Sponzorováno

Esenciální olej Meduňka (Melissa officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.83/5 (6)

Meduňka (Melissa officinalis)

Meduňka (Melissa officinalis)

Popis meduňkového esenciálního oleje

Meduňka, botanicky Melissa officinalis je oblíbená pro svoji lehce citronovou vůni. Dorůstá do výšky 30-60cm, pochází ze Středomoří. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Její název je odvozený od melittena, což znamená řecky včela, je hojně pěstovaná, protože zlepšuje kvalitu medu. Meduňka je jedním z nejdražších esenciálních olejů, neboť se z čerstvých listů získává jen velmi málo esence. Často tak bývá pančovaná citronelou. Pro výrobu 1 l oleje je potřeba celých 7 tun lístků meduňky.

Esenciální olej meduňka působí pozitivně na kognitivní výkonnost, používá se při kousnutí hmyzem, u různých typů herpesu a je výborným tonikem pro nervový systém. Má své využití v kosmetice na kožní problémy, jako je akné, vyrážky, herpes. Zmírňuje svědění. Používá se do vlasové kosmetiky, protože pomáhá proti vypadávání vlasů. Funguje jako analgetikum při bolestech zubů, pohybového aparátu, na rány po žihadlech proti svědění, používá se při dně. Působí protikřečově a proti horečce.

Esenciální olej meduňka je účinný proti bakteriím. Mírní nadýmání. Přispívá k zachování dobré činnosti lymfatického systému. Eliminuje projevy hypertenze. Je účinný i při infekcích, které postihují trávicí i močopohlavní trakt nebo ledviny. Stimuluje pocení a působí jako diuretikum. Meduňka pomáhá proti nadýmání, podporuje dobrý tok žluči a dalších trávicích šťáv. Esenciální olej meduňka je výborný pro ženy v problematických fázích jejich menstruačního cyklu. Zmírňuje projevy PMS, pomáhá proti menstruačním bolestem, je vhodný i při menopauze. Srovnává výkyvy v menstruačním cyklu. Podporuje správnou činnost vaječníků a dělohy, funguje jako afrodiziakum.

Sponzorováno

Botanický název: Melisa Officinalis
Čeleď: Lamiaceae
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Hlavně Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek meduňkovém éterickém oleji

Terpenické aldehydy (30-60% celkem): geranial, neral, citronelal, seskviterpeny (20-30% celkem): beta-karyofylen, germarcen, alfa-copaen.

Hlavní vlastnosti meduňkového esenciálního oleje

Je

  • antiinfekční,
  • antiseptický,
  • antibakteriální,
  • funguje jako tonikum nervového a trávicího systému,
  • podporuje funkce krevního oběhu.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina bledě žluté barvy
Aroma: Vůně je lehce citronová, sladká, povzbuzující a radostná.

Účinky meduňkového esenciálního oleje

Meduňkový éterický olej je vhodný při:

  • poruchách trávení
  • respiračních infekcích
  • infekcích močových cest
  • infekcích dýchacích cest
  • nervovém vyčerpání, úzkostech
  • křečích trávicího systému
  • menstruačních křečích

Kontraindikace

Kvůli finanční náročnosti se nepoužívá do aromalampy nebo difuzéru, ale spíše do domácí kosmetiky a na masáže. Esenciální olej meduňka není vhodný v těhotenství, při kojení a u dětí do ukončených šesti let věku. Vždy jej míchejte v nosném oleji, jedinci náchylní k alergiím nebo jinému druhu podráždění by měli provést test snášenlivosti.

Neužívejte vnitřně. U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Není vhodný pro lidi s hypotyreózou nebo užívající hormony na léčbu poruch štítné žlázy. Osoby s astmatem by se před jeho používáním měly poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Sponzorováno

Znáte meduňkový olej? Na jaký zdravotní problém ho používáte? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si o meduňce můžete přečíst

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva