Máte špatné a problémové nehty? Může to značit větší problém, než jenom problémy s krásou 4.77/5 (22)

Sponzorováno

Máte nějaké problémy s nehty? Může to znamenat nějaký zdravotní problém. Zpozorněte.

Máte nějaké problémy s nehty? Může to znamenat nějaký zdravotní problém. Zpozorněte.

Zakládáte si na tom, aby byly vaše ruce dokonalé? A proto dbáte hlavně o krásu svých nehtů? Pokud nevyužíváte umělé nebo gelové nehty, ale jdete raději cestou péče o ty své, je možné na nich pozorovat různé znaky toho, že s vaší krásou nebo zdravím není něco v pořádku. Každá jednotlivá změna v přirozeném vzhledu může symbolizovat něco jiného. Podívejme se společně na to, co všechno to může být.

Bílé skvrny na nehtech

Důvody mohou být hned dva. Ten první se týká situace, kdy jste si své nehty poranili. Konkrétně jste si poranili nehtovou ploténku. A to tak, že jste byli ke svému nehtu nešetrní a silněji jste jím o něco zavadili, nebo jste se do něho bouchli. Bílé flíčky symbolizují drobná poranění a brzy ustoupí.

Pokud by však nedocházelo k tomu, že flíčky zmizí, může to znamenat, že vaše tělo obecně trpí nedostatek vitamínů a minerálů. V tomto případě doporučíme začít s komplexními výživovými doplňky. Dávejte si je několik dní a uvidíte, že to povede k eliminaci i tohoto estetického problému. Jezte také více ovoce a zeleniny.

Změny barev nehtu

Nehet by měl být v ideálním případě dokonale průhledný, bez jakéhokoliv výraznějšího zabarvení. Pokud se právě to objeví, může to znamenat určitý zdravotní problém. Platí, že nehty mohou doslova hrát všemi barvami. Které se objevují nejčastěji a o kterých můžeme říci, že jsou problém?

Červená barva nehtů

Tento odstín symbolizuje fakt, že máte nadměrné množství červených krvinek. Obecně tento stav není na škodu ze zdravotního, ale spíše z kosmetického hlediska.

Šedá barva

Tento odstín značí, že má vaše tělo nedostatek červených krvinek. To už je stav celkem problémový. Zde doporučíme hlavně zvýšit přísun železa a jeho obsah v konzumované stravě.

Modrá barva

Někdy může dokonce přecházet až k fialovému odstínu. V obou případech to může značit nedostatečné okysličování krve. To je vázáno hlavně na špatně fungující plíce. Měli byste zajít k lékaři.

Hnědá barva

Může přecházet i v černou. Objeví se ve formě ohraničené skvrny. Pokud nejde o typickou „borůvku“ po úderu do nehtu, může se jednat o nebezpečný melanom. Takže na to velký pozor.

Křehkost nehtů

Je celkem jasně identifikovatelná. Stačí jenom o nehty lehce zavadit a mohou prasknout, stejně jako se mohou i snadno odlomit. Obojí symbolizuje to, že jsou velmi křehké. V takovém případě je nutné pátrat po tom, zda jim neubližujete. A to používáním nekvalitních laků, které je nevyživují a nehty tak nemají dostatek živin. Vliv na křehkost ale může být spojena také s tím, že používáte chemické čističe bez toho, abyste si vzali rukavice. Nejenom, že mohou poškozovat vaši kůži, ale mohou poškozovat i vaše nehty.

Sponzorováno

Dále může za křehkost nehtů i nedostatek důležitých látek, které byste měla čerpat ze stravy, v tom horším případě potom z výživových doplňků. Pokud jde o to, co vám může v případě křehkosti nehtů chybět, doporučujeme tuto trojici:

 • Vitamin B
 • Vitamin C
 • Vápník

U křehkosti ještě dodejme jednu věc – velmi často se objevuje v období menopauzy, kdy klesá hodnota estrogenu ve vašem těle. Jde o zcela přirozenou věc, která po čase odezní.

Mohutné nehty

Správný nehet je silný a zdravý. Problém ale může být ten, když nehty výrazně zmohutní. A to nejenom nehty, ale i celé konce prstů. Tento stav rozhodně nedoporučujeme podceňovat. A to primárně z toho důvodu, že může značit problémy se srdcem, stejně jako může značit i plicní problémy. K tomu přidejme i možnost rizika nádorů, nebo problémy s játry.

Pokud tedy na svých rukách zpozorujete takzvané paličkové nehty, doporučujeme ihned vyhledat lékaře. Ten vám odebere krev, kterou zašle na příslušné vyšetření. To vám řekne, jaký máte problém, nebo zda šlo o mimořádný stav bez zjevné příčiny – i to se může stát.

Rýhy na nehtech

Jsou velmi podobné tomu, když se objeví praskliny. Rýhy však mohou být spojeny i se silnými nehty a obvykle se jedná jenom o povrchový problém. Když si po svém nehtu přejedete a budete cítit, že není úplně rovný a že na něm jsou jasně identifikovatelné rýhy, rozhodně to znamená několik možných problémů. V tom lepším je to špatně fungující zažívání. To upravíte kvalitnějším jídelníčkem. V tom horším případě se už mohou objevit znaky problémů, jako jsou kožní komplikace včetně lupénky, stejně jako můžeme mluvit také o revmatoidní artritidě.

Když se jedná o rýhy, které jsou na nehtech v příčném směru, symbolizuje to hlavně nečistotu vašeho organismu. Jak situaci, kdy můžete mít určitý druh infekce, tak i situaci, kdy jsou v těle různé nežádoucí látky z prostředí, i nekvalitního jídla. Dobrým řešením je takzvaná detoxikace. Tedy vyčištění těla od všeho, co v něm nemá co dělat.

Svědění a zažloutlý odstín nehtu

Sponzorováno

Pokud vás nehty začnou poměrně nepříjemně svědět, a zároveň dojde k tomu, že se u nich objeví i lehké zažloutnutí, je na 99 procent jasno, o jaký problém se jedná. Jsou to plísně. Zde doporučujeme využít různé přípravky na nehtové plísně, které kombinujte s antibakteriálním mýdlem. Také dbejte na zvýšenou hygienu, jelikož plísně se z nehtů mohou snadno přenést třeba i na vaše jídlo. Také doporučíme omezit i klasický fyzický kontakt, a to včetně podání ruky.

A co si dále o nehtech a zdraví přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva