Sponzorováno

Čajovníkový olej na mykózu a plíseň nehtů – jak a proč používat? 4.8/5 (10)

  • Zdá se, že čajovníkový olej má antifungální (protiplísňové) vlastnosti. Některé studie toto potvrzují.
  • Lidé ho proto mohou zkusit používat spolu s konvenčními léčbami plísně nehtů.
  • Léčba plísně nehtů může být náročná, proto se nemusí vyřešit hned za krátkou dobu. Pokud používáte čajovníkový olej důsledně, měli byste vidět výsledky v průběhu času. Jen mějte na paměti, že výsledky nebudou okamžité. Doba hojení závisí na tom, jak závažná je infekce a jak rychle vaše tělo na léčbu reaguje.
  • Výsledky vědeckých studií podporujících použití oleje z čajovníku k léčbě plísní nehtů jsou smíšené.
  • Lidé, kteří používají olej z čajovníku, by si měli být vědomi potenciálních vedlejších účinků, které může způsobit. Pokud se u člověka objeví nějaké nežádoucí účinky, měl by přestat používat olej a poradit se s lékárníkem o alternativní léčbě.
  • V léčbě čajovníkovým olejem můžete pokračovat i po zahojení nehtu, abyste zajistili, že se plíseň nehtů nevrátí.

Čajovníkový olej na mykózu a plíseň nehtů

Čajovníkový olej na mykózu a plíseň nehtů

Plíseň nehtů neboli onychomykóza může postihnout nehty na rukou nebo i na nohou.

Většina způsobů léčby plísně nehtů zcela nevyčistí plíseň, ale může pomoci zabránit jejímu šíření. Tyto konvenční léky však mohou způsobit podráždění kůže a další příznaky, jako je třeba nepříjemné zarůstání nehtů.

V důsledku toho se někteří lidé při léčbě plísní nehtů obrátili na přírodní produkty, jako je třeba právě olej z čajovníku.

I když se zdá, že olej z čajovníku má protiplísňové vlastnosti, jeho účinnost při léčbě plísně nehtů je nejasná. A stejně jako u konvenční léčby může čajovníkový olej také způsobit některé nepříjemné vedlejší účinky.

Tento článek nastiňuje výzkum v oblasti antifungálních vlastností oleje z čajovníku. Podíváme se na to, zda je čajovníkový olej účinný proti plísním nehtů, jak jej používat a jeho potenciální vedlejší účinky.

Funguje čajovníkový olej na plíseň nehtů (mykózu)?

Existuje celkem málo studií zkoumajících čajovníkový olej jako specifickou léčbu plísně nehtů. Níže uvádíme dostupné výzkumy.

Poznatky z laboratorních studií

Jedna laboratorní studie z roku 2013 zjistila, že čajovníkový olej je účinný při léčbě houby Trichophyton rubrum (T. rubrum). Tato konkrétní houba běžně postihuje nehty na nohou a může způsobit atletickou nohu. Studie ukázala, že tea tree olej byl významně účinnější při inhibici růstu T. rubrum než placebo.

Vědci však experimentovali s použitím kultur T. rubrum vypěstovaných v laboratoři a odstřižků lidských nehtů. Není jasné, zda by čajovníkový olej měl stejné účinky na infikovanou nehtovou tkáň u lidí. Ale dá se to předpokládat.

Vědci také podávali čajovníkový olej v nanosuspenzi. Nanosuspenze obsahuje malé částice léčiva suspendované ve vodě, což usnadňuje vstřebávání léčiva. Není jasné, zda by široce dostupné formy tea tree oleje měly stejné účinky na plísně nehtů.

Poznatky ze studií na lidech

Dvě dřívější studie zkoumaly účinky oleje z čajovníku na plísně nehtů u lidí.

Studie z roku 1994 zjistila, že tea tree olej aplikovaný přímo na plíseň nehtů na plíseň nohou je stejně účinný jako klotrimazolový krém (Clotrimazol). Clotrimazol je antimykotický krém dostupný na předpis nebo v lékárně.

Studie zveřejněná v roce 1999 zkoumala, zda antimykotický krém obsahující olej z čajovníku může pomoci zvládnout plíseň nehtů na nohou. Vědci použili samotný tea tree olej jako placebo. Účastníci aplikovali buď kombinovaný krém nebo placebo po dobu 16 týdnů.

Sponzorováno

Kombinovaný krém zcela vyléčil plíseň nehtů u 80 % účastníků. Nikdo z lidí, kteří používali pouze čajovník, však žádné zlepšení nezaznamenal. To naznačuje, že samotný čajovníkový olej nemusí být účinnou léčbou plísně nehtů.

Protichůdné výsledky

Tyto tři studie poskytují různé výsledky týkající se účinnosti tea tree oleje jako antifungálního ošetření nehtů.

K určení účinků tea tree oleje na člověka je nutný další výzkum. Vědci se domnívají, že jakýkoli budoucí výzkum by měl zkoumat účinky široce dostupných forem tea tree oleje.

Jak čajovníkový olej na mykózu použít

Ačkoli výzkum oleje z čajovníku a plísně nehtů je nejasný, zdá se, že tento olej opravdu má antifungální vlastnosti. Někteří lidé si proto mohou přát vyzkoušet tento olej spolu s konvenčními léčbami plísní nehtů.

Tea tree oil se používá poměrně snadno. Stejně jako u konvenčních léků by je člověk pravděpodobně musel používat denně po dobu několika týdnů, měsíců nebo déle, než si všimne výsledků.

Před nanesením na pokožku vždy smíchejte esenciální oleje s nosným olejem. A to platí i pro čajovníkový olej. Pomáhá to zředit esenciální olej, čímž se snižuje riziko nežádoucích účinků při kontaktu s pokožkou. Nosné oleje také pomáhají dodávat nebo „přenášet“ esenciální oleje do pokožky. Dva potenciální vhodné nosné oleje jsou olivový olej a kokosový olej. Zkuste je.

Způsoby aplikace směsi čajovníkového oleje na pokožku jsou:

  1. namočte vatový tampon do oleje a přidržte jej na postiženém nehtu po dobu několika minut
  2. pomocí vatového tamponu naneste vrstvu oleje na postižený nehet a nechte jej zaschnout
  3. přidání čajovníkového oleje do vany s teplou vodou a namáčení postižených rukou nebo nohou

Během léčby by člověk měl udržovat nehty na nohou co nejčistší a suché. To znamená i udržování dobře ostříhaných nehtů.

Možné vedlejší účinky

Tea tree oil může způsobit několik nežádoucích vedlejších účinků.

Nikdy neužívejte tea tree olej vnitřně. Polknutí oleje z čajovníku může vést k následujícím závažným vedlejším účinkům:

  • zmatek
  • snížená svalová kontrola
  • dokonce i ztráta vědomí

Tea tree oil může také způsobit vedlejší účinky, když ho člověk používá lokálně. Následující nežádoucí účinky obvykle postihují oblast kůže, kde jedinec aplikoval olej:

  • zarudnutí
  • otok
  • svědění
  • štípání
  • suchost
  • šupinatění kůže

Rodiče a pečovatelé by raději neměli používat olej z čajovníku na dětskou pokožku, pokud nejsou pod vedením pediatra.

Další léčba plísně nehtů

Existuje několik volně prodejných léků a i léků na předpis pro plísně nehtů.

Většina ošetření vyžaduje několik měsíců, než se projeví. V některých případech může léčba pouze pomoci zastavit šíření plísně nebo její zhoršení.

Některé potenciální možnosti léčby zahrnují:

  • léčivý lak na nehty amorolfine
  • jiné volně prodejné léčivé topické roztoky (např. ciklopirox, efinakonazol a tavaborol)
  • perorální antimykotika (např. terbinafin a itrakonazol)

Lidé mohou také chtít vyzkoušet další domácí prostředky na plíseň nehtů. Někteří lidé tvrdí, že následující domácí prostředky mohou pomoci, i když existuje jen málo vědeckých důkazů na podporu těchto tvrzení:

  • pomocí oreganového oleje
  • nanášení octa nebo namáčení octem
  • umístění nasekaného nebo drceného česneku na nehty
  • namáčení nohou v Listerinu s vodou

Sponzorováno

A jak s plísní na nehtech bojujete vy?

A dále si o čajovníkovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva