Sponzorováno

Jak podpořit růst nehtů? 4.6/5 (25)

  • Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na biotin (vitamin B7), jako jsou vejce, ořechy, semena, avokádo a listová zelenina. Důležité je také dostatečné množství bílkovin, vitamínů A, C a E, železa a zinku.
  • Pitný režim hraje důležitou roli pro udržení hydratace nehtů. Pijte dostatek vody každý den, abyste zajistili, že vaše tělo má dostatek tekutin.
  • Pokud máte nedostatek určitých vitamínů nebo minerálů, můžete zvážit doplňování stravy. Konzultujte toto rozhodnutí s lékařem nebo odborníkem na výživu.
  • Chraňte své nehty. Používejte rukavice při kontaktu s chemikáliemi nebo při práci, která může poškodit nehty. Vyhněte se také častému namáhání nehtů, jako je kousání nebo používání nehtových pilníků příliš často.
  • Udržujte nehty čisté a suché a vyhýbejte se stříhání nebo pilování příliš hluboko, což může způsobit lámání a křehkost. Pravidelně používejte hydratační krémy na nehty a oblasti kolem nich.
  • Existují také speciální produkty, které tvrdí, že podporují růst nehtů, jako jsou například ošetření na bázi keratinu nebo oleje pro nehty. Tyto produkty mohou pomoci zpevnit nehty a chránit je před lámáním.

Krásné nehty? Hlavně vsaďte na zdravý jídelníček.

Krásné nehty? Hlavně vsaďte na zdravý jídelníček.

Ujasněme si to hned na začátku: neexistuje žádný osvědčený způsob, jak pomoci nehtům růst. Různé prostředky a metody však mohou nehty posílit a pomoci zabránit jejich lámání, což jim dává největší šanci na zdravý růst a krásný vzhled.

Zdravější nehty mohou zlepšit vzhled rukou. Neposkytují však pouze kosmetické výhody, ale mohou také usnadnit provádění různých každodenních úkolů. Kromě toho chrání prsty, napomáhají při držení předmětů a s pomocí zdravých nehtů si i pohodlně poškrábete svědící nos.

Podle studie z roku 2010 rostou nehty v průměru o 3,47 milimetru (mm) za měsíc.

V tomto článku ukážu některé domácí prostředky pro zlepšení pevnosti nehtů a také vyvrátím některé z mýtů o růstu nehtů.

Domácí prostředky, jak podpořit zdraví a růst nehtů

Následující domácí prostředky mohou zlepšit zdraví nehtů a chránit je před lámáním. Tyto prostředky tak úplně neurychlí růst nehtů, ale mohou pomoci zlepšit celkové zdraví nehtů pro optimální rychlost růstu.

Prevence a ošetření suché pokožky

Suchá kůže často znamená, že jsou automaticky suché i nehty. Velmi suchá kůže může dokonce prasknout a krvácet, čímž jsou nehty vystaveny houbovým a bakteriálním infekcím.

Když je kůže kolem nehtového lůžka nebo nehtové matrice suchá, mohla by nehty při růstu poškodit.

Abyste předešli vysušení pokožky, hydratujte ruce a nehty během zimních měsíců a po umytí rukou naneste krém. Lidé, kteří mají ekzém, by si měli vybrat krémy šetrné k ekzému, které jsou vysoce hydratační.

Udržování nehtů v suchu

Voda, a to zejména při dlouhodobém používání, může nehty oslabit, takže jsou měkké a křehké. Po koupání nebo sprchování nehty vždy důkladně osušte.

Při mytí nádobí, oblečení a povrchů (třeba v kuchyni) je proto dobré nosit rukavice. To může pomoci zabránit tomu, aby voda nebo čisticí prostředky ulpěly na nehtech.

Pilování a úprava nehtů

Udržování nehtů do mírně zaobleného nebo mírně hranatého tvaru může zabránit jejich zachycování a lámání. Dobrá úprava nehtů může také odradit od kousání nehtů. Zachycování, lámání a kousání nehtů mohou mít hodně negativní dopad na růst nehtů. Proto vždy mějte nehty krátké a dobře ošetřené. Ale zase to s ošetřováním nepřehánějte. Udržujte si zdravou délku nehtů a nestříhejte si je úplně do kůže.

Masáž

Masáž nehtů, to koukáte, co? Zdravotní stavy, jako je cukrovka, mohou snížit prokrvení nehtů, a tím je oslabit. To pravděpodobněji postihne nehty na nohou než na rukou. Jemná masáž však může podpořit prokrvení nehtů, kompenzovat účinky cukrovky a dalších problémů s krevním oběhem.

Ochrana nehtové kůžičky

Kutikuly jsou tenké kousky kůže, které chrání matrici nehtu. Jejich velmi krátké stříhání může odhalit nehtovou matrici nebo nehtové lůžko. To může vést k poškození nehtů a k infekci. To fakt nechcete. Místo toho byste měli kůžičku pravidelně zvlhčovat a vyhýbat se jejímu stříhání. To je nejlepší cesta ke zdravým a pěkným nehtům.

Při manikúře buďte fakt opatrní

Některé nehtové salony mohou přispět k infekcím nehtů. Agresivní techniky manikúry, jako je velmi krátké stříhání kůžičky, mohou umožnit bakteriím proniknout do nehtového lůžka a oslabit nehty.

Vezměte si do nehtového salonu osobní nástroje nebo se ujistěte, že salon používá řádně dezinfikované vybavení, aby se minimalizovalo riziko infekce. Před rezervací schůzky je také nejlepší ověřit si reputaci salonu čtením recenzí. Pokud vás manikúra začne bolet, požádejte manikérku, aby přestala, protože manikúra by neměla být bolestivá.

Vyhněte se drsným a agresivním odlakovačům

Vyhněte se používání acetonového odlakovače, protože může nehty vysušit a hodně oslabit. Vyhýbejte se lakům na nehty, které vyžadují jeho použití. Pokud je však aceton jedinou možností, vyhněte se namáčení nehtů v acetonu. Místo toho je otřete odlakovačem, poté ruce důkladně umyjte a navlhčete.

Musíte léčit problémové zdravotní stavy

Kůži a nehty může ovlivnit několik zdravotních problémů, jako je třeba lupénka a cukrovka. Každý, kdo má tyto nemoci, by měl navštívit lékaře k řádné léčbě. Správná, odborná léčba těchto nemocí a dodržování doporučení lékaře může pomoci rychle zlepšit zdraví kůže a nehtů.

Sponzorováno

Pokud se příznaky změní nebo se zhorší, je důležité vyhledat lékaře. To platí i v případě, že má člověk i nějaké chronické onemocnění, které mu začne způsobovat problémy s nehty.

Jídelníček a zdraví nehtů

Nehty, stejně jako zbytek těla, potřebují pro zdravý růst vyváženou stravu. Pestrá a zdravá strava by měla obsahovat bílkoviny, vodu, ovoce, zeleninu a širokou škálu vitamínů a minerálů. Uvědomme si, že vhodná a výživná strava je pro zdraví nehtů zásadní.

Lidé, kteří nemají dostatek železa, mohou mít například lámavé nebo promáčklé nehty. Některé specifické dietní změny mohou nehty posílit a i podpořit růst nehtů. Doplnění následujících živin ve stravě může zlepšit zdraví nehtů.

Vápník

Některé volně prodejné doplňky na nehty obsahují vápník. Někteří lidé si myslí, že protože vápník posiluje jen kosti, může ale také posilovat nehty.

Některé výzkumy zjistily, že ženy v menopauze, které mají také osteoporózu, si mohou všimnout změn na nehtech. Osteoporóza je stav, který vede ke slabým kostem, které se snadno lámou a často se vyskytuje v důsledku nízkého příjmu vápníku a vitamínu D.

Jen málo studií však přesvědčivě prokázalo, zda vápník u všech lidí bez rozdílu zlepšuje či nezlepšuje zdraví nehtů. Ale lidé s rizikem nedostatku vápníku by měli určitě zvážit doplnění stravy o tento základní minerál. Výhodné jsou doplňky vápníku, které obsahují vitamín D.

Bílkoviny

Nehty jsou vyrobeny z bílkovin, a proto si odborníci myslí, že konzumace příliš malého množství bílkovin ve stravě nepříznivě ovlivňuje zdraví nehtů. Autoři studie z roku 2019 se domnívají, že existuje souvislost mezi zdravím nehtů a některými aminokyselinami nazývanými kolagenní peptidy, které některé proteiny obsahují.

Chcete-li zvýšit množství bílkovin ve stravě, přidejte do svého jídelníčku vejce, kuřecí nebo krůtí maso, libové hovězí a vepřové maso a ryby. Vegetariánské a veganské zdroje bílkovin zahrnují čočku, arašídy, ořechy a mléčné výrobky, jako je sýr a mléko.

Biotin

Biotin je vitamín B-komplexu, který může podporovat zdravý růst vlasů a nehtů. Může také posílit křehké nehty a zabránit jejich lámání, ale existuje jen málo důkazů o tom, že biotinové doplňky pomohou nehtům růst rychleji.

Při hledání zlepšení zdraví a vzhledu nehtů je nejlepší zaměřit se spíše na omezení poškození nehtů, spíše než očekávat rychlejší růst. Správně vyvážená strava však posílí kůži kolem nehtů a nehty samotné.

Mýty o růstu nehtů

Nehtová tkáň je již mrtvá v době, kdy je dostatečně dlouhá na lakování, takže lakování neovlivní růst nehtů. Je to mýtus.

A mýtus je také to, že aplikace vitamínů přímo na nehty může pomoci k jejich růstu. Tyto prostředky pravděpodobně vůbec nepomohou. V lepším případě nehet zpevní a zabrání jeho lámání.

Žádný specifický lak na nehty, jako je gel nebo prášek, nemůže zlepšit zdraví nehtů. Ve skutečnosti některé produkty, zejména ty, které vyžadují drsné metody odstraňování, mohou mít dost nepříznivé účinky na zdraví nehtů. Aceton, který lidé používají k odstranění gelových nehtů, může nehty oslabit i přes gelový lak, díky kterému vypadají silné a zdravé.

Jak vlastně rostou nehty?

Pochopení toho, jak nehty rostou, je užitečné – můžete pak udělat potřebné změny životního stylu, které podporují zdraví nehtů.

Nehtová ploténka

Tvrdá část nehtu se nazývá nehtová ploténka. Nehtová ploténka, podobně jako vlasy, je vyrobena především z proteinu zvaného keratin.

Nehtová ploténka se neskládá z živé tkáně, takže není možné zlepšit zdraví nehtové ploténky. I když je možné zabránit jejímu lámání, klíč k dobrému zdraví nehtů začíná v nehtovém lůžku.

Nehtové lůžko

Nehtové lůžko je ta tkáň pod nehtem. Pokud se nehet odlomí pod špičkou prstu, může dojít k odkrytí nehtového lůžka.

Na základně nehtu je struktura nazývaná nehtová matrice, kde začíná růst nehtu.

Dlouhodobé přístupy ke zdraví nehtů podporují nehtové lůžko, matrici a okolní kůži. Pokud jsou tyto oblasti zdravé, umožňuje to nehtům růst delší a silnější.

Shrnu to

Slabé nebo lámavé nehty mohou sloužit jako včasné varování pro některé zdravotní problémy, jako jsou nutriční nedostatky a cukrovka.

Pokud domácí léčba nezlepší vzhled nehtů, měl by si jednotlivec promluvit s dermatologem. Léčba základního onemocnění může být cestou k konzistentnějšímu růstu nehtů.

Je růst nehtů nějak spojen s růstem vlasů?

Jídelníček pravděpodobně zlepšuje podobně zdraví nehtů a vlasů. Stejně jako u nehtů, i u vlasů jsou důležité vysoce kvalitní bílkoviny, různé druhy ovoce a zeleniny spolu s dobrými zdroji železa, vápníku a vitamínu A a D – ty poskytují stavební kameny potřebné pro zdravé vlasy i nehty. Některé faktory a stavy, včetně genetiky, onemocnění štítné žlázy, některých autoimunitních stavů, metabolického syndromu, syndrom polycystických ovarií, anémie z nedostatku železa nebo nerovnováha androgenních hormonů, mohou způsobit řídnutí vlasů.

Produkty nebo ošetření, které lidé používají na vlasy, neovlivňují růst vlasů, ale mohou zlepšit vzhled, vlhkost nebo omezit lámavost vlasů.

Sponzorováno

A co vy? Co pro své nehty děláte vy? Napište mi do komentářů. Budu ráda.

A dále si o nehtech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva