Sponzorováno

Jak na zarůstající nehty na nohách? 4.76/5 (25)

Jak na zarůstající nehty na nohách?Příčinou bolestí nohou nemusí být pouze klouby, kosti, či problémy se žilami. Častým, ale zamlčovaným problémem, který nejednou způsobuje doslova muka, jsou zarůstající nehty na nohou. O tomto trápení však mnozí mlčí a bez pomoci dále tiše trpí. Hrůzou je pro ně přitom každý jeden krok. Řešení je přitom jednoduché, dostupné a bezbolestné.

Má v tom prsty genetika

Mezi onemocnění či problémy, které jsou podmíněny geneticky, patří i problém zarůstání nehtů. Pokud jím tedy trpěli vaši rodiče či prarodiče, měli byste se v této oblasti více sledovat. „Zarůstání nehtů je častý problém, který vzniká u lidí s nepříznivým tvarem palce či nehtu nebo obou z nich. Stav je podmíněn geneticky a onemocnění se často vyskytuje u více členů rodiny,“ vysvětluje z kliniky estetické a laserové medicíny.

Pozor na špatnou obuv

Ani tehdy, pokud nemáte v rodině nikoho s podobným „osudem“, nejste zcela za vodou. Zarůstající nehty totiž mohou mít i další příčiny. „Bezprostředně ho spouští i nesprávná, příliš úzká obuv a nesprávná technika stříhání nehtů. Ve vzácných případech může tento stav způsobit užívání některých léků. U lidí, kteří mají v dlouhé ose nadměrně zakřivený nehet a větší boční valy na velkém palci, je riziko nejvyšší a je třeba dbát na výběr obuvi, která netlačí na prsty,“ radí zkušený dermatolog.

Trik, který může na zarůstající nehty pomoci

Věru, není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Specialista, zabývající se těmito problémy vysvětluje, jak na to: „Stříhat nehty na nohou je třeba tak, aby volný okraj nehtu přečníval prst. Okraj má být rovný, ne kulatý,“ popisuje správnou techniku ​​zastřihávání nehtů na nohou MUDr. Kopal, který zároveň upozorňuje na to, že problém vzniká obvykle nenápadně. Prst podle něj mírně bolí, zejména v úzké obuvi, zčervená a může i otéct. Stává se to zejména na palci nohou. „Jednoduchým trikem, který může pomoci, je obroušení středu nehtu svrchu po celé jeho délce. Ztenčením nehtové ploténky se totiž okraje zvednou, nehet je pak méně zahnutý a přestane dráždit valy prstu,“ radí odborník.

Čtěte: Jak si správně stříhat nehty?

Pomůže i pedikérka

Pokud si nevíte pomoci sami doma a nechcete podstoupit hned chirurgické řešení této nepříjemnosti, zkuste navštívit kvalitní pedikérku. „Ta dokáže podložit zarůstající část nehtu, nebo může založit nehtovou sponu, která příznivě ovlivní tvar nehtu. Při správné volbě obuvi a takovém ošetření je možné, že se situace uklidní v průběhu několika dní. Úleva je po dobrém ošetření okamžitá. V případě, že je stav vážný, je šance na řešení doma malá,“ ozřejmuje doktor a upozorňuje, že pak už je třeba podstoupit chirurgické ošetření.

Sponzorováno

Krátkodobé řešení stav nevyřeší

Existují různé domácí rady, mastičky, či odvary. Podle odborníka však při těchto problémech nepomůže nic jiného než zmíněný trik či odborné ošetření. „Krátkodobě může pomoci antibiotický krém, kterým lze někdy zvládnout akutní zánět nehtového valu. Podstatu problému ve vážnějších případech však žádný lokální prostředek nevyřeší,“ říká dermatolog.

Chirurgického zákroku se nebojte

Množství lidí je přesvědčeno, že ošetření zarostlého nehtu, který bolí už i bez dotyku, bude nesmírně bolestivou záležitostí. Odborník však fámy vyvrací podloženými a ze zkušeností získanými tvrzeními: „Vhodně načasovaný a správně realizovaný zákrok ušetří množství bolesti a obtíží do budoucna. Většinou jde o částečné odstranění nehtové ploténky, úpravu šířky nehtu a úpravu tvaru a velikosti nehtových valů prstu. Účinnost zákroku je cca 90%. Pacienti, kteří ho podstoupí, nebudou mít v budoucnu žádné potíže.“ Ve většině případů je takové chirurgické ošetření velmi úspěšné a trpícího zbaví bolesti už natrvalo. Ne vždy jsou však výsledky takové, jaké by měly být. „Při nesprávném ošetření, u lidí s extrémně nepříznivým tvarem prstů a nehtů a někdy i bez zjevné příčiny, se stav může opakovat i při dobré péči. Správně realizované ošetření zákrokem však většinou odstraní problém natrvalo,“ vysvětluje dermatolog.

Zvládnou to i desetileté děti

Samozřejmě, vždy závisí kdo a s jakými zkušenostmi vám daný zákrok provádí. „Při dobré anestezii je zákrok nebolestivý a zvládnou ho v pohodě i desetileté děti. Po jejím odeznění prst bolí zejména první noc a už druhý den se mají pacienti většinou mnohem lépe než před zákrokem,“ objasňuje dermatolog.

TIP: Jak na plíseň na nohou?

Stržení nehtu to nevyřeší

Většina pacientů se obává stržení nehtu, které je bolestivé a dlouho se hojí. Lékař však vysvětluje, že většinou není nutné. „Nejde o jednoduché stržení nehtu, které problém většinou nevyřeší, riziko recidivy je při něm vysoké a pacienta vystavuje zbytečným bolestem a dlouhému období hojení. Po správném zákroku, zhojení je vhodné navštěvovat pedikérku, která dokáže nehty odborně ošetřit a včas rozpoznat případný vznikající problém,“ říká odborník.

Mrkněte: Jak na plíseň pod nehty?

VIDEO: Nehtové špony na zarostlé nehty

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva