Lanýžový olej a jeho použití + účinky na zdraví 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Proč je lanýžový olej tak zajímavý?

Proč je lanýžový olej tak zajímavý?

Lanýžový olej má široké možnosti použití a potenciální zdravotní přínosy – třeba schopnost snižovat hladinu cholesterolu, snižovat riziko cukrovky, zlepšovat krevní oběh, může zmírňovat záněty, zvyšovat hladinu antioxidantů a posilovat imunitní systém.

V závislosti na typu lanýžového oleje, který máte, syntetickém nebo čistém, může takový olej mít různé zdravotní přínosy. Pokud jde o vedlejší účinky, může způsobit nebezpečné poklesy krevního cukru a krevního tlaku, přičemž u některých lidí může také vyvolat alergické reakce a záněty kůže.

Chcete říct tajemství? Většina lanýžových olejů, které vidíte na regálech luxusních obchodů s potravinami a na jídelních lístcích luxusních restaurací, ve skutečnosti žádné lanýže neobsahují. Pro ty, kteří nevědí, lanýže jsou druh houby. Obecně jsou velmi drahé a jsou známé svou vzácností a jedinečnou chutí, kterou dodávají jídlu.

Lanýže z rodu Tuber jsou známé jako jedna z nejdražších potravin na planetě – proto v lanýžovém oleji moc lanýžů nenajdete. Výrobci přišli na to, že přidáním chemické sloučeniny obsažené v lanýži – 2,4-dithiapentanu – do panenského olivového oleje může „lanýžový olej“ hodně napodobit chuť lanýžů jen za zlomek ceny. Chytré co?

Čistý lanýžový olej, který by mohl poskytnout trochu jiný soubor zdravotních výhod, může být mnohem méně běžný a mnohem dražší. U většiny těchto olejů mohou být jakékoli zdravotní přínosy získané z lanýžového oleje stejné jako ty, které byste získali s olivovým olejem (jako základ se občas používá také hroznový olej), ale cena bude pravděpodobně vyšší.

Na co se používá lanýžový olej

Navzdory nepravosti většiny běžně používaných lanýžových olejů se hojně používají při přípravě jídel, často jako dresinky na saláty, míchané s omáčkami na těstoviny, na pizzu, míchané s vejci, zálivkou kuřete nebo ryb a dokonce i jako chuťový doplněk k popcornu nebo jiné občerstvení. Na rozdíl od většiny ostatních rostlinných olejů se lanýžový olej při vaření používá jen zřídka. Je to pravděpodobně kvůli drahé povaze tohoto oleje a skutečnosti, že chuť pokrmu může být pak snadno přebita. Místo toho se ve většině případů používá jako olej na konečnou úpravu, na pokapání na vršek jídla poté, co bylo připraveno, aby dodal konečný výbuch lanýžové chuti.

Zdravotní přínosy lanýžového oleje

Lanýžový olej mohou užívat lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, cukrovkou, zánětlivými stavy, špatným krevním oběhem a slabým imunitním systémem a také těm, kterým hrozí chronická onemocnění. Je však důležité poznamenat, že mnoho lanýžových olejů na trhu nepřináší žádné zdravotní výhody skutečných lanýžů, ale pouze chuť těchto cenných hub. Na to pamatujte.

Lanýžový olej se nejlépe používá, když se pokape do polévky, rizota nebo na pečenou rybu.

Níže zmiňujeme benefity lanýžového oleje.

Může zlepšit zdraví srdce

Olivový olej, ze kterého se připravuje většina lanýžového oleje, má pravděpodobně vysoký obsah mononenasycených tuků a může být schopen vyrovnat hladinu cholesterolu, pravděpodobně snížením LDL-cholesterolu, „špatné“ formy mastných kyselin. To může vést k nižšímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, jako je ateroskleróza, srdeční infarkty a mrtvice. Kromě toho je čistá forma tohoto oleje spojena se snížením krevního tlaku, což může snížit zátěž krevních cév a tepen.

Může pomoci snížit zánět

Lanýže mají silné protizánětlivé vlastnosti, což z nich může udělat vynikající lék na bolesti kloubů a artritidu, stejně jako gastrointestinální potíže, infekce dýchacích cest a podráždění kůže. Toto je jeden z mála případů, kdy lidé mohou používat lanýžový olej jako lokální lék, spíše než jej přímo konzumovat. Čistý olej i syntetický lanýžový olej mohou do určité míry napomáhat zánětu (studie na toto téma zde).

Sponzorováno

Může pomoci zlepšit oběh

Lanýžový olej prokázal určité antikoagulační schopnosti, díky čemuž může být velmi dobrý pro krevní oběh a možná i dobrý ochránce zdraví srdce. Lanýžový olej může snížit pravděpodobnost vzniku sraženin v těle a zároveň věrohodně zajistit správné okysličení a dodání zdrojů do různých částí těla (studie zde).

Může pomoci lépe zvládnout diabetes

Olivový olej může mít prokázanou schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, což může být dobrá zpráva pro lidi s cukrovkou nebo pro osoby s vysokým rizikem onemocnění. Vzhledem k tomu, že lanýžový olej je obvykle vyroben z olivového oleje nebo hroznového oleje s příchutí lanýžů, může mít tento kulinářský olej také minimální dopad na kontrolu hladiny cukru v krvi. Podle nedávné studie časopisu Nutrition and Diabetes se konzumace olivového oleje ukazuje jako výhodná pro prevenci a léčbu diabetu 2. typu.

Může mít protirakovinný potenciál

Lanýže jsou známé tím, že jsou bohaté na antioxidanty a jsou spojovány s prevencí tvorby nádorů. Proto může mít čistý lanýžový olej podobné vlastnosti, ale výzkum je omezený. Olivový olej má také určité antioxidační vlastnosti (studie zde), díky nimž je možná i lanýžový olej, který se nejčastěji vyskytuje v obchodech, dobrý pro prevenci chronických onemocnění a snížení rizika rakoviny.

Může posílit imunitní systém

Pokud vaříte se skutečným lanýžovým olejem, můžete také těžit ze silné antibakteriální kvality těchto hub. To může pomoci posílit imunitní systém zevnitř ven, včetně vašeho střeva, dýchacího systému a úst. Levné verze tohoto oleje, vyrobené primárně z olivového oleje, nemusí mít tak silný antibakteriální účinek. Počítejte s tím.

Vedlejší účinky lanýžového oleje

Existuje několik potenciálních vedlejších účinků lanýžového oleje, včetně zánětu kůže a komplikací s různými léky a zdravotními stavy.

Krevní tlak – Vzhledem k tomu, že lanýžový olej je primárně vyroben z olivového oleje s lanýžovou příchutí nebo koncentrátem, má stejné vlastnosti snižující krevní tlak jako olivový olej. U někoho, kdo již užívá léky na krevní tlak, to však může vést k výraznému poklesu a může způsobit hypotenzi, která může být také nebezpečná. Na to pozor.

Krevní cukr – Podobně tak lanýžový olej může mít schopnost regulovat hladinu inzulínu a glukózy v těle a snižovat hladinu cukru v krvi. U diabetiků užívajících léky na snížení hladiny cukru v krvi to může vést k hypoglykémii – stavu, kdy je hladina cukru v krvi příliš nízká. Taky pozor.

Podráždění pokožky – Při použití tohoto oleje může dojít k podráždění pokožky, ačkoli málo lidí používá lanýžový olej pro místní aplikace. Nicméně, pokud jde o jednoduchou lokální dermatitidu a podráždění, lidé s citlivou pokožkou se mohou chtít držet dál od tohoto oleje.

Gastrointestinální problémy – Při konzumaci ve velkém množství může lanýžový olej způsobit gastrointestinální potíže ve formě bolestí žaludku, průjmu, nevolnosti a dokonce i zvracení. Jak již bylo řečeno, lanýžový olej se do potravin obvykle aplikuje s mírou, protože chuť je poměrně silná. Nedoporučuje se překračovat jednu polévkovou lžíci denně.

Sponzorováno

A co vy? Znáte lanýžový olej a zkoušeli jste ho? Budeme rádi za komentáře.

Dále si o olejích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva