Esenciální olej rozmarýn kafr (Rosmarinus officinalis L. camphoriferum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Rosmarinus officinalis L. camphoriferum

Rosmarinus officinalis L. camphoriferum

Popis esenciálního oleje rozmarýn kafr

Další z chemotypů rozmarýnu je Rosmarinus officinalis L. camphoriferum. Botanickým popisem je stejný jako další chemotypy. Také patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Roste na jihu Francie. Má velmi silnou kafrovou vůni. Je prospěšný hlavně pro ošetření namožených svalů a problémů pohybového aparátu, nicméně se musí používat s rozmyslem a v malých koncentracích. Kafr totiž ve velmi koncentrovaný neurotoxický keton.

Při nízkých dávkách má uvolňující účinek. Působí jako analgetikum, prokrvuje, snižuje bolestivé stavy. Je lipolytický (odbourává tuk). Podporuje vykašlávání, je bohatý na aromatickou molekulu 1,8 cineol. Je sice méně antiseptický, ale ve srovnání s jinými chemotypy rozmarýnů je účinnější při bolesti svalů. Získává se parovodní destilací kvetoucích vrcholků.

Rozmarýn kafr je jedním z nejsilnějších přírodních léků na bolest a zánět. Podporuje snižování výskytu infekčních ložisek. Pro jeho aplikaci se volí hlavně kožní cesta, kdy se nanáší po smíchání s nosným olejem na postižené místo např. při podvrtnutí kotníku. Mírní svalové křeče, bolestivé kontrakce při porodu. Podporuje pravidelnou menstruaci. Působí proti mentální únavě. Jako tonikum oběhového systému se používá pro podporu krevního oběhu při oběhové slabosti a křečových žilách nebo metličkách. Kafr v něm obsažený způsobuje srdeční stimulaci a mírný hypertenzní účinek. Vyvolává porod. V kosmetice se prvoplánově nepoužívá, ale může být součástí péče o pokožku s lupénkou.

Botanický název: Rosmarinus officinalis L. camphoriferum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Kvetoucí vrcholky
Země původu: Hlavně Francie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek v éterickém oleji rozmarýn kafr

Monoterpeny (40%): alfa-pinen, kafr (okolo 13-20%), myrcen, paracymen, oxidy: 1,8-cineol (30%), ketony: borneon 30%, monoterpenoly (5%): borneol, alfa-terpineol, linalol, seskviterpeny (4%): beta-karyofylen, alfa-humulen, estery (2%): bornyl acetát.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje rozmarýn kafr

  • Protikřečový prostředek,
  • zvyšuje krevní tlak,
  • analgetikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, jemně žlutá tekutina.
Aroma: Zelená, bylinná, kafrová vůně.

Účinky esenciálního oleje rozmarýn kafr

Vhodný při:

  • únavě
  • svalové ztuhlosti
  • ústřelu
  • celulitidě
  • bolestech pohybového aparátu
  • těžkých nohou
  • křečových žilách

Kontraindikace

Je kontraindikovaný v těhotenství, při kojení, přestože je podobný hormonu kortizolu, nedoporučuje se z důvodu možné neurotoxicity u dětí do deseti let věku. Pokud se léčíte s jaterními problémy jako je cirhóza nebo hepatitida, je nutné poradit se o použití s lékařem kvůli možné interakci s léčivy.

Ve vysokých dávkách vykazuje hepatotoxický a neurotoxický potenciál. Neměl by se používat u astmatiků a epileptiků. Je nutno dodržovat nízké dávkování a nepoužívat vnitřně. Citlivé osoby nebo osoby s alergií na čeleď hluchavkovitých měly provést před použitím test kožní snášenlivosti.

Sponzorováno

Vždy používejte smíchaný s nosným olejem. Působí podobně jako hormon estrogen, není vhodný pro onkologické pacienty s hormonálně závislou rakovinou. Není vhodný při hypertensi a nedoporučuje se jeho používání v horizontu delším než deset dní.

A dále si o esenciálních olejích či kafru přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva