Sponzorováno

Správná péče o popraskané nehty – jak na to? 4.64/5 (14)

  • Pravidelně hydratujte nehty a okolní kůžičku pomocí kvalitního hydratačního krému nebo oleje. Vlhkost pomáhá zpevnit nehtovou ploténku a snižuje pravděpodobnost popraskání.
  • Občas si můžete udělat olejovou koupel pro nehty. Ponořte nehty do teplé vody s přidaným olejem, jako je mandlový olej nebo kokosový olej, na několik minut. Olej pomůže zvláčnit a posílit nehty.
  • Omezte kontakt s agresivními chemikáliemi, jako jsou například dezinfekční prostředky, čisticí prostředky nebo aceton v odstraňovači laku na nehty. Tyto látky mohou vysušovat nehty a zhoršovat jejich stav.
  • Snažte se vyhnout nadměrnému namáhání nehtů, jako je například nadměrné kousání nebo používání nehtů jako nástroje k otevírání či škrábání.
  • Vyzkoušejte podpůrné přípravky, jako jsou nehtové posilovače nebo léčivé laky, které mohou pomoci posílit a regenerovat poškozené nehty.
  • Snažte se vyhnout agresivním manikúrním postupům, jako jsou například gelové nebo akrylové nehty, které mohou oslabit přirozené nehty a způsobit jejich popraskání.

Správná péče o popraskané nehtyV chladných dnech jsou nehty mnohem více náchylnější k popraskání. Jak o ně správně pečovat a na co nezapomenout, aby vaše ruce vypadaly stále dobře a pěstěně?

Pokožka, vlasy i nehty v zimě trpí mnohem více než v jiných ročních obdobích. Ruce trápí chlad, kůže je suchá, rozpraskaná, a to samé platí i pro naše nehty. Proto v zimě potřebují více ošetřovat. Dopřát bychom jim měli nejen regenerační péči, ale i správnou vnitřní výživu.

Špatné nehty ukazují na problémy v těle

Pokud se vám nehty lámou, třepí a praskají, většinou tak dávají najevo, že tělu něco chybí. Ne nadarmo se říká, že se podle jejich stavu dá poznat, jakých vitaminů a látek se organismu nedostává. Třeba nehty, které jsou tenké a lámou se, mohou ukazovat na to, že máte potíže se zažíváním. Značí ale i to, že vám chybí vitamin A, biotin či vápník. Zvlněné nehty zase dávají najevo, že postrádají důležité živiny. Také mohou ukazovat na potíže těla s detoxikací.

Abyste předcházeli problémům s nehty, doporučuje se do jídelníčku zařadit celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy, semena a zelenou zeleninu. Vhodné jsou také oleje lisované za studena a ryby.

Regenerace – základ úspěchu

O nehty je třeba dbát i zvenčí a kromě pravidelné manikúry je ošetřit speciálními přípravky, například olejíčky, nebo domácím zábalem. V zimě je vhodný zábal s medem, který nehtům dodá potřebnou výživu v době, kdy je chlad vysušuje a oslabuje. Stačí smíchat lžičku medu a lžičku olivového oleje, vetřít do nehtů a rukou, zabalit je do igelitových sáčků a ručníku a nechat třicet minut působit.

Nemoci, které můžou postihnout nehty

Mykóza

Popraskané nehty, které mění barvu a tvar, mohou poukazovat na nehtovou mykózu. Když se zanedbá, může se nehet zdeformovat a dokonce i odloučit. Jde o nepříjemnou infekci, kterou si můžete přinést z plovárny či sauny.

Jak nehty chránit: U bazénů a ve veřejných sprchách vždy noste žabky. Pokud se plíseň objeví, začněte ji likvidovat volně prodejnými přípravky z lékárny.

Psoriáza – lupénka nehtů

Pokud trpíte lupénkou, může se stát, že se objeví i na nehtech. Nehty zhrubnou a udělají se na nich nevzhledné rýhy či jamky, takže vypadají jako popraskané. V tom případě se může jednat o psoriázu neboli lupénku nehtu, která bývá bolestivá. Potíže se častěji vyskytují na nehtech u rukou a objevují se i u dětí. Může se tak projevit i počínající lupénka.

Jak nehty chránit: Udržujte je v suchu, vlhko jim totiž nesvědčí. Nádobí myjte v rukavicích a po každém namočení rukou je důkladně otřete. Nehty nepilujte, stříhejte a udržujte je krátké.

Co vlastně způsobuje popraskané nehty

Od infekcí, až po normální vedlejší účinky stárnutí – popraskané nehty mají mnoho příčin. Ženy jsou také více náchylnější k popraskaným nehtům než muži (to podle některých studií).

Zde jsou některé běžné příčiny popraskaných nehtů.

Stárnutí

Jak člověk stárne, nehty se stávají tenčími a náchylnějšími k praskání. Nehty na nohou naopak „hrubnou“.

Sponzorováno

Časté vystavení vodě

Pokud vykonáváte práci, která vyžaduje, abyste si často umývali ruce nebo ponořili ruce do vody, můžete být vystaveni většímu riziku popraskání nehtů.

Časté manikúry a odstraňovačů laků

Používání odstraňovačů laku na bázi acetonu může oslabovat nehty a způsobit náchylnost k jejich lámání.

Plísňové infekce

Pokud máte nějaké praskliny nebo poranění kůže kolem nehtů, houba může napadnout kůži a to vede k infekci. Příznaky infekce plísňových nehtů jsou:

  • praskání nehtů
  • ztenčené nehty
  • mírně zbarvené nehty, jako jsou žluté, bílé nebo hnědé nehty

Nehty na nohou mohou být náchylnější k plísňovým infekcím kvůli teplému, mokrému prostředí, které může vytvořit obuv.

Nutriční nedostatky

Tělo používá různé živiny k vyživování zdravých nehtů. Nedostatek železa je jednou z nejčastějších příčin popraskaných nehtů. Tělo také vyžaduje bílkoviny a vitamíny B, aby účinně budovalo silné, zdravé nehty.

Psoriáza

Psoriáza (lupénka), která ovlivňuje nehty, může způsobit změny nehtů, tedy i praskání nehtů. Lidé mohou také pozorovat i jiné příznaky, jako je štěpení nehtů, rozpadání nebo oddělení nehtového lůžka.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je zodpovědná za udržování metabolismu člověka – odpovídá tedy za mnoho funkcí i jako je růst kůže, vlasů a nehtů. Lidé s dysfunkcí štítné žlázy mohou pociťovat problémy s nehty, včetně suchých, popraskaných a křehkých nehtů.

Jak na nehty v zimě

  • Používejte pravidelně kvalitní krémy určené na péči o ruce a nehty. Ruce se v zimě vysušují, je potřeba je hydratovat. Existují i krémy s ochranou proti chladu.
  • Nehty lakujte (alespoň bezbarvým lakem). Dokáže je chránit před vlhkem i nepříznivým počasím. Nenalakované nehty se více třepí a lámou.
  • Noste rukavice. Stejně jako vašim vlasům mráz a chlad neprospívá, je to tak i s vašimi nehty. Proto v chladných dnech nezapomínejte nosit rukavice.
  • Užívejte kvalitní doplňky stravy zaměřené na nehty a vlasy, které vám dodají potřebné živiny zevnitř.

Prevence popraskaných nehtů

Kromě léčby základní příčiny popraskaných nehtů zkuste i tyto preventivní kroky:

  • Vyhněte se dlouhodobému působení horké vody, například ve sprše nebo při mytí nádobí.
  • Po umytí aplikujte hydratační krém na ruce a nehty. Příkladem mohou být oleje na kůžičku, které mají vitamín E, stejně jako lotiony, které utěsňují vlhkost.
  • Po koupeli nebo sprše stříhejte nehty, když jsou měkčí a je méně pravděpodobné, že prasknou.
  • Používejte odstraňovače laků na nehty, které neobsahují aceton. U těch bez acetonu je méně pravděpodobné, že nějak poškodí nehty.
  • Vyhněte se kousání nehtů a kůžičky kolem nehtů.
  • Při provádění činností vyžadujících ponoření rukou do vody po dlouhou dobu používejte ochranné rukavice.
  • Jezte zdravou stravu, která zahrnuje řadu vitamínů a minerálů, včetně železa a vitamínů B.

Řešení a léčba popraskaných nehtů

Léčba popraskaných nehtů závisí na základní příčině. Například, lékař může předepsat antifungální léky, abyste se zbavili případné plísně. Tyto léky se často natírají na nehty jako lak na nehty. Pokud však praskání přetrvává, lékař může předepsat antimykotika.

Pokud máte psoriázu nehtů, léčba může také zahrnovat aplikaci lokálních léků na nehty. Mezi ně patří masti s vitamínem D nebo topické kortikosteroidy. Někdy může lékař doporučit fototerapii. To zahrnuje vystavení nehtů speciálnímu světlu.

Pokud máte v jídelníčku nedostatek živin, léčba je samozřejmě spojena se změnou jídelníčku či s užíváním doplňků.

A jak se o své nehty staráte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o nehtech můžete přečíst?

VIDEO: SOS kůra na zničené nehty

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva