Sponzorováno

Kokosový olej na suchou pokožku hlavy – jak a proč ho použít? 4.77/5 (13)

Kokosový olej na suchou pokožku hlavyKokosový olej je více než jen obyčejný kuchyňský olej, má nespočet zdravotních a kosmetických přínosů. Rychlá hydratace a omlazení pramenů vlasů, často po jednom nebo dvou použitích, to jsou silné účinky kokosového oleje. Kokosový olej se běžně přidává do výživných masek na vlasy. A navzdory tomu, co byste mohli očekávat, kokosový olej může být také super prospěšný pro vaši pokožku hlavy!

Ano, je to tak. Pokud trpíte šupinatostí na pokožce hlavy, můžete opravdu bez strachu kokosový olej aplikovat přímo na suchou pokožku hlavy – a tento článek vám prozradí, jak na to! Nejprve však vysvětlím několik klíčových věcí, které musíte zvážit, než začnete kokosový olej na suchou pokožku hlavy používat.

Příčiny suché pokožky hlavy

Pojďme si pár věcí ujasnit. Za prvé, základní příčina suché pokožky hlavy se může u mnoha osob lišit. Například pokožka hlavy může být přirozeně sušší (tj. méně mastná). Případně, pokud vás trápí šupinky a svědění, můžete mít ve skutečnosti lupy. Ne každý se suchou pokožkou hlavy musí zákonitě mít lupy (a ne každý s lupy bude mít suchou pokožku hlavy), ale obojí může jít ruku v ruce.

Příznaky suché pokožky hlavy mohou být také různé – mohou se pohybovat od pokožky hlavy, která je jen mírně suchá a šupinatá, až po kůži, která je silně podrážděná. Mezi běžné příčiny suché pokožky hlavy patří nadměrné mytí šamponem, používání nesprávných vlasových přípravků pro vaši pokožku, změny počasí, stres, ekzémy a dokonce i lupénka na hlavě.

Snadný způsob, jak rozeznat rozdíl mezi suchou pokožkou hlavy a lupy, je podívat se na své šupinky – ty způsobené lupy jsou větší – a dále pak na pocit mastnoty na pokožce hlavy. Jednou z příčin lupů je seboroická dermatitida, typ ekzému, kvůli kterému je pokožka hlavy mastnější. Nanášení kokosového oleje je v tomto případě nejlepší se vyhnout, protože přidáním dalšího oleje lupy jen zhoršíte!

Jak vidíte, identifikace příčiny suché pokožky hlavy je důležitá, chcete-li ji účinně léčit. Vzhledem k tomu, že existuje několik faktorů, které vám způsobují šupinky, zvažte všechny nedávné změny ve vaší rutině péče o vlasy, pokud vaše ramena zaznamenají náhlé „zasněžení“. Odpověď by mohla být tak jednoduchá, jako přechod na nový hydratační šampon (třeba agresivnější), používání chladnější vody při sprchování nebo občasné použití masky na vlasy, která obnoví hlubokou vlhkost a základní živiny.

Obecně použití kokosového oleje na suchou pokožku hlavy je jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak pomoci zmírnit tyto napjaté a svědivé pocity!

Výhody kokosového oleje pro suchou pokožku hlavy

Je tedy kokosový olej dobrý pro vaši pokožku hlavy? Ano. Pravděpodobně jste již četli o mnoha výhodách tohoto oleje pro vlasy, pleť a tělo, takže to zkrátím! Použití kokosového oleje pro ošetření suché pokožky hlavy funguje dobře zejména z následujících důvodů:

1. Obnovuje vlhkostStudie ukazují, že kokosový olej pomáhá jak hydratovat pokožku, tak v průběhu času předcházet poškození zvýšením hladiny lipidů na povrchu pokožky. Funguje také tak, že uzamkne vlhkost ve vlasech, posiluje kutikulu a zároveň obnovuje životně důležité proteiny pro silné a lesklé prameny vlasů.

2. Pomáhá snižovat zánět – Pokud máte suchou pokožku hlavy, je pravděpodobné, že máte v místě problém také se zánětem nebo zarudnutím. Při aplikaci na pokožku působí kokosový olej jako přírodní analgetikum a má protizánětlivé vlastnosti.

3. Funguje jako antimikrobiální činidlo – kokosový olej obsahuje řadu mastných kyselin, jako je kyselina laurová, olejová a kaprylová. Ty mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které pomáhají léčit podráždění a vyrovnávají některé základní příčiny suchosti a lupů.

Sponzorováno

Jak používat kokosový olej na suchou pokožku hlavy

Jak bylo uvedeno výše, suchá a šupinatá pokožka hlavy se může pohybovat od relativně mírné až po závažnější případy. V závažných případech je dobré poradit se s odborníkem nebo zvážit použití léčivého šamponu a kondicionéru. Domácí ošetření pokožky hlavy kokosovým olejem ji v těchto případech nevyléčí a může někdy způsobit více škody než užitku, protože ucpává póry a narušuje rovnováhu přirozených olejů vaší pokožky.

To však neznamená, že je olej sám o sobě špatný, ale že byste se měli obrátit na produkty s jinými složkami, které jsou dělány speciálně pro výrazně suchou pokožku hlavy nebo pro prevenci lupů. Jednou ze záludných věcí na domácím ošetření pokožky hlavy kokosovým olejem je správné vyvážení – příliš mnoho oleje a věci se kazí, příliš málo a nemusí to být moc účinné.

TIP: U závažnějších případů použijte léčivý šampon nebo účinnější a intenzivnější ošetření, než je jen kokosový olej. Poradí vám lékař. U mírnějších případů kokosový olej použijte.

Aplikace kokosového oleje na pokožku hlavy

Nyní několik rychlých tipů pro domácí ošetření pokožky hlavy kokosovým olejem.

Můžete použít kokosový olej jako doplněk k běžnému šamponování a kondicionování nebo jako jejich náhradu. Pokud jste tento olej nikdy nepoužili ve vlasech nebo na pokožce hlavy, jděte cestou jemnosti a nepoužívejte ho častěji než dvakrát až třikrát týdně. U mírně suché pokožky hlavy pravděpodobně zaznamenáte rozdíl už po jednom nebo dvěma použití!

A nebojte se – nanesení kokosového oleje na pokožku hlavy je skutečně tak jednoduché, jak to zní. Postupujte podle těchto tří kroků:

Krok jedna – Rozpusťte jednu až dvě čajové lžičky kokosového oleje, pokud olej již není v tekuté formě. Nechcete, aby byl olej horký, ale chcete, aby měl tekutou konzistenci (opakuji, ne horký!). Rozpusťte olej v malé misce v mikrovlnné troubě nebo nad sporákem na pánvi. Sklenici můžete také podlévat horkou vodou, dokud se horní vrstva oleje nerozpustí a můžete ji nalít do misky. To také krásně funguje.

Krok dva – Pomocí prstů nebo štětce naneste kokosový olej přímo na pokožku hlavy. Ujistěte se, že nanesete pěkný, rovnoměrný povlak. (TIP: přečesejte přebytečný maz ve vlasech, abyste vlasům dodali trochu lesku.) Nechte olej působit na pokožce hlavy a na vlasech po dobu pěti až deseti minut (já nechávám i 15 minut). Pro intenzivnější ošetření nechte působit přes noc – stačí si přes povlak na polštář a ramena dát ručník, abyste jej ochránili před kapkami.

Krok tři – Pomocí studené až mírně teplé vody poté důkladně opláchněte pokožku hlavy a vlasy. Bez použití šamponu se nebudete moci úplně zbavit pocitu mastnoty.

Z tohoto důvodu je často nejlepší provést ošetření pokožky hlavy kokosovým olejem později během dne, ideálně k večeru. Tímto způsobem si můžete druhý den ráno umýt vlasy šamponem a nemusíte se bát, že budete ve dne chodit s mírně mastnou pokožkou hlavy!

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste kokosový olej a suchou pokožku hlavy? Napište mi o tom do komentářů.

A dále si o kokosovém oleji můžete přečíst

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva