Sponzorováno

TOP 8 mýtů o spánku, které mohou poškodit vaše zdraví 4.56/5 (9)

TOP 8 mýtů o spánku, které mohou poškodit vaše zdravíLidé tráví spánkem zhruba jednu třetinu svého života. To je známý fakt. Navzdory tomu zůstává spánek stále tak trochu zahalen tajemstvím. Co však na 100% víme je fakt, že spánek je hluboce spojen s naší ​​náladou a zdravím.

Špatný spánek v noci znamená víc než jen špatná nálada ráno. V krátkodobém horizontu to může znamenat špatný výkon v práci nebo ve škole. Chronická spánková deprivace však může vést k vážným zdravotním problémům, včetně zvýšení rizika srdečního infarktu. A to nechcete.

Vědci o spánku říkají, že je třeba udělat více pro to, aby se veřejnost dozvěděla o zdravém chování ve spánku – a rozptýlila zvěsti o nezdravých návycích. Nová studie publikovaná v časopise Sleep Health si bere na paškál časté spánkové mýty a vysvětluje, jak je to s nimi dohromady.

Výzkumníci ve své studii sestavili vyčerpávající seznam mylných představ o spánku. Seznam pak zúžili na 20 nejčastějších spánkových mýtů. Mýty byly řazeny podle dvou odlišných charakteristik: jak moc nesmyslné byly a jejich potenciální dopad na veřejné zdraví.

My jsme v tomto článku vybrali 8 nejškodlivějších spánkových mýtů z tohoto seznamu. Podívejte se na ně s námi a dejte si na ně samozřejmě pozor.

Mýtus č. 1: Někteří dospělí potřebují pouze pět hodin nebo méně spánku

Výzkumníci hodnotili tento mýtus jako nejzávažnější z hlediska možného poškození veřejného zdraví. Obvyklá spánková deprivace je spojena s různorodými a dalekosáhlými účinky na zdraví a žádný z nich pro nás není dobrý.

Spánková deprivace ovlivní vaše srdce (zvýšení rizika hypertenze a srdečního infarktu) a vaší mysl (snížení kognitivních funkcí a zvýšení rizika deprese). Také se zvyšuje riziko diabetu a obezity.

Pro dospělé odborníci doporučují mezi sedmi a devíti hodinami spánku za noc. A ne, opravdu neexistuje zkratka ke stejnému výsledku.

„Může dojít k určité variabilitě v tom, kolik spánku potřebují jednotlivci. Myslím si, že si můžete zvyknout na méně spánku, ale zvyknete si také na to, že jste kvůli tomu více nešťastní?“ řekl Dr. Steven H. Feinsilver, ředitel Centra pro léčbu spánku v nemocnici Lenox Hill v New Yorku.

Mýtus č. 2: Sledování televize je dobrý způsob, jak relaxovat před spaním

Pravděpodobně už víte, že tohle je opravdu mýtus. A jde o víc než jen o televizi. Mobilní telefony, tablety a všechny druhy osobní elektroniky nejsou dobrým trávením času, když se chystáte do postele. Výzkumní pracovníci se stále více zaměřují na modré světlo emitované obrazovkami a jeho vliv na spánek a negativní zdravotní výsledky související se spánkem.

Postel je určená jen na spaní, s jednou výjimkou. A sledování televize a surfování po internetu to opravdu není.

Mýtus č. 3: Pokud jde o vaše zdraví, nezáleží na tom, jakou denní dobu spíte

Naše těla mají tendenci dodržovat přirozený rytmus bdění a spánku, který je z nějakého důvodu naladěn na východ a západ slunce. Vzhledem k naší kariéře, rodinám a společenským životům však v noci ne vždycky spíme.

Pokud zameškáte jeden spánek, není to nutně velký problém. Posunutí dlouhodobého spánkového režimu ale není rozhodně zdravé.

Sponzorováno

Autoři studie uvádějí, že jednotlivci, kteří pracují v nočních směnách, často prožívají cirkadiánní desynchronizaci rytmu a nižší kvalitu spánku. Mají také vyšší riziko zdravotních následků včetně deprese a diabetu.

„Načasování spánku je důležité,“ uvedla autorka studie Rebecca Robbins, PhD, postdoktorandka na NYU School of Medicine, „protože vidíme, že zdravotní rizika jsou mezi jedinci, kteří pracují na směnách, vyšší.“

Mýtus č. 4: Ležení v posteli se zavřenýma očima je téměř stejně dobré jako spaní

Můžete cítit, že máte dostatek odpočinku v posteli, i když se vám nedaří usnout, ale vědci hodnotili tento mýtus jako falešný a potenciálně škodlivý. Všechno, od vašeho mozku, přes srdce, až po vaše plíce, funguje odlišně, když spíte ve srovnání s bděním. Pokud víte, že jste vzhůru, zbytek těla to ví také a chová se podle toho.

Dostupné důkazy ukazují, že kognitivní aktivita, když člověk spí, se výrazně liší od mozkové aktivity člověka se zavřenýma očima.

Takže když spíte, celé tělo se chová naprosto jinak, než když máte pouze zavřené oči.

Mýtus č. 5: Schopnost usnout kdykoliv a kdekoli je známkou zdravého spánku

Zdravému spáči ve skutečnosti trvá pár minut, než usne. Vidíme, že pokud lidé usnou hned, může být znamení, že se nemají dostatek spánku. Ano, může se to zdát jako velká výhoda, ale okamžité usnutí, ať už v letadle nebo na nudné schůzce, by ve skutečnosti mohlo znamenat, že jste až nezdravě unaveni. A něco byste s tím měli dělat.

Mýtus č. 6: Alkohol před spaním zlepší váš spánek

Sklenička vína po večeři. Trocha kvalitního rumu před spaním. Slivovice jako lék proti kašli. Ať už je váš důvod jakýkoliv, alkohol vám nepomůže lépe spát. Ve skutečnosti se pravděpodobně budete cítit kvůli alkoholu další den o dost hůře.

Alkohol je pro spánek velmi špatný, napsali do studie vědci. Možná že trocha alkoholu vám pomůže usnout (opravdu jen trocha!), ale kvalita spánku je pak díky alkoholu o dost horší.

Noční pití alkoholu může také způsobit spánkovou apnoe nebo ji zhoršit.

Mýtus č. 7: Váš mozek a vaše tělo se mohou naučit fungovat stejně dobře s méně spánku

Kdo z nás má čas na plnohodnotný noční spánek? Nikdo, že? Ten čas, kdy spíme, by se přeci dal tak skvěle využít k jiným aktivitám.

Je to právě tato společná víra, že ten čas kdy spíme, by se dal lépe využít. My už nemáme čas spát! A to je hrozné. My nemáme čas na to, abychom dali čas našem mozku a tělu na regeneraci. Prostě se přizpůsobíme, dáme si kávy a nějak to zvládneme, že? Jdeme přes sebe. Jen abychom mohli méně spát.

Všechny důkazy ukazují, bez stínu pochybností, že chronický nedostatečný spánek, to méně než pět nebo šest hodin spánku, je spojen s řadou nepříznivých následků.

Mýtus č. 8: I když je to nepříjemné pro spoluspáče, hlasité chrápání je většinou neškodné

Hlasité chrápání je ve skutečnosti jedním z nejběžnějších příznaků spánkové apnoe – poruchy, u které se může jedinci ve spánku zastavit dýchání. Chronické hlasité chrápání může znamenat, že dýchací cesty jsou v noci blokovány. Ale ne všechno chrápání je známkou spánkové apnoe.

Spánková apnoe ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud tedy hlasitě chrápete a trpíte únavou nebo ospalostí během dne, tyto příznaky mohou znamenat, že ji máte. Jedinci s jinými zdravotními stavy, včetně nadváhy nebo obezity, s vysokým krevním tlakem nebo kuřáci, mají vyšší riziko spánkové apnoe.

Pokud ale jiné problémy nemáte, nemusí být chrápání nutně znakem nějakého zdravotního problému.

Sponzorováno

A co vy? Spíte dobře? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva