Sponzorováno

Psoriáza nehtů – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.38/5 (16)

 • Psoriáza nehtů, známá také jako psoriatická onychopatie, je forma psoriázy, která postihuje nehty. Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět a nadměrnou tvorbu kůže, což vede k zarudnutí, šupinatění a svědění.
 • Malé jamky nebo důlky na povrchu nehtů jsou jedním z typických projevů psoriázy nehtů. Tyto jamky mohou být mělké nebo hluboké a jsou často považovány za jednu z charakteristických známek psoriázy nehtů.
 • Oddělení nehtu od podloží je časté. Nehet se může začít zvedat od lůžka nebo se oddělit od okolní kůže.
 • Nehty postižené psoriázou se mohou zbarvit, zpravidla na žlutohnědou barvu. Barva nehtů se může měnit kvůli nahromaděním různých druhů buněk pod nehty.
 • Nehty mohou být hrubé, křehké nebo se mohou loupat. Mohou mít také nerovný povrch nebo se stát velmi tenkými.
 • Přítomná je i subunguální hyperkeratóza: Tento stav se vyskytuje, když se pod nehtem hromadí nadměrná kůže, což může vést k bolestivosti a zánětu.
 • Psoriáza nehtů může být nepříjemná a může mít vliv na každodenní život postižené osoby, zejména pokud způsobuje bolest nebo estetické problémy.
 • Léčba psoriázy nehtů může znamenat lokální léčbu, jako jsou krémy a masti, nebo systémovou léčbu, jako jsou léky proti psoriáze nebo biologické léky. Je ideální vše konzultovat s dermatologem ohledně diagnostiky a léčby psoriázy nehtů.

Takto může vypadat psoriáza nehtů

Takto může vypadat psoriáza nehtů

Psoriáza nehtů způsobuje změny na nehtech rukou a nohou, od změny barvy nehtu až po změny nehtového lůžka. Existují různé možnosti léčby, jako je hydrokortizonový krém a injekce kortikosteroidů.

Psoriáza nehtů může mít fyzický a emocionální dopad na člověka a negativně ovlivnit kvalitu jeho života. Léčba je dostupná, ale může chvíli trvat, než se symptomy zlepší.

Asi 10–55 % lidí s psoriázou a 80–90 % lidí s psoriatickou artritidou může mít psoriázu nehtů.

Tento článek pojednává podrobněji o psoriáze nehtů, včetně jejích příčin, příznaků a léčby.

Co je psoriáza nehtů?

Obvykle se kožní buňky u dospělých reprodukují každých 28–30 dní. Lidé s psoriázou mají hyperaktivní imunitní systém, který způsobuje, že se tyto buňky reprodukují každé 3–4 dny. V důsledku toho se některé viditelné části kůže stanou tlustými, zanícenými a svědivými.

Nehty jsou součástí kůže. Vyrůstají z kořínku nehtu těsně pod kůžičkou, kde je postihuje lupénka. Psoriáza nehtů je chronické onemocnění imunitního systému. Jde o autoimunitní stav, což znamená, že imunitní systém omylem napadne zdravou nehtovou tkáň.

Příznaky psoriázy nehtů

Osoba s psoriázou nehtů může mít následující problémy s nehty:

 • důlky nebo díry
 • bílé skvrny
 • drážky
 • změny tvaru nebo velikosti
 • zahušťování
 • onycholýza, oddělení nehtu od nehtového lůžka
 • rozpadající se nehty
 • jiné zbarvení nehtů
 • pruhy na nehtech

Pokud se nehet oddělí od nehtového lůžka, může se v mezeře snadno vyvinout infekce. Když k tomu dojde, může se na špičce nehtu vytvořit nažloutlá skvrna a rozšířit se až ke kůžičce.

Pod nehtem se může vytvořit křídová látka, která také vytvoří mezeru. Tento stav je známý jako subunguální hyperkeratóza.

V oblasti nehtu se můžete cítit nepohodlně nebo bolestivě, zvláště když člověk vyvíjí tlak, a postižený nehet může bolet při nošení bot. Tento stav může ztížit provádění konkrétních úkolů.

Léčba psoriázy nehtů

V současné době neexistuje žádný lék na psoriázu nehtů. Existuje však mnoho možností léčby. Obecně jsou metody léčby následující:

 • Krémy a masti bez předpisu: Tyto léky zahrnují kortikosteroidy, jako je hydrokortison. Člověk může také zkusit aloe vera, jojobu, pyrithion zinečnatý, kapsaicin nebo kyselinu salicylovou s černouhelným dehtem.
 • Krémy a masti na předpis: Kombinace místních léků kalcipotrien, tazaroten (Tazorac), takrolimus (Protopic) a clobetasol mohou pomoci zlepšit mírné případy psoriázy nehtů.
 • Léky, které ovlivňují celé tělo: Tyto systémové léky vyžadují lékařský předpis. Lékaři si je většinou rezervují pro těžké případy a může trvat dlouho, než se nehty viditelně zlepší. Příklady zahrnují methotrexát, cyklosporin (Neoral), acitretin (Neotigason) a apremilast (Otezla).
 • Biologické léky: Nová třída léků nazývaná biologické léky může také pomoci léčit psoriázu nehtů. Tyto uměle vyrobené léky se zaměřují na části imunitního systému, které vyvolávají zánět. Příklady zahrnují etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira), ustekinumab (Stelara), secukinumab (Cosentyx) a ixekizumab (Taltz).
 • Injekce kortikosteroidů: Intralezionální terapie spočívá v tom, že lékař aplikuje léky do nehtového lůžka. To u některých lidí přináší pozitivní výsledky, především při použití spolu s lokální léčbou. Lékař může použít znecitlivující činidlo, jako je lokální anestetikum, aby minimalizoval bolest při injekci.
 • Odstranění nehtu: V případě potřeby může lékař nehet odstranit chirurgicky nebo rentgenovou terapií nebo aplikovat vysokou koncentraci močoviny v oblasti. Nehet může mít neobvyklý vzhled, když znovu doroste. Pokud jsou infikované nehty bolestivé, může lékař předepsat léky proti bolesti.
 • Nemedikamentózní léčba: Někteří lidé zkouší fototerapii nebo laserovou terapii psoriázy, včetně psoriázy nehtů. Existuje mnoho různých typů fototerapie, které mohou být účinné. Některé vlnové délky však mohou zvýšit riziko rakoviny kůže. Lékaři nemusí tyto vlnové délky doporučit některým lidem, včetně těch s vysokým rizikem rakoviny kůže.

Domácí léčba psoriázy nehtů

Několik přírodních léků, které údajně zmírňují příznaky psoriázy, jsou:

 • kurkuma
 • sůl z Mrtvého moře
 • aloe vera

Neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by prokázaly, že některá z těchto alternativních léčeb skutečně funguje. Pokud jde konkrétně o psoriázu nehtů, alternativní možnosti léčby jsou velmi omezené.

Sponzorováno

Jedním z bylinných léků, které mohou pomoci při psoriáze nehtů, je indigo naturalis, čínský bylinný lék, který pochází ze stejné rostliny, která se používá k výrobě modrého barviva. V jedné malé studii z roku 2015 extrakt indiga naturalis v oleji (Lindioil) zlepšil ztluštění nehtů a onycholýzu lépe než topický kalcipotriol. Vzhledem k nedostatku výzkumu kolem tohoto rostlinného léku a většiny dalších domácích léků na psoriázu nehtů je nejlepší prodiskutovat možnosti léčby se svým lékařem, než se rozhodnete pro další postup.

Indigo naturalis (Qing Dai) je modrý prášek získávaný z listů a stonků rostliny Baphicacanthus cusia. V prospektivní nerandomizované srovnávací studii byl krém s 20% obsahem výtažku z indigo naturalis porovnávaný s vehikulem u pacientů s chronickou formou plakové psoriázy. U 80 % pacientů bylo pozorováno znatelné zlepšení po 8 týdnech léčby krémem s indigo naturalis, zatímco v případě použití vehikula nebylo pozorováno žádné zlepšení.

Kurkuma je známá svými protizánětlivými vlastnostmi a může být užitečná jako přírodní léčba pro psoriázu, včetně psoriázy nehtů. Zde je několik způsobů, jak používat kurkumu:

Kurkuma pasta: Smíchejte kurkumu s vodou nebo kokosovým olejem, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu naneste přímo na postižené nehty a nechte působit asi 15-20 minut, než ji opláchnete vodou. Tento postup můžete opakovat několikrát týdně.

Kurkuma a med: Smíchejte kurkumu s medem, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu naneste na postižené nehty a nechte ji působit asi 15-20 minut, než ji opláchnete vodou.

Přidejte kurkumu do jídelníčku: Můžete také zvýšit příjem kurkumy tím, že ji přidáte do své denní stravy. Kurkuma se často používá jako koření v různých pokrmech, nebo si můžete vytvořit kurkumový čaj.

Psoriáza nehtů a plísňové infekce

Některé léky na psoriázu nehtů mohou u osob zvýšit riziko vzniku plísňové infekce. Je možné mít současně plísňovou infekci i nehtovou psoriázu.

Plísňová infekce postihuje již vytvořenou část nehtu. Psoriáza nehtů způsobuje problémy v oblasti, kde se tvoří nový nehet. Vzhledem k tomu, že topické léky na psoriázu nikdy nedosáhnou této oblasti, mohou lékaři místo toho předepsat perorální léky. Lékař může předepsat léky k léčbě psoriázy i mykotických infekcí současně.

Pokud má člověk také plísňovou infekci, může mu lékař předepsat terbinafin (Lamisil) nebo itrakonazol (Sporanox). Tyto léky však mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, od kožní vyrážky až po poškození jater.

Péče o nehty

Některá opatření pro péči o nehty mohou pomoci zmírnit příznaky a zabránit infekci oblasti.

Například při práci rukama je dobré nosit gumové nebo bavlněné rukavice. To může chránit ruce před zraněním a chránit prsty před škodlivými bakteriemi. Může také pomoci chránit nehty před různými materiály, jako jsou čisticí prostředky. Člověk by se však měl vyvarovat latexových rukavic, které mohou citlivou pokožku podráždit.

Obecně se doporučuje, aby osoby s psoriázou nehtů udržovaly nehty na nohou a rukou upravené a čisté, aby se zabránilo hromadění bakterií a zdrželi se čištění nehtů ostrým předmětem. Pokud jde člověk na manikúru, měl by požádat, aby manikérka netlačila a nedotýkala se kůžičky.

Člověk by se měl co nejvíce vyvarovat kousání nebo trhání nehtů nebo okolní kůže.

Vtírání zvlhčovačů do nehtu a kůžičky pomáhá udržovat nehty příjemně měkké. Lékárník vám může poradit o vhodných produktech, které pomáhají předcházet přílišnému vysychání rukou, nohou a nehtů. Nejlepší je hustý produkt bez parfemace.

Kdy už kontaktovat lékaře?

Psoriáza nehtů není nakažlivá. Léčba může snížit nebo pomoci zvládnout příznaky. Pokud nehty vykazují příznaky psoriázy nebo plísňové infekce, měl by člověk kontaktovat lékaře. To je důležité zejména pro lidi, kteří již nějakým typem psoriázy trpí.

Člověk možná bude muset vyzkoušet několik léčebných postupů, než najde ten, který funguje. Zlepšení příznaků může chvíli trvat a jejich odstranění může trvat celkem dlouho. Jedním z důvodů je, že nehtová ploténka roste velmi pomalu. Je také důležité vědět, že příznaky se mohou později vrátit.

Se schválením nových léků a vstupem na trh může být na obzoru účinnější léčba psoriázy nehtů.

Výhled pacientů s psoriázou nehtů

V současné době neexistuje žádný lék na psoriázu. Cokoli, co dráždí pokožku, může způsobit vzplanutí tohoto stavu. Následující rady vám pomohou vyhnout se vzplanutí:

 • chraňte pokožku před spálením
 • použijte studený obklad
 • pravidelně zvlhčujte pokožku
 • vyvarujte se silného škrábání pokožky
 • co nejvíce se vyhýbejte stresu
 • vyvarujte se poranění kůže, jako jsou řezné rány a kousnutí hmyzem

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se psoriázy nehtů.

Jak skrýt psoriázu nehtů?

Pokud chce člověk skrýt účinky psoriázy nehtů, může si promluvit s dermatologem o nejlepších možnostech.

Někdy může pomoci použití laku na nehty nebo profesionální manikúra, i když by se člověk měl postarat o to, aby se nedotkl nehtové kůžičky, a nezapomeňte o svém stavu říci své manikérce / pedikérce.

Někdo může zvážit použití laku na nehty a odstraňovače laku na nehty určených pro lidi s citlivou pokožkou, které neobsahují drsné chemikálie jako běžné produkty.

Takže můžete vzhled nehtů změnit jemným pilováním a leštěním a nanášením laku. Vyhněte se ale umělým nehtům, které zvyšují riziko oddělení nehtu od lůžka.

Přenáší se psoriáza nehtů?

Na rozdíl od plísňové infekce se psoriáza nehtů nešíří kontaktem. Bez léčby se psoriáza nehtů může zhoršit. V závažných případech může být pro člověka obtížné používat ruce nebo nohy kvůli nepohodlí, které poškození nehtů způsobuje.

Existuje lék na psoriázu nehtů?

V současné době neexistuje žádný lék na psoriázu nehtů, ale jsou k dispozici možnosti léčby, které mohou učinit život s tímto stavem pohodlnějším..

Je důležité vědět, že vymizení příznaků může trvat až rok.

Sponzorováno

Máte s psoriázou nehtů nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si o psoriáze přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva