Sponzorováno

Jak zvolit správný šampón pro váš typ vlasů? 4.75/5 (8)

Jak zvolit správný šampón pro váš typ vlasů?Zásada pro dosažení zdravých a krásných vlasů je výběr vhodného šampónu. Rozhodující je používat šampón, který je vhodný pro váš typ vlasů, aby mytí bylo dostatečně efektivní. Například, pokud jsou vaše vlasy mastné, neměli byste používat šampón nebo kondicionér určený pro suché vlasy. Proč?

Tyto přípravky by nemusely odstranit přebytečnou mastnotu z vaší pokožky a to by mohlo způsobit další problémy s vlasy a pokožkou hlavy, jakou jsou lupy, kudrnatění vlasů či roztřepené konečky. Šampóny jsou určeny k odstranění nečistot a mastnoty z vlasů, stejně tak, jako pro vyživení vlasů do hloubky.

Na trhu je velké množství šampónů určených pro různé typy vlasu a pro různé účely. Máme šampóny pro rozzáření a čištění, výživu, pro barvené vlasy či vlasy po trvalé ondulaci. Mnohé šampóny obsahují bílkoviny, vitamíny, minerály, esenciální oleje a další jiné přírodní složky, které vyživují, udržují a napravují poškozené vlasy. Běžné přísady v šampónech jsou: Ammonium Lauril Sulphate, Ammonium Laureth Sulphate, Sulfosuccinate, Citric Acid, Panthenol, Hydrogenated Castor Oil, Aqua, Sodium Chloride, Glyceryl Cocoate, Sodium Salicylate.

Vyberte si šampón pro váš typ vlasů

Důležité je, určit vás typ vlasů s cílem vybrat nejlepší vlasové přípravky pro vás. Pokud nemůžete určit, co je vhodné pro váš typ vlasů, poraďte se se svým kadeřníkem nebo odborníkem. V současné době existují speciálně navržené přístroje, které určují typy vlasů a pleti, ale tyto prostředky jsou velmi drahé. Například mastné vlasy poznáte tak, že vypadají mastně, snadno se mastí, přitahují nečistoty a potřebují časté mytí. Pro suché vlasy jsou charakteristické roztřepené konečky, kudrnatost, jsou těžké na dotek a je obtížné je učesat či vykartáčovat.

I když byste mohli šampon chápat výhradně jako prostředek na mytí vlasů, je stejně důležité při výběru šamponu vzít v úvahu i vaši pokožku hlavy. Všechny šampony mají různé čisticí schopnosti; proto je důležité určit typ pokožky hlavy, než si nějaký šampon vyberete.

Zde je návod, jak zjistit, jaký je váš typ pokožky hlavy:

 • Pokožka hlavy, která je po umytí napnutá (nebo jen sama o sobě už před umytím) nebo pokožka hlavy, která svědí (s šupinkami kůže nebo bez nich), jsou příznaky toho, že můžete mít suchou pokožku hlavy.
 • Mastná pokožka hlavy na druhé straně může být lesklejší a někdo s mastnou pokožkou hlavy a lupy může mít šupinky, které se zdají být shluknuté u sebe.
 • A konečně je tu kombinovaná pokožka hlavy, která označuje pokožku hlavy, která není ani suchá, ani mastná. Zda je vaše pokožka hlavy kombinovaná, poznáte podle toho, že se mastí dva až tři dny po šamponování. Považujte se za šťastného / šťastnou, ​​pokud tuto pokožku hlavy máte vy.

Pokud jsou vaše vlasy mastné

Pokud jsou vaše vlasy mastné, měli byste se podívat po výrobcích pro odstranění mastnoty. Šampón by měl být dostatečně silný, aby zbavil vlasy od nečistot a zároveň by měl být vhodný pro každodenní použití.

To však neznamená, že by měl být hrubý a agresivní, protože v případě, že výrobek obsahuje chemikálie, může se poškodit pokožka vaší hlavy a také přírodní oleje, které obsahuje, a vaše mazové žlázy mohou produkovat ještě více mazu. Váš kondicionér by měl být vhodný pro mastné a měl by obsahovat malé množství oleje, aby se zabránilo další olejnatosti. Nejlepší volba pro vás bude čistící šampón a lehký kondicionér určený speciálně pro mastné vlasy. Čistící šampóny odstraní nánosy výrobků pro péči o vlasy, které mohou zatěžovat vaše vlasy a způsobují zplihlý a mastný vzhled. Pokud máte mastné vlasy, můžete je mýt dvakrát až třikrát týdně, ale ujistěte se, že šampón není hrubý, nebo si ho můžete zředit několika lžícemi vody. Čistící šampón s výtažky máty je ideální.

Sponzorováno

Zde je na co se zaměřit a čemu se vyhnout při výběru šamponu pro mastnou pokožku hlavy a mastné vlasy:

 • Vyhněte se šamponům, které jsou hydratační, zvlhčující, vyhlazující nebo dobré pro kudrnaté vlasy. Ty mají tendenci dodávat příliš mnoho vlhkosti vaší již tak mastné pokožce hlavy.
 • Hledejte štítky, které zmiňují objem, posilování nebo vyvažování. Tyto produkty jsou nehydratační a jsou účinnější při odstraňování přebytečného mazu.
 • Věnujte více času zapracování šamponu do pokožky hlavy, aby se rozpustil maz, a velmi dobře si opláchněte pokožku hlavy. Opravdu velmi dobře.
 • Po umytí šamponem se vyhněte vtírání kondicionéru do pokožky hlavy. Místo toho se soustřeďte na střední část vlasů a konečky vlasů. Pořádně vypláchněte.

Pokud jsou vaše vlasy suché

Pokud jsou vaše vlasy suché, měli byste hledat šampón, který je speciálně určen pro suché vlasy. Šampóny na suché vlasy obsahují více výživných a hydratačních složek (vyšší obsah esenciálních mastných kyselin).

Vyberte hydratační šampón, který je jemný a obsahuje více přírodních složek, jako je olivový olej, mandlový olej, med, heřmánek a éterické oleje. Hydratační kondicionér je pro ty, kteří mají suché vlasy. Husté kondicionéry jsou vynikající pro suché a poškozené vlasy, protože vyživují vlasy do hloubky.

Když je vaše pokožka hlavy suchá, svědivá nebo šupinatá, výběr správného šamponu může být vaší první linií obrany proti nepříjemným, někdy až trapným stavům, které mohou nastat. Je důležité vybrat si šampon, který nepřispívá k problému, když máte suchou pokožku hlavy. Zkuste tyto tipy:

 • Vyhněte se posilujícím a objemovým šamponům. Tyto produkty mohou zbavit vaši pokožku hlavy potřebné vlhkosti.
 • Pro pokožku hlavy, která je jen mírně suchá s malým nebo žádným svěděním nebo odlupováním, hledejte na štítku šamponu informace o tom, že podporují vlhkost, hydrataci, vyhlazení nebo kadeře. Tyto produkty podporují zadržování vlhkosti a mohou být prospěšné pro vaši suchou pokožku hlavy.
 • Vyhněte se šamponům, které obsahují sulfáty, které vlasy a vlasovou pokožku velmi vysušují.
 • I když je pokožka hlavy suchá, pro dosažení nejlepších výsledků je důležité vlasy správně šamponem umývat.

Pokud jsou vaše vlasy barvené nebo chemicky ošetřené

Pokud jsou vaše vlasy barvené nebo chemicky ošetřované, měli byste pro sebe vybírat velmi opatrně. Produkty by měly mít možnost udržet barvu vlasů a obnovit poškozené vlasy (poškození vzniklé během barvení).

Váš šampón by měl být určen speciálně pro barvené vlasy s UV filtry, které chrání barvu před vyblednutím. Měl by obsahovat mnoho výživných složek, aby se opravily škody způsobené přísadami v barvě. Šampóny a kondicionéry pro barvené vlasy obsahují mnoho výživných složek, které nejen udržují a obnovují vlasy, ale také pomáhají zabránit blednutí barvy během vystavení slunečního záření, vysokých teplot atd. Vyberte si šampón, který je určen pro barvené vlasy a jejich ošetření.

Pokud byste místo šamponu použili mýdlo, ingredience by odstranily vnější ochrannou vrstvu vašich vlasů.

Sponzorováno

A jaký šampon na vlasy používáte vy?

Dále si přečtěte o šamponech

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva