Sponzorováno

Geraniol – co je to – proč se používá v kosmetice? A je nějak škodlivý? 4.78/5 (32)

Geraniol - co je to - proč se používá v kosmetice? A je nějak škodlivý?Asi víte, co za rostliny jsou muškáty (a pokud ne, jděte zkontrolovat zahradu své babičky). Ale víte také to, že se muškát pěstuje v jižní Francii kvůli aromatické silici jménem geraniol, která se užívá v kosmetice?

Do dnešní doby se opravdu z listů pelargonie (muškátu) získává geraniol, který je používán v kosmetickém a potravinářském průmyslu.

Co je to ten geraniol? A jak můžete použít tento terpen ke zlepšení vašich produktů a vašeho zdraví? V tomto článku zodpovíme vaše dotazy týkající se tohoto mocného terpenu, včetně jeho použití, výhod a možných vedlejších účinků.

Co je to vlastně ten geraniol?

Geraniol je chemická sloučenina z rodiny terpenů. Nachází se v rostlinných éterických olejích, které pocházejí z rostlin a plodů, jako je olej geranium, olej citronela nebo růžový olej.

Terpeny jsou velikou skupinou aromatických sloučenin, které můžeme nalézt v široké řadě jídel, rostlin a esenciálních olejů. Jejich hlavním účelem je ochránit rostlinu před bakteriemi, houbami a dalšími škůdci. Pokud lidé užívají terpeny, může dojít k projevení jejich velice zajímavých vlastností.

Geraniol a jeho výhody pro zdraví

Kromě použití jako příchuti a aroma vědecká literatura naznačuje, že geraniol má mnoho terapeutických použití. Zdá se, že tento terpen se může pochlubit antioxidačními, antifungálními a protizánětlivými vlastnostmi.

Geraniol může být použit jako repelent a pesticid proti hmyzu

Pokud se obáváte použití komerčního škodlivého odpuzovače much nebo komárů, vezměte v potaz tyto informace:

Svíčky s geraniolem odpuzovaly komáry a mušky 5x účinněji, než svíčky s citronellou a dvakrát účinněji, než svíčky s linaloolem. Geraniol je v tomto opravdu silný.

Studie naznačují, že geraniol funguje také jako účinný pesticid a odpuzovač proti různým druhům ještě menších tvorů. A nakonec vědci zjistili, že éterický olej s geraniolem jako hlavní účinnou látkou zabíjí drobné parazitické červy nalezené u určitých rybách.

Specifické éterické oleje jsou opravdu dobré repelenty a insekticidy, navíc jsou biologicky odbouratelné. To znamená, že oleje nepoškozují životní prostředí. A právě esenciální oleje s geraniolem jsou jako odpuzovače hmyzu super.

Geraniol má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti

Tento terpen také působí jako antimikrobiální látka, která ničí bakterie a houby škodlivé pro naše zdraví! Stejně tak zvyšuje účinek určitých sloučenin prostřednictvím doprovodného účinku – geraniol může také působit společně s jinými sloučeninami v boji proti mikrobiálnímu onemocnění.

Studie naznačují, že geraniol chrání před škodlivými houbami Candida albicans, které způsobují kvasinkové infekce a drozd. Může také zničit škodlivé bakterie způsobující otravu potravinami, jako jsou Campylobacter jejuni, E. coli, Listeria monocytogenes a Salmonella enterica. Tyto bakterie vám mohou způsobit nevolnost a mohou dokonce způsobit smrt v závažných případech, pokud nebudou léčeny.

Geraniol má dokonce antioxidační, protinádorové a protirakovinné vlastnosti

Oxidace je chemický proces, který probíhá uvnitř lidského těla. Oxidující chemikálie zvané volné radikály mohou poškodit lidskou DNA a další složky uvnitř buněk. Předpokládá se, že přispívají ke stárnutí, arterioskleróze a astmatu (studie na toto téma zde). Mít spoustu volných radikálů tedy NENÍ dobrá věc. Ve skutečnosti jsou volné radikály spojeny s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou a dalšími problémy.

Sponzorováno

V zásadě platí, že čím méně volným radikálům vystavíte své tělo, tím méně je pravděpodobné, že se u vás rozvine určitá rakovina a onemocnění.

To je místo, kde se hodí silné antioxidační vlastnosti geraniolů. Terpeny v éterických olejích fungují jako zabijáci, kteří se najímají a odstraňují volné radikály tím, že je odstraňují ve vašem těle. To neutralizuje volné radikály, čímž se stanou neaktivními a nemohou způsobit poškození.

Ještě úžasnější je účinek, který může mít geraniol na nádory. Podle článku zveřejněného v International Journal of Oncology geraniol senzibilizuje nádorové buňky na běžně používaná chemoterapeutická činidla. Geraniol může mít také schopnost ztěžovat rezistenci rakovinných buněk na protinádorové léky. Díky tomu je geraniol velmi slibnou sloučeninou pro budoucí studium více cílené protinádorové léčby.

Geraniol je protizánětlivý

Schopnost bojovat proti zánětu jde často ruku v ruce s antioxidačními vlastnostmi popsanými výše.

Vědci prokázali ochranné účinky geraniolu na subjekty potkanů, které utrpěly traumatické poranění páteře. Vědci pomocí tohoto terpenu potlačili prozánětlivé signální dráhy, aby snížili zánětlivé reakce u potkanů. Tato studie navíc prokázala schopnost geraniolu snížit oxidační stres odpovědný za poškození tkání.

Bohužel naše sladká, mastná, západní strava je také příčinou zánětu. Ve studii na zvířatech krmených aterogenní stravou (podporující vznik a rozvoj aterosklerózy), která způsobovala hromadění plaku v tepnách, pomohl geraniol snížit účinky stravy zvýšením schopnosti vychytávat volné radikály v těle a potlačováním zánětlivých reakcí.

To neznamená, že geraniol okamžitě vyřeší všechny výsledné zdravotní problémy. Znamená to však, že suplementace jídlem obsahujícím geraniol může pomoci zmírnit příznaky spojené se zánětlivým systémem vašeho těla.

Škodlivost a potenciální vedlejší účinky Geraniolu

Neoficiální důkazy naznačují, že alergická kontaktní dermatitida nebo podráždění citlivé lidské pokožky mohou být vedlejšími účinky topického použití geraniolu. To platí pro mnoho látek, které denně používáte, včetně mýdel a detergentů. Ať už máte citlivou pokožku nebo ne, nezapomeňte si vždy přečíst pokyny u všech výrobků, abyste se ujistili, že je používáte správně.

Různé agentury obecně uznávají geraniol jako bezpečný, pokud je vhodně používán.

Zdroje geraniolu

Kromě konopí je terpen geraniol produkován celou řadou rostlinných druhů, včetně ostružin, borůvek, mrkve, koriandru, zázvoru, grapefruitu, levandule, citronu, citronové trávy, limetky, muškátového oříšku, pomeranče a růžového oleje.

Pár slov o geraniolu na závěr

Geraniol byl objeven a poprvé izolován v roce 1871 a je považován za sekundární terpen, protože je méně běžný a obvykle dostupný v nižších objemech, než jiné terpeny.

Tato aromatická sloučenina je využívána v různých průmyslových odvětvích jako vonná přísada do řady spotřebních výrobků, včetně svíček, kolínských vody, detergentů, krémů a parfémů. Geraniol se také používá jako přísada do potravin, zejména do sladkých dezertů, jako je pečivo.

Geraniol nabízí několik výhod na zdraví, včetně potenciální účinnosti u onemocnění, jako je rakovina a cukrovka, a stavů, jako je bolest, zánět a bakteriální infekce. Díky protizánětlivým schopnostem geraniolu je účinným prvkem v boji proti řadě nemocí založených na tomto stavu nebo silně charakterizovaných tímto stavem. To zahrnuje artritidu, fibromyalgii a roztroušenou sklerózu.

Sponzorováno

Geraniol také prokázal účinnost proti hyperglykémii, houbovým infekcím a vředům. Jeho prokázané antioxidační a neuroprotektivní vlastnosti znamenají, že může být účinným nástrojem proti chorobám, jako jsou Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Zdroj článku a studie o geraniolu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva