Plíseň nehtů (onychomykóza) – jak na plíseň pod nehty? 4.91/5 (22)

Sponzorováno

V poslední době je k dispozici laserová léčba nehtové plísně, která je až z 90% úspěšná.

V poslední době je k dispozici laserová léčba nehtové plísně, která je až z 90% úspěšná.

Onychomykózu, tedy plíseň pod nehty na nohou, si často zaměňujeme s plísní na nohou a pokožce. Jenže přípravky a postupy, jak se jí zbavit, jsou v těchto případech odlišné. V článku vám prozradíme, jak plíseň pod nehty účinně vyléčíte. Plíseň pod nehty na nohou, nejčastěji pod palcovým nehtem, je poměrně častý problém. Projevuje se zánětem, otokem, zažloutnutím nehtového lůžka a změnou jeho struktury, například hrubnutím nehtu. Onychomykóza obvykle nebolí, pokud se nerozšíří. Onychomykóza je v dnešní době brána jen jako kosmetický problém, ale může vést až k tvorbě nepříjemných vředů (zejména u pacientů s diabetes).

Pokud se tato diagnóza dlouhodobě ignoruje, může způsobit nepříjemné problémy, například praskání, štípání či úplnou ztrátu nehtu. Dobrou zprávou je, že onychomykóza se dá léčit, ale vyžaduje si trpělivou a pravidelnou léčbu. Co tedy na tento druh plísně zabírá? Podívejte se na naše tipy.

Vhodná léčiva

Na trhu najdete množství volně prodejných krémů, náplastí a roztoků, které jsou speciálně určeny k léčbě onychomykózy. Vhodný výběr konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Přírodní prostředky

Léčbu můžete doplnit účinnými domácími surovinami, které mají protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky. Které to jsou?

1. Jablečný ocet

Kvalitní jablečný ocet můžete aplikovat na vatu a tu upevnit na noc na nehet pomocí náplasti. Ráno vatu odstraňte a nohy umyjte. Jinou alternativou je rozmíchat několik lžic v lázni a namočit si do něj nohy alespoň na 10 minut.

2. Tea tree olej

Tea tree olejíček je velmi účinný vůči mnohým kožním chorobám, včetně plísní. Aplikujte několik kapek na vatu a přiložte ji na poškozený nehet alespoň na čtvrt hodiny. Nezapomeňte tento postup opakovat alespoň dvakrát denně, abyste dosáhli viditelný účinek.

3. Oregánový olej

Opět jde o olej, který má silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Potírejte oregánovým olejem poškozený nehet a nechte ho působit delší dobu, alespoň půl hodinu.

4. Česnek

Můžete využít čerstvé stroužky, nebo si na nehet dejte směs česneku s olivovým olejem nebo přímo česnekový olej. Aplikujte je na nehet a nechte působit několik hodin. Česnek pak odstraňte a chodidlo důkladně omyjte.

5. Kokosový olej

Dobré výsledky ukázal i kokosový olej smíchaný s jinými éterickými oleji, jako je tea tree.

Prevence plísní nehtů a co byste neměli dělat

Pokud jste náchylní na tvorbu plísní na nohou, měli byste vždy používat vlastní ručník a dbát na důkladnou hygienu chodidel. Pokud navštěvujete plovárny (bazény) nebo používáte cizí sprchu, měli byste vždy mít na nohách přezůvky. Prevencí proti plísni je důkladné osušení nohy po každém mytí nebo koupání.

Sponzorováno

TIP: Jak na plíseň na nohou?

Určitě byste neměli na nehet aplikovat agresivní prostředky, například chlornan sodný (SAVO), které mohou pokožku poleptat a podráždit. Fungovat nebudou ani krémy na kožní mykózu, protože neproniknou dostatečně hluboko do nehtového lůžka. Ani aplikace vitaminu E či různých bylinkových obkladů nebude mít dlouhodobý efekt. Onychomykózy prostě musíte přeléčit pomalu a důkladně speciálními přípravky, případně jim můžete pomoci skutečně účinnými domácími surovinami.

Léky podávané ústně mají nejlepší výsledky

Perorální léčba je účinnější než lokální terapie, její účinnost zvyšuje aplikace antimykotických laků (např. amorolfin, ciclopiroxolamin) a mechanické a chemické odstraňování napadených částí nehtů, např. s použitím 40% urey. Lokální monoterapie je účinná pouze u časných distálních infekcí a slouží k prevenci reinfekcí vyléčených nehtů.

Děti by měly být léčeny lokálně a nebolestivým odstraňováním napadených částí, u těhotných žen je dávána přednost lokální terapii, jediným systémovým antimykotikem skupiny B pro ev. použití v těhotenství je terbinafin.

K léčbě onychomykóz na dolních končetinách se používají antimykotika nespecifické nebo specifické, lokální (roztoky, tinktury) nebo systémové (tablety). Výběr druhu antimykotika, způsobu a trvání léčby je individuální, lékař ho určí podle rozsahu, trvání, míry postižení nehtů, celkového zdravotního stavu a věku pacienta s ohledem na jiné podávané léky, farmakologické vlastnosti ordinovaného antimykotika, podle citlivosti původce in vitro nebo doporučení výrobce či vlastních zkušeností. Vzhledem k pomalému růst nehtů je léčba zdlouhavá – trvá několik měsíců, i déle než rok. Měla by začít až po mikroskopickém a kultivačním potvrzení mykózy a jejího původce.

Dermatoložka radí: „Lokální léčba je účinná pouze v počátečních stádiích onychomykózy, při postižení části nehtové ploténky. Větší průnik účinné látky do nehtové ploténky umožňují přípravky ve formě laku.“

Podívejte se na další oleje, které jsou perfektní na nehty.

Novinka, která fuguje – léčba plísní nehtů laserem

Nehtová plíseň postihuje zejména nehty na nohou – až 4 krát častěji než na rukou. V poslední době je k dispozici laserová léčba nehtové plísně, která je až z 90% úspěšná. Během ošetření je nehet a nehtové lůžko ozářené laserem vlnové délky 1320nm. Ošetřená plocha se tím do hloubky zahřeje na teplotu mezi 45 a 60 st.C. Plíseň se tím zabíjí. Teplotní skener měří během ošetření teplotu. Jakmile je dosaženo dokonalého zahřátí tkáně, laserový paprsek se automaticky vypíná a aktivuje se chladící spray kryogenu. Po ošetření začíná růst nový nepoškozený nehet. Záleží na rychlosti růstu, může se celkově obnovit do 4 až 6 měsíců.

Pár slov na závěr

Plíseň pod nehtem je věrný společník. Přestože nejde o život ohrožující diagnózu, cukrovkářům a pacientům s oslabenou imunitou může nepříjemně zkomplikovat zdravotní stav, ostatní se za ni přinejmenším stydí. Bojovat se s ní musí vytrvale, a když léčba nepomáhá, nevzdat to a vyměnit přípravek. Ve spolupráci s kožním lékařem, který umí nasadit léčbu i na základě výsledků kultivace z laboratoře, by mělo jít všechno jednodušší i levnější.

Sponzorováno

TIP: Zkuste na plíseň nehtů i chytrou houbu

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva