Sponzorováno

Jak použít kokosový olej proti komárům? 4.59/5 (17)

  • Kokosový olej může být použit jako přírodní repelent proti komárům díky své vůni a obsahu některých látek, které mohou odstraňovat nebo odpuzovat hmyz.
  • Nanesení čistého kokosového oleje na kůži může pomoci odhánět komáry. Stačí nanesení na exponované části těla, jako jsou ruce, nohy a krk.
  • Kokosový olej můžete smíchat s éterickými oleji, které mají odstrašující účinky na komáry, jako je levandule, citronela, eukalyptus, máta nebo rozmarýn. Směs můžete aplikovat na kůži nebo na oblečení.
  • Smíchejte kokosový olej s včelím voskem a éterickými oleji proti komárům. Tento balzám můžete aplikovat na kůži jako repelent, který se také bude dobře rozpouštět.

Překvapivé zjištění: komáry odpuzuje kokos

Překvapivé zjištění: komáry odpuzuje kokos

Vědci se rozhodli zjistit, zda může mytí různými mýdly učinit člověka pro komáry více či méně atraktivním. Jaká je odpověď? O tom se rozepíši v dnešním článku.

Co dělá člověka extra odpudivým vůči komárům? Může to být vůně kokosu. To bylo jedno ze zvláštnějších zjištění malé studie zveřejněné v magazínu iScience. Studie se zabývala tím, zda různá vonná mýdla činí lidi pro komáry více či méně atraktivními.

Zjistili, že odpověď není tak jednoduchá, jako použít toto mýdlo, ne tamto. Místo toho se ukázalo, že souhra vůní mezi lidskými těly a produkty, které používaly, je mnohem složitější.

„Je to jednoduchá otázka s velmi složitou odpovědí,“ řekl médiím hlavní autor studie Clement Vinauger, který studuje molekulární genetiku toho, jak si komáři vybírají kořist. „Ve skutečnosti záleží na tom, jak se chemické látky v mýdle kombinují s chemikáliemi jednotlivé osoby.“

To by mohlo vysvětlit, proč se zdálo, že kokos odpuzuje komáry, zatímco citrusové vůně, o nichž je známo, že odpuzují otravný hmyz, je místo toho přitahují.

Vítězná kombinace

Krev vyhledávají pouze samičky komárů, a to až po páření, kdy potřebují její živiny pro vývoj vajíček. Po zbytek času se živí sladce vonícími květinami.

Když používáme parfémované produkty na naši pokožku, vlastně rozmazáváme hranice mezi lidmi a rostlinami. Komáři tak mají jeden zdroj, který voní jako oba – to je pro komáry dost lákavé. Vůně člověka pochází z jedinečné kombinace více než 350 chemikálií, z nichž některé jsou produkovány tělem a jiné jsou produkovány bakteriemi, které žijí na nás a v nás.

Každý má stejné chemikálie, jen v jiných poměrech, a některé jsou více atraktivnější pro komáry než jiné.

Sponzorováno

Existuje několik známých proměnných. Těhotenství nebo nemoc může změnit chemické poměry a změnit vaši přitažlivost pro komáry. Stejně tak pití piva nebo fyzická aktivita. Roli hrají také parfémy, mýdla a pleťové vody.

Všechno, co používáte na kůži, vás může učinit více či méně atraktivní pro komáry.

Překvapivé vůně

Aby se zjistilo, které chemikálie mohou naklonit váhu v obou směrech, byli čtyři dobrovolníci požádáni, aby se myli čtyřmi různými značkami mýdla – Dial, Dove, Native a Simple Truth. V každém případě si dobrovolník umyl jedno předloktí a druhé nechal nedotčené a poté měl na obou pažích po dobu jedné hodiny nylonové návleky. Zopakovali proces s dalšími třemi mýdly. Po uplynutí hodiny vědci sundali rukávy nasáklé zápachem. Každý rukáv umístili do šálku a šálky vložili do síťované klece plné komárů Aedes aegypti (Komár tropický).

Vůně v šálku, která přitahovala nejvíce komárů, byla považována za nejatraktivnější a výsledky vědce celkem překvapily.

Všechna čtyři mýdla obsahovala limonen, sloučeninu nacházející se v citrusech, která je známým repelentem proti komárům. Ale na tom u tří ze čtyř mýdel zřejmě nezáleželo. Tato mýdla totiž učinily lidi přitažlivějšími pro komáry.

Nakonec tým identifikoval čtyři chemikálie, které byly spojeny s tím, že jsou pro komáry o něco atraktivnější, a tři, které je zřejmě odpuzují, ale výsledky byly obecně slabé a proměnlivé pro všechny testované chemické vůně kromě jedné: kokosu.

„Potvrzuje to, co zjistily minulé studie, že komáři nemají rádi produkty s kokosovou vůní, takže teď je naší nejbezpečnější sázkou je také používat,“ řekl Vinauger.

Stále není jasné, zda kokosová vůně sama o sobě odpuzuje komáry, nebo zda zvyšuje jednu z přirozeně se vyskytujících chemikálií na lidské kůži, která je repelentem. Není také jasné, zda to platí pro všech zhruba 200 druhů komárů, kteří se živí na lidech, nebo pouze pro komáry Aedes aegypti použité ve studii. Nicméně to vypadá, že kokosová vůně je pro komáry opravdu odpuzující. Není tak nic lepšího, než se večer k ohni pěkně natřít kokosovým olejem.

Sponzorováno

A jak se chráníte proti náletům komárů vy? Napište mi do komentářů.

A na co je kokosový olej ještě dobrý?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva