Sponzorováno

Mořská voda a zdraví – balzám pro naše zdraví 4.78/5 (27)

Mořská voda obsahuje mnoho vitaminů, minerálních solí, aminokyselin a mikroorganismů, které mají antibakteriální a antibiotické účinky na naše tělo.

Mořská voda obsahuje mnoho vitaminů, minerálních solí, aminokyselin a mikroorganismů, které mají antibakteriální a antibiotické účinky na naše tělo.

Stále se rozhodujete, zda během léta strávíte několik dní u moře? Už více neváhejte – letní dovolená u moře je nejen zábavná a relaxační, ale přináší i mnohé zdravotní benefity. Ano, opravdu je pravda, že mořská voda je ve skutečnosti přírodní medicína, která dokáže zlepšit svůj celkový zdravotní stav. Zde je 8 úžasných účinků mořské vody na Vaše zdraví – tak šup do ní!

1. Díky mořské vodě budete mít silnější imunitní systém

Mořská voda obsahuje mnoho vitaminů, minerálních solí, aminokyselin a mikroorganismů, které mají antibakteriální a antibiotické účinky na naše tělo. Mořská voda má ve skutečnosti podobné složení jako lidská krevní plazma a při koupání se všechny její složky dostávají do těla. Tak mohou posilovat náš imunitní systém a dělat nás odolnějšími před mnoha druhy infekcí.

2. Péče o pokožku

Koupání v mořské vodě otevírá póry v pokožce, proto se mohou minerály dostat dovnitř. Zároveň se přes otevřené póry vylučují z těla toxiny, takže pleť bude vypadat zdravěji. Mořská voda také obsahuje hodně magnézia, které je velmi účinné při hydrataci pokožky. Výzkumy ukázaly, že mořská voda opravdu zlepšuje hydrataci pleti, čímž snižuje výskyt nepříjemností, jako je zarudnutí nebo drsnost pokožky.

3. Lepší cirkulace krve

Plavání v mořské vodě také zlepšuje krevní oběh v těle a přispívá k tomu, aby všechny orgány a svaly pracovaly efektivně. Plavání nebo třeba jen namáčení se v mořské vodě tedy může pomoci zvrátit negativní následky stresu, nevhodné stravy a environmentálních zátěží, které často způsobují problémy s krevním oběhem. Zní to super, nemyslíte?

4. Zmírnění nepříjemných symptomů nachlazení či bronchitidy

Výzkumy ukázaly, že mořská voda dokáže velmi účinně zmírnit nepříjemné příznaky onemocnění, jako je nachlazení, chřipka nebo bronchitida. Pacientům s plicními chorobami se také doporučuje trávit co nejvíce času v blízkosti moře, protože jejich symptomy jsou tehdy mírnější. Pokud i Vy trpíte nepříjemnými příznaky různých onemocnění, pokuste se toto léto strávit co nejvíce času u mořské vody.

5. Lepší spánek s mořskou vodou

Všimli jste si, o kolik lépe se Vám obvykle spí, když jste na dovolené u moře? Je to díky vzduchu, který obsahuje různé látky nacházející se v mořské vodě – patří mezi ně například i zdravé záporné ionty. Urychlují schopnost absorbovat kyslík, proto je Váš spánek mnohem klidnější a osvěžující.

6. Urychluje hojení různých ran a řezných poranění

O mořské vodě se ví, že má léčivé účinky. Pokud se říznete nebo jinak povrchově zraníte na pokožce, zkuste co nejdříve skočit do moře. Zpočátku bude rána trochu štípat, ale mořská voda ji vydezinfikuje, vyčistí a rychleji zahojí. Totéž dosáhnete i tak, že si na ránu přiložíte alkohol, ale myslíme si, že první možnost je přece jen příjemnější.

7. Zlepšuje kvalitu vlasů

Všimli jste si někdy, jak měkké jsou Vaše vlasy po tom, jak vyjdete z moře? Je to právě díky mořské vodě, která je přírodním šamponem – odstraňuje lupy, mastnotu, špínu a chemikálie, které ve vlasech zůstávají po kondicionérech, gelech a dalších výrobcích pro péči o vlasy. Také důkladně vyčistí pokožku hlavy, takže vlasy budou pevnější a silnější.

8. S mořskou vodou se dostanete se do formy

Plavání v moři patří mezi nejlepší fyzické aktivity, které Vám pomohou posílit celé tělo. Zpevníte si svaly na ramenou, břiše, zádech i nohách. Zároveň je to super způsob, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, protože za hodinu plavání můžete spálit asi tak 400 až 900 kalorií. Pokud strávíte většinu léta u moře, určitě se dostanete do formy – a to bez přísných diet nebo vyčerpávajících návštěv fitness centra. A být ve formě určitě znamená i být zdravější!

Co vyléčí mořská voda?

Čokoládová pokožka a nekonečný relax jsou jen jedny z mála vymožeností, které na vás čekají, pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v mořském prostředí. Mořská voda totiž ovlivňuje příznivě nejen na duši, ale i na tělo. Není však moře jako moře a proto pokud chcete víc, než jen polehávat na pláži a sem tam se omočí u břehu, pečlivě uvažte, kam se vydáte. Jednotlivá moře se totiž odlišují nejen obsahem soli a minerálních látek, ale i jejich případných znečištěním.

Sponzorováno

Mořská voda na problémy v intimních oblastech

Pokud máte problémy se záněty v intimních oblastech, mořská voda vám otevře širokou náruč a pomůže vám při léčbě. Čistá mořská voda má antibakteriální účinky ve srovnání s možnostmi městských koupališť nebo přírodních jezer, kde právě můžete přijít k různých infekcím.
Pokud tedy jedete k moři s cílem vyléčit komplikace v intimních oblastech, nezapomínejte i na péči po tom, jak vyjdete z vody. I když se vám může zdát, že v takovém teple vám plavky vyschnou samy od sebe a chvíli vás příjemně chladí, raději se vyhněte delšímu pobytu v mokrém oblečení a převlečte se do suchého a čistého vždy, když vyjdete z vody. Rovněž je třeba klást důraz na hydrataci a dodržování pitného režimu, neodkládejte pití až na moment, kdy se dostaví pocit žízně.

Mnoho minerálů

Mořská voda a vůbec pobyt na pláži působí blahodárně i na množství dalších faktorů lidského zdraví. Přírodní wellness je přece nejúčinnější a všechno to máte na jednom místě – slanou vodu, sluneční záření, teplý vlhký vzduch obsahující množství minerálů. Zvýšené množství jódu a selenu v mořské vodě má příznivé účinky na funkce štítné žlázy. A samozřejmě, čím více času takovým odpočinkem strávíte, tím bude mít větší účinek.

Mořská voda je skvělá pro rehabilitaci

Voda poskytuje možnosti i pro rehabilitaci, jelikož se v ní rovnoměrně rozkládá hmotnost těla a procvičuje se celé tělo.
I zde ale musíte dbát na výběr pohybů a cvičení, doporučuje se splývání s hladinou, nadnášení, plavání dozadu, chůze ve vodě případně i plavání kraulem. Pozor byste si měli ale dát, pokud máte ve zvyku déle plavat ve stylu prsa, tato poloha může škodit krční páteři.
Dokonce i na souši máte možnost rehabilitace – chůze po písku naboso ovlivňuje pozitivně na klenbu chodidla a také působí akupresurně. Pokud se nacházíte na pláži, kde si nejste úplně jisti čistotou písku, dívejte se pro jistotu pod nohy, aby se z akupresury nestala nechtěná akupunktura.

Talasoterapie, léčba mořskou vodou

Takzvanou thalassoterapii (řecký thalassa = moře, Therapia = léčba), proceduru založenou na využití slané mořské vody, bahna, chaluh, minerálních solí či mořského klimatu k relaxačním, léčebným a regeneračním postupům, využívali už starověcí Řekové před více než 4000 lety.

Stopové prvky v mořské vodě

Mořská voda je velmi bohatá i na stopové prvky. Náš organismus sestává přibližně ze 70 miliard buněk. Každá funguje jako mikroskopická laboratoř neustále uskutečňující chemické reakce k zajištění správné funkce organismu. Všechny tyto reakce závisí na enzymech, které urychlují prakticky každou chemickou reakci v těle. Aby chemická reakce proběhla, enzymy potřebují spouštěč, a tím jsou právě stopové prvky. Stopové prvky jsou základními spouštěči pro mnohé biochemické mechanismy v trávicím traktu, svalech, oběhovém a nervovém systému. Přesto, že jsou v těle přítomny pouze v minimálních množstvích, jsou nezbytné pro správnou funkci organismu a udržování jeho zdravé rovnováhy.

Existují dva typy stopových prvků:

Neesenciální stopové prvky – tyto se obvykle nevyskytují v lidském organismu, nemají žádné přirozené fyziologické účinky, ale mají farmakologické vlastnosti. Jde např. o zlato, stříbro, bismut, hliník či lithium.

Esenciální stopové prvky – v lidském organismu bylo identifikováno více než 80 prvků, ale jen asi patnáct je skutečně nezbytných. Jsou označovány jako esenciální, protože působí jako katalyzátory biochemických reakcí. Tyto stopové prvky jsou minerály, které náš organizmus nedokáže vyprodukovat sám, a proto je třeba získat je ze stravy. Mořská voda je plná stopových prvků, které podporují naše zdraví.

Není to jen o soli v mořské vodě

Sponzorováno

Víme, že tajemství mořské vody nespočívá jen v její slanosti. Podle mnoha vědeckých výzkumů obsahuje mnohem více než se předpokládalo. Laboratorní rozbory odhalily pozitivní účinky některých jejích složek na lidský organismus a potvrzují víceméně známou skutečnost, proč je pobyt u moře, kde se většině lidí z více příčin dobře dýchá, tak vyhledáván a doporučován také lékaři.

Jak dále může moře pomoci vašemu zdraví?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva