ledvinovou toxicitu. Právě z tohoto důvodu by se neměly užívat vnitřně.

Co se týče fototoxicity (citlivosti na přímé sluneční záření), je nutné na ni dávat pozor hlavně, pokud pracujete jako masážní terapeut, fyzioterapeut anebo mícháte domácí kosmetiku. Fototoxické esenciální oleje reprezentují ty, které byly vyrobeny z rostlinného materiálu, patřícího do čeledi miříkovitých a routovitých. Typicky se jedná například o anděliku, mrkvové semeno, kopr, celer, pastiňák a další (miříkovité) a citrusy, z nichž se získává esenciální olej pomocí lisování. Je-li získám parovodní destilací, fototoxický není.

U esenciálních olejů, které vykazují fototoxické riziko je potřeba se vyhýbat přímému slunečnímu záření nejméně po dobu nejméně 8 hodin, u některých hodně fototoxických pak i 12 hodin.

Sponzorováno

Další esenciální oleje je potřeba sledovat právě kvůli možným toxickým účinkům na vnitřní orgány. Sledovat nejen jejich vhodnost, ale také dávkování. I když nemá ten, u koho volíme jejich aplikaci problémy s nervovým systémem, játry nebo ledvinami, vždy nepoužíváme zvolený esenciální olej déle než po dobu osmi, maximálně deseti dní. Doba difuzování je maximálně půl hodiny denně u dospělého jedince. Tyto druhy jsou navíc zakázané u těhotných žen a malých dětí do deseti let věku. Právě kvůli toxické aktivitě a dalším možným kontraindikacím je nastaven věkový limit pro jejich používání. Na co je potřeba dávat pozor kromě dodržení maximální doporučené doby používání, je také dávkování. Některé esenciální oleje mohou být toxické pro nervový systém, játra nebo ledviny v dlouhodobém horizontu používání anebo také ve vysokých dávkách.

Typické esenciální oleje, u kterých musíme dávat pozor na neurotoxicitu jsou:
Šalvěj lékařská (thujon), thuja (thujon), Achillea ligustra (thujon), cedr atlaský (atlanton), všechny druhy máty (menthone, pulegone a piperitone), kafr, eukalyptus camaldulensis (kafr, piperiton), eukalyptus globulus, levandule širokolistá (borneon) a levandule stoechas (fenchon), rozmarýn kafr.

Esenciální oleje nevhodné pro ty, kteří mají problémy s játry jsou následující: ajowan, skořice, hřebíček, khella, koriandr, levandule stoechas, muškátový oříšek, oregáno, rozmarýn kafr, saturejka horská, šalvěj levandulolistá, tymián thymol, tymián borneol.

Pro lidi s ledvinovými potížemi nejsou vhodné esenciální oleje: kopr, carvi, cedr atlaský, koriandr, kurkuma, eukalyptus globulus, fenykl sladký, levandule širokolistá, levandule stoechas, máta horská, máta peprná, máta klesnatá, muškátový oříšek, myrta citronová, rozmarýn kafr, rozmarýn cineol, rozmarýn verbenon, šalvěj levandulolistá, tymián thymol.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o esenciálních olejích dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva