Esenciální olej Anýz (Pimpinella anisum) – vlastnosti, účinky a kontraindikace 4.73/5 (15)

Sponzorováno

Esenciální olej Anýz (Pimpinella anisum) - vlastnosti, účinky a kontraindikace

Popis esenciálního oleje z anýzu

Botanický název Anýzu je Pimpinella anisum. Je to jednoletá nebo dvouletá bylina. Patří do čeledi Apiaceae (miříkovité). Roste do výšky mezi 50 a 80 cm. Listy jsou zelené, střídavé, dlouhé řapíkaté a složené ze tří částí. Květy jsou malé a bílé, seskupené v okolíku. Plody jsou velmi aromatická semena zelenkavě šedé barvy. Anýzový éterický olej se získává parovodní destilací ze sušených semen. Nepoctiví prodejci jej často pančují silicemi z fenyklu nebo kmínu.

Anýz se používá v kosmetice převážně do výrobků zubní hygieny. Ničí plísně, protože obsahuje anethol, složku, která je užitečným bojovníkem proti Candidě albicans i dalším druhům jako jsou alternaria, aspergillus, cladosporium, fusarium a penicilin. Anýz byl používán proti vším. Je toxický pro hmyz.

Pokud ale využíváme esenciální olej z anýzu v aromaterapii a zacházíme s ním opatrně, nemusíme se bát, že bychom si ublížili. Zabraňuje nadýmání, působí proti kolikám a křečím. Napomáhá trávení a vylučování, je to antioxidant, působí protikřečově, uvolňuje hlen z dýchacích cest. Pomáhá při artritidě, desinfikuje. Pokud je použit v malých dávkách, podporuje činnost krevního oběhu. Bývá úspěšný při hormonálních změnách v klimakteriu, při zadržování vody v těle, jako afrodiziakum. Lze jej použít i jako antiparazitikum, když se potřebujeme zbavit roupů.

Botanický název: Pimpinella anisum
Čeleď: Apiaceae (miříkovité)
Destilovaná část rostliny: Semena
Země původu: Hlavně Evropa
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace plodů

Sponzorováno

Obsah účinných látek v oleji z anýzu

Fenylopropanoidy: trans-anethol (82%), monoterpeny: linalol (8%), seskviterpeny (8%): himachalen, beta-bisabolen, zingiberen.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Anýz (Pimpinella anisum)

 • sexuální stimulant
 • nervové tonikum
 • imunitní tonikum
 • analgetikum
 • antiparazitikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Anýz má teplé a pikantní aroma.

Účinky esenciálního oleje Anýz (Pimpinella anisum)

Je vhodný při:

 • Bolestech kloubů a svalů,
 • respiračních potížích,
 • křečích trávicího systému,
 • menstruačních křečích.

Kontraindikace

Nesmí se používat spolu s léky, snižující srážlivost krve, při astmatu, v těhotenství, při kojení, u malých dětí do dvanácti let věku. Předávkování esenciálním olejem může způsobit nevolnost, zvracení, křeče, ale také alergické reakce, nevolnosti, kožní dráždivost, průjmy, dušnost, plicní edémy (hromadění vody v plicích). Anýzový esenciální olej by neměly používat ženy, které jsou pod hormonální terapií anebo užívají antikoncepci.

Je zakázaný u onkologických pacientů, u žen trpících myomy, endometriózou, rakovinou prsu, vaječníků nebo dělohy. Anýz působí při větších dávkách jako narkotikum zpomaluje dýchání a činnost krevního oběhu.

Je jedovatý pro některá malá zvířata a ptáky. Nesmí se užívat perorálně, ani v dlouhodobém horizontu, není vhodný pro začátečníky v aromaterapii.

Sponzorováno

Znáte olej z anýzu? Na co ho používáte? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva