Sponzorováno

Vzduchová embolie (plynová embolie) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

 • Vzduchová embolie, nebo přesněji plynová embolie, nastává, když jedna nebo více bublinek plynu vstoupí do žíly nebo tepny. To může blokovat průchod krve a může to být život ohrožující problém.
 • Příznaky a závažnost se liší v závislosti na tom, kde k zablokování dochází. Vzduchová embolie je jednou z hlavních příčin úmrtí v potápěčské komunitě.
 • Vzduchová embolie může být způsobena řadou faktorů – nejčastěji potápěním – ale některé lékařské postupy mohou také způsobit bublinky plynu v krvi.

Co je to vzduchová embolie?

Vzduchová embolie, nazývaná také plynová embolie, nastává, když jedna nebo více vzduchových bublin vstoupí do žíly nebo tepny a zablokují ji. Když vzduchová bublina vstoupí do žíly, nazývá se to žilní vzduchová embolie. Když vzduchová bublina vstoupí do tepny, nazývá se to arteriální vzduchová embolie.

Tyto vzduchové bubliny mohou cestovat do vašeho mozku, srdce nebo plic a způsobit srdeční infarkt, mrtvici nebo respirační selhání. Vzduchová embolie je spíše vzácná.

Rychlá fakta o vzduchové embolii

 • Vzduchové embolie se nejčastěji tvoří při přístrojovém potápění
 • Vzduchové bubliny v žilách nejsou tak závažné jako v tepnách
 • Arteriální plynová embolie může způsobit mrtvici
 • Pouhé 2-3 ml vzduchu vstříknuté do mozkového oběhu mohou způsobit smrt
 • I některé lékařské zákroky mohou způsobit vzduchovou embolii
 • Odhaduje se, že 57 % ortopedických operací způsobuje vzduchovou embolii
 • Mezi příznaky vzduchové embolie patří bolavé klouby, pocity stresu, bolesti na hrudi a třes
 • Nejlepší léčbou vzduchové embolie je rekomprese v hyperbarické komoře
 • Mezi způsoby, jak se vyhnout embolii při potápění, patří vyhýbání se alkoholu a pomalé vynořování na povrch.
Takto může vypadat vzduchová embolie

Takto může vypadat vzduchová embolie, zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com

Příčiny vzduchové embolie

Vzduchová embolie může nastat, když jsou vaše žíly nebo tepny obnaženy a tlak umožňuje, aby se do nich dostal vzduch. To se může stát několika způsoby, například těmito:

Injekce a chirurgické zákroky

Injekční stříkačka nebo IV vám mohou náhodně vstříknout vzduch do žil. Vzduch může také vstoupit do vašich žil nebo tepen prostřednictvím katétru, který je do nich vložen.

Během chirurgických zákroků se vzduch může dostat do vašich žil a tepen. To je nejčastější při operacích mozku. Podle článku v magazínu Journal of Minimal Access Surgery má až 80 procent operací mozku za následek vzduchovou embolii. Lékaři však obvykle embolii odhalí a vše napraví během operace dříve, než se stane vážným problémem.

Lékaři a sestry jsou dobře vyškoleni, aby zabránili vstupu vzduchu do žil a tepen během lékařských a chirurgických zákroků. Jsou také vyškoleni, aby rozpoznali vzduchovou embolii a léčili ji, pokud k ní dojde.

Trauma (poranění) plic

Vzduchová embolie může někdy nastat, pokud máte trauma na plicích. Například, pokud jsou vaše plíce ohroženy po nějaké nehodě, může vám být nasazen dýchací ventilátor. Tento ventilátor by mohl vtlačit vzduch do poškozené žíly nebo tepny.

Potápění

Vzduchovou embolii můžete dostat i při potápění. To je možné, pokud zadržíte dech příliš dlouho, když jste pod vodou, nebo pokud se z vody vynoříte příliš rychle.

Tyto věci mohou způsobit prasknutí vzduchových vaků v plicích, nazývaných alveoly. Když alveoly prasknou, vzduch se může dostat do vašich tepen, což má za následek vzduchovou embolii.

Sponzorováno

Poranění při výbuchu

Zranění, ke kterému dojde v důsledku výbuchu bomby nebo jiného výbuchu, může způsobit otevření vašich žil nebo tepen. K těmto zraněním obvykle dochází v nějakých bojových situacích. Síla výbuchu může vtlačit vzduch do poraněných žil nebo tepen.

Podle určitých zdrojů je nejčastějším smrtelným zraněním lidí v boji, kteří přežijí zranění výbuchem, tzv. „výbuch plic“. K výbuchu plic dochází, když exploze nebo výbuch poškodí vaše plíce a vzduch je vtlačen do žíly nebo tepny v plicích.

Foukání do pochvy

V hodně vzácných případech může foukání vzduchu do pochvy při orálním sexu způsobit vzduchovou embolii. V tomto případě může vzduchová embolie nastat, pokud dojde k natržení nebo poranění v pochvě nebo děloze. Riziko je pak vyšší u těhotných žen, které mohou mít trhlinu v placentě.

Jaké jsou příznaky vzduchové embolie?

Menší vzduchová embolie může způsobit velmi mírné příznaky nebo i žádné. Příznaky těžké vzduchové embolie mohou být tyto:

 • potíže s dýcháním nebo respirační selhání
 • bolest na hrudi nebo srdeční selhání
 • bolesti svalů nebo kloubů
 • mrtvice
 • změny duševního stavu, jako je zmatenost nebo ztráta vědomí
 • nízký krevní tlak
 • modrý odstín pleti

Jak se vzduchová embolie diagnostikuje?

Lékaři mohou mít podezření, že máte vzduchovou embolii, pokud pociťujete výše zmíněné příznaky + nedávno se vám stalo něco, co by mohlo způsobit takový stav, jako je operace nebo poranění plic.

Lékaři používají zařízení, která monitorují zvuky dýchacích cest, srdeční zvuky, dechovou frekvenci a krevní tlak k detekci vzduchové embolie během operací.

Pokud má lékař podezření, že máte vzduchovou embolii, může provést ultrazvuk nebo CT, aby potvrdil nebo vyloučil její přítomnost a zároveň určil její přesné anatomické umístění.

Léčba – jak se vzduchová embolie léčí?

Léčba vzduchové embolie má tři cíle:

 1. zastavit zdroj vzduchové embolie
 2. zabránit vzduchové embolii v poškození vašeho těla
 3. v případě potřeby pacienta resuscitovat

V některých případech bude váš lékař vědět, jak přesně vzduch vstupuje do vašeho těla. V těchto situacích problém napraví, aby se předešlo budoucí embolii.

Váš lékař vás také může umístit do sedu, aby vám pomohl zastavit cestu embolie do mozku, srdce a plic. Můžete také užívat léky, jako je adrenalin, aby vaše srdce pumpovalo.

Pokud je to možné, lékař odstraní vzduchovou embolii chirurgicky. Další možností léčby je hyperbarická oxygenoterapie. Jedná se o bezbolestné ošetření, během kterého obýváte ocelovou, vysokotlakou místnost, která dodává 100 procent kyslíku. Tato forma terapie může způsobit zmenšení vzduchové embolie, takže může být absorbována do vašeho krevního oběhu, aniž by způsobila jakékoli poškození.

Výhled pacientů se vzduchovou embolií

Někdy jsou vzduchová embolie malé a neblokují žíly nebo tepny. Malé embolie se obecně rozptýlí do krevního řečiště a nezpůsobují vážné problémy.

Sponzorováno

Velké vzduchové embolie mohou způsobit mrtvici nebo infarkt a mohou být smrtelné. Okamžité lékařské ošetření embolie je nezbytné, takže pokud máte obavy z možné vzduchové embolie, okamžitě zavolejte 112.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva