Sponzorováno

Atletická noha (tinea pedis) – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (29)

Atletická noha (tinea pedis) je houbová infekce, která obvykle začíná mezi prsty.

Atletická noha (tinea pedis) je houbová infekce, která obvykle začíná mezi prsty.

Atletická noha (tinea pedis) je houbová infekce, která obvykle začíná mezi prsty. Obvykle se vyskytuje u lidí, jejichž nohy jsou velmi zpocené, a jsou uzavřeny v těsných botách.

Příznaky atletické nohy zahrnují šupinatou vyrážku, která zpravidla způsobuje svědění a pálení. Atletická noha je nakažlivá a může se šířit prostřednictvím kontaminovaných podlah, ručníků nebo oděvu.

Atletická noha je úzce spjata s jinými houbovými infekcemi, jako je kožní onemocnění a svědění. Může být ošetřena antifungálními léky, které nejsou na předpis, ale infekce se často objevuje opakovaně. K dispozici jsou také léky na předpis. Atletická noha je houbová infekce houbou známou jako Trichophyton.

Příznaky (symptomy) atletické nohy

Atletická noha zpravidla způsobuje šupinatou červenou vyrážku. Vyrážka obvykle začíná mezi prsty. Svrbění je často nejhorší hned po vyzutí bot a ponožek.

Některé typy atletických nohou se vyznačují tím, že se objeví puchýře nebo vředy. Atletická noha také způsobuje chronickou suchost pokožky, může lézt po podrážce a táhnout se po boku nohy. Může tak být snadno zaměněna za ekzém nebo dokonce za obyčejnou suchou kůži.

Infekce může zasáhnout jednu nebo i obě nohy a může se rozšířit na vaše ruce – zejména pokud se poškrábáte nebo nějak zkoumáte infikované části vašich nohou.

Kdy raději navštívit lékaře?

Pokud máte vyrážku na noze, která se po samoléčbě nezlepšuje, navštivte svého lékaře. Pokud máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem, pokud máte podezření, že máte atletickou nohu, zvláště pokud zjistíte jakékoliv známky možné sekundární bakteriální infekce, jako je nadměrné zarudnutí, otoky, drenáž nebo horečka.

Příčiny atletické nohy

Atletická noha je způsobena stejným druhem houby, která způsobuje kožní onemocnění a svědění. Vlhké ponožky i boty a teplé, vlhké podmínky usnadňují růst těchto organismů. Atletická noha je nakažlivá a může se šířit po kontaktu s infikovanou osobou nebo při kontaktu s kontaminovanými povrchy, jako jsou například ručníky, podlahy a boty.

Rizikové faktory

Máte vyšší riziko atletické nohy, pokud:

  • Jste muž
  • Často nosíte vlhké ponožky nebo těsné boty
  • Dělíte se o rohože, koberce, ložní prádlo, ručník, oblečení nebo boty s někým, kdo má houbovou infekci
  • Chodíte bosí ve veřejných prostorech, kde se infekce může snadno šířit, jako jsou šatny, sauny, bazény, společné koupele a sprchy

Komplikace, které může způsobit atletická noha

Atletická noha se může rozšířit do dalších částí těla, například na tyto části:

  • Vaše ruce. Lidé, kteří se poškrábou nebo se nějak vrtají v infikovaných částech svých nohou, mohou mít podobnou infekci na jedné z jejich rukou.
  • Vaše nehty. Houby spojené s atletickou nohou mohou také infikovat vaše nehty, místo, které má tendenci být odolnější vůči léčbě.
  • Vaše slabiny. Svrbění ve slabinách je často způsobeno stejnou houbou, která vede k atletické noze. Je relativně běžné, že se infekce šíří z chodidel do slabin, protože houba může cestovat po ruce nebo po ručníku.

Prevence atletické nohy

Tyto tipy vám mohou pomoci vyhnout se atletické noze nebo zmírnit příznaky, pokud už dojde k infekci:

  • Udržujte nohy suché, zejména mezi prsty. Když jste doma, choďte bosí, abyste nechali nohy co nejvíce vysychat. Vysušte prostor mezi prsty po koupání nebo sprchování.
  • Pravidelně měňte ponožky. Pokud se vaše nohy velmi potí, měňte ponožky klidně i dvakrát denně.
  • Používejte lehké, dobře větrané boty. Vyhněte se botám vyrobeným ze syntetických materiálů, jako je vinyl nebo pryž.
  • Mějte i alternativní páry bot. Nepoužívejte stejný pár každý den, aby boty dostaly čas na vysušení po každém použití.
  • Chraňte nohy na veřejných místech. Noste vodotěsné sandály nebo boty kolem veřejných bazénů, sprch a v šatnách.
  • Pečujte o nohy. Používejte prášek (posyp), nejlépe antifungální, na nohy 1x denně.
  • Nesdílejte boty. Zvětšujete tak rizika šíření houbové infekce.

Diagnostika atletické nohy

V některých případech může váš lékař diagnostikovat atletickou nohu jednoduše tím, že se na ni podívá. K potvrzení diagnózy a vyloučení dalších stavů může lékař:

  • Vzít z infikované oblasti vzorek kůže a prohlédněte ji pod mikroskopem
  • Pošle malý vzorek pokožky laboratoři – kůže pak bude testována

Léčba atletické nohy

Je-li atletická noha jen mírná, může vám lékař doporučit používat antifungální masti, krémy, prášky nebo spreje. Pokud vaše atletická noha na tuto léčbu nereaguje, možná budete potřebovat léky na předpis, které se budou aplikovat na nohy. Těžké infekce pak mohou vyžadovat antifungální pilulky, které užíváte ústy. Dá vám je lékař.

Sponzorováno

Většina místních léků lze koupit bez předpisu od lékaře. Místní znamená, že jsou aplikovány přímo na pokožku, na problémové místo. Lékárník může doporučit jeden z následujících antifungálních léků:

  • Clotrimazol
  • Ekonazol
  • Ketokonazol
  • Miconazol
  • Terbinafin

Dále mohou být předepsány orální léky buď proto, že jsou příznaky závažné, nebo pokud místní léky nefungují:

  • Griseofulvin (fungistatické antimykotické antibiotikum)
  • Itrakonazol
  • Terbinafin

Starším pacientům a malým dětem by neměly být podávány některé typy antifungálních léků. Zeptejte se lékárníka, lékaře nebo si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Dávky mohou být u dětí odlišné. Na to také pamatujte. Některé léky jsou totiž metabolizovány játry. Některé antifungální látky by také neměly být užívány během těhotenství, zatímco jiné mohou interferovat s mužskými a ženskými reprodukčními systémy. Osoby, které jsou těhotné nebo plánují mít děti, by se měly poradit s lékařem.

Domácí prostředky a metody léčby atletické nohy

Zde je několik tipů, které lze provést doma:

  • Umývejte nohy často mýdlem a vodou, pak hodně pečlivě vysušte a nechte co nejdéle na volném vzduchu.
  • Namočte nohy do slané vody nebo zředěného octa, abyste očistili puchýře.
  • Některé důkazy ukazují, že namáčení nohou v roztoku čajovníkového oleje s vodou moc pěkně pomáhá.
  • Používejte čisté bavlněné ponožky, ty jsou prodyšné.

Dále zkuste:

1. Olej z čajovníku

Studie naznačují, že olej z čajovníku může pomoci zabíjet houby. Olej z čajovníku pochází z listů čajovníkového stromu (Kajeput střídavolistý), který se běžně vyskytuje v Austrálii. Je známo, že má silné antibakteriální a antifungální vlastnosti.

Jedna studie zjistila, že roztoky obsahující 25 procent či 50 procent oleje z čajovníku fungovaly výrazně lépe než placebo při úlevě od atletické nohy.

Olej z čajovníku také vyléčil infekci u 64 procent lidí, kteří ji užívali. Další studie zjistila, že olej z čajovníku byl při zabíjení hub mnohem účinnější než jiné testované antifungální látky.

Dejte však pozor. Lidé by měli být opatrní při použití oleje z čajovníku, protože může dráždit pokožku. Takže nejdříve užívejte směs oleje a vody, kde bude méně oleje.

Chcete-li použít olej z čajovníku, zkuste dát několik kapek tohoto oleje do nějakého nosného oleje, jako je kokosový olej nebo olivový olej – pak naneste na nohy. Lidé by na své pokožce neměli používat nezředěný olej z čajovníku. Ten může být silný, jak jsme již uvedli.

2. Česnek

Česnek má dlouhou historii lékařského použití a několik studií zjistilo, že česnek je účinný proti některým houbám a bakteriím. Může pomoci také v případě atletické nohy. Česnek může zabíjet různé bakterie.

Studie v Journal of Applied Microbiology, která uvádí, že čerstvý česnekový extrakt může zabíjet nebo zastavit růst Candida, což je běžná houba, která infikuje lidi. Zpráva v časopise Ulster Medical Journal, která zjistila, že česnek má účinné antifungální vlastnosti.

Rozdrťte tři až čtyři česnekové stroužky a promíchejte je lavoru s teplou vodou. Namočte nohy po dobu 30 minut, dvakrát denně.

3. Peroxid vodíku s jodem

Peroxid vodíku a jód se běžně používají k dezinfekci řezů a ran a k zabíjení zárodků na kůži. Nedávná studie zjistila, že peroxid kombinovaný s jódem zabil 16 různých hub. Tyto dvě látky používané společně byly efektivnější než jejich použití samostatně.

Chcete-li zkusit toto řešení, smíchejte roztok jódu a peroxid vodíku ve velké misce. Roztok jódu je dostupný ve většině lékáren. Namočte nohy přímo do roztoku. Nepoužívejte jod na kůži bez zředění, protože může poškodit pokožku, pokud se používá samostatně.

I soda bicarbona může na atletickou nohu pomoci.

I soda bicarbona může na atletickou nohu pomoci.

4. Soda (hydrogenuhličitan sodný)

Jedlá soda může mít antifungální vlastnosti a může být použita při namáčení nohou. Jedlá soda je položka, kterou většina lidí má doma k dispozici. Může to být účinný způsob, jak vyléčit atletickou nohu.

Ve studii bylo zjištěno, že hydrogenuhličitan sodný, také známý jako soda, má antifungální vlastnosti při použití na pokožce.

Promíchejte asi půl šálku sody ve velkém lavóru nebo v umyvadle teplé vody. Namočte do roztoku nohy po dobu 15 až 20 minut, dvakrát denně. Po dokončení vysušte nohy velmi důkladně, ale neoplachujte.

Sponzorováno

A co vy? Jak s atletickou nohou bojujete vy? Budeme rádi za vaše tipy v komentářích.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva