Mám dítě autistu? Jaké jsou příznaky? 4.64/5 (11)

Sponzorováno

Mám dítě autistu? Jaké jsou příznaky?Chová se vaše malé dítě jinak než jeho vrstevníci? Nehraje si s ostatními, nemluví, nereaguje na jméno a máte pocit, jakoby vás ani neslyšelo? Možná máte doma autistu.

Když se řekne autismus, pravděpodobně se vám vybaví film Rain Man s Dustinem Hoffmanem v roli geniálního duševně nemocného Raymonda. Jenže autismus není něco, co se nás netýká a patří jen na filmové plátno. V populaci se vyskytuje zhruba v 0,9 % a jen u nás žije asi 20 tisíc lidí postižených autismem. Na každých deset tisíc narozených dětí připadá dvacet autistů a faktem je, že postižení autismem je až čtyřikrát častější u chlapců než u dívek.

Poruchy autistického spektra

Komplexně se poruchy spojené s autismem nazývají poruchy autistického spektra (PAS) a patří sem nejen klasický autismus, ale i atypický autismus, Aspergerův syndrom či Rettův syndrom, který se však týká téměř výhradně dívek. Zhruba v polovině případů se autismus pojí s mentálním postižením, ale protože škála projevů a jejich závažnost je různá, mohou se objevit i lidé geniální, kteří dosáhnou vysokého vzdělání a stanou se uznávanými odborníky.

Autismus poznáte do tří let

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje a jde o poruchu vrozenou, kterou dítě nemůže získat jen proto, že se mu rodiče nevěnují, jsou k němu chladní nebo ho nemají rádi, jak se někdy mylně soudilo.

Co jej přesně způsobuje, se dodnes přesně neví. Jisté ale je, že jednu z hlavních rolí hrají genetické faktory. Klasický autismus se projevuje už u velmi malých dětí, většinou do tří let věku, pouze atypická varianta se někdy diagnostikuje později.

Sponzorováno

Co je pro autismus typické

Děti, které autismem trpí, mívají typické vzorce chování, podle kterých se dá na nemoc vyslovit podezření: žijí ve svém světě, hrají si samy, vyhýbají se ostatním, působí dojmem, že neslyší, nereagují na jméno, nemluví či mluví málo, neukazují, věci rovnají do řad, nemají rády změny apod. Bývají neobratné, typická bývá i chůze po špičkách. Dostatečně nerozumějí tomu, co vidí, slyší a prožívají. Díky tomu všemu mají problémy v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Poruchy však mohou být různě závažné, od těch nejmírnějších až po ty nejtěžší, a tak se příznaky mohou lišit.

Autismus se vyléčit nedá

Pokud máte u svého dítěte podezření na autismus, obraťte se na odborníky – zkuste najít nejbližší specializovanou poradnu či středisko rané péče. Autismus se bohužel vyléčit nedá, ale v případě mírné formy jde zlepšit komunikaci dětí i jejich sociální vztahy a pokrok je u nich více než viditelný. Specializované vyšetření provádí např. NAUTIS – Národní ústav pro autismus (Nautis.cz). NAUTIS je největší specializovanou organizací zabývající se péčí o osoby s autismem v České republice.

Typické příznaky autismu u dítěte

 • Často působí dojmem, že neslyší, nereaguje na výzvy.
 • Vůbec, případně jen občas, reaguje na své jméno a na zavolání.
 • Chybí oční kontakt s ostatními.
 • Nemává na rozloučenou, nedělá paci-paci.
 • Aktivně nereaguje na podněty, neukazuje na zajímavé předměty.
 • Hraje si samo, nezapojuje se do kolektivu a společných her.
 • Nespolupracuje, nenavazuje kontakt, ostatní ignoruje.
 • Chodí po špičkách, točí se dokola.
 • S hračkami si nehraje správně, některé věci dělá stále dokola a vyžaduje určitý rituál.
 • Rovná věci neustále do řady, například autíčka.
 • Nemluví, anebo mluví velmi málo, případně mluvit přestalo.
 • Mívá záchvaty vzteku, křiku.

Zajímavost: 2. dubna je každoročně světový den autismu.

A co si dále o autismu přečíst?

VIDEO: Matýsek, 3 roky, dětský autismus, srdcedetem.cz

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva