Sponzorováno

Co jsou chelatované minerály a mají výhody pro naše zdraví? 4.79/5 (14)

 • Chelatované minerály jsou minerály, které jsou vázány na organické molekuly nazývané chelátory. Chelátory jsou látky, které vytvářejí stabilní komplexní sloučeniny s minerály, čímž usnadňují jejich absorpci a vstřebávání tělem.
 • Hlavní vlastností chelatovaných minerálů je, že mají vysokou biodostupnost. To znamená, že jsou lépe absorbovány v trávicím traktu a mohou být účinněji využity tělem ve srovnání s minerály ve formě jednoduchých solí, které mohou být méně snadno absorbovány.
 • Chelatované minerály jsou často používány jako doplňky stravy, zejména v případech, kdy je riziko nedostatečného příjmu určitých minerálů z potravy. Mezi nejběžněji používané chelatované minerály patří chelátovaný vápník, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších.
 • Lepší absorpce: Chelatované minerály jsou lépe absorbovány tělem, což znamená, že se mohou dostat do krevního oběhu a být lépe využity.
 • Snížení rizika nežádoucích účinků: Některé minerály ve formě solí mohou mít nežádoucí účinky na trávicí systém. Chelatované formy mohou být šetrnější.
 • Zlepšení vstřebávání jiných minerálů: Některé minerály mohou konkurovat o absorpci v trávicím traktu. Chelatované formy mohou snižovat tento konkurenční efekt.
 • I když chelatované minerály mohou nabízet výhody v určitých situacích, není třeba je běžně užívat, pokud nemáte diagnózu nedostatku nebo jiný zdravotní problém, který by vyžadoval jejich použití. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků stravy, včetně chelatovaných minerálů, je vždy dobré konzultovat se zdravotním odborníkem nebo lékařem.

Co jsou to chelatované minerály? Kdy a na co je použít?

Co jsou to chelatované minerály? Kdy a na co je použít?

Minerály jsou klíčové živiny, které vaše tělo potřebuje k fungování. Ovlivňují různé aspekty tělesných funkcí, jako je zdravý růst těla, zdraví kostí, svalové kontrakce, rovnováha tekutin v těle a mnoho dalších procesů.

Mnohé z minerálů je však pro vaše tělo obtížné absorbovat. To je také důvod, proč o chelatované minerály, které jsou nabízeným doplňkem pro lepší vstřebávání v těle, vzrostl v poslední době zájem.

Chelatované minerály jsou vázány na sloučeniny, jako jsou aminokyseliny nebo organické kyseliny, které mají zvýšit absorpci minerálů.

Tento článek vysvětluje, zda jsou chelatované minerály účinné a dobré pro vaše tělo.

Co jsou chelátové či chelatované minerály?

Minerály jsou druhem živin, které vaše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Protože vaše tělo samotné nemůže produkovat minerály, musíte je získat prostřednictvím své stravy. A i tak je pro tělo mnoho z minerálů obtížné absorbovat. Například vaše střevo může z potravy absorbovat pouze 0,4–2,5% chromu.

Chelátované minerály jsou určeny ke zvýšení absorpce. Jsou vázány na chelatační činidlo, což jsou obvykle organické sloučeniny, různé druhy enzymů nebo aminokyseliny, které pomáhají zabránit minerálům v interakci s jinými sloučeninami.

Například pikolinát chromitý je druh chrómu připojeného ke třem molekulám kyseliny pikolinové. Je absorbován jinou cestou než dietní chrom a zdá se, že je v těle stabilnější.

Různé druhy chelatovaných minerálů

Většina minerálů je k dispozici i ve formě chelátů. Mezi nejčastější patří:

Obvykle se vyrábějí pomocí aminokyselin nebo organických kyselin.

Aminokyseliny

Následující aminokyseliny se běžně používají k výrobě chelatovaných minerálů:

 • Kyselina asparagová: používá se k výrobě aspartátu zinečnatého, aspartátu hořečnatého a dalších
 • Methionin: používá se k výrobě methioninu mědi, methioninu zinku a dalších
 • Monomethionin: používá se k výrobě monomethioninu zinku
 • Lysin: používá se k výrobě lysinátu vápenatého
 • Glycin: používá se k výrobě glycinátu hořečnatého. Glycinát hořečnatý je tak vázán na aminokyselinu glycin.

Organické kyseliny

Organické kyseliny používané k výrobě chelatovaných minerálů jsou tyto:

Sponzorováno

 • Kyselina octová: používá se k výrobě octanu zinečnatého, octanu vápenatého a dalších
 • Kyselina citronová: používá se k výrobě citronanu chromitého, citronanu hořečnatého a dalších
 • Kyselina glukonová: používá se k výrobě glukonátu železa, glukonátu zinečnatého a dalších
 • Kyselina fumarová: používá se k výrobě fumarátu železnatého
 • Kyselina pikolinová: používá se k výrobě pikolinátu chromitého, pikolinátu manganu a dalších

Mají tyto chelatované minerály lepší absorpci v těle?

Chelatované minerály jsou často nabízeny jako látky s lepší absorpcí než ty, které nejsou chelatované. Několik studií porovnalo absorpci těchto dvou druhů minerálů.

Například studie na 15 dospělých lidech zjistila, že chelatovaný zinek (jako citrát zinečnatý a glukonát zinečnatý) byl absorbován přibližně o 11% účinněji než nechelatovaný zinek (jako oxid zinečnatý).

Podobně studie na 30 dospělých lidech uvedla, že glycerofosforečnan hořečnatý (chelatovaný) zvyšoval hladiny hořčíku v krvi významně více než oxid hořečnatý (nechelatovaný).

Některé výzkumy navíc naznačují, že užívání chelátových minerálů může snížit celkové množství, které potřebujete k dosažení zdravé hladiny minerálu v krvi. To je důležitá informace třeba pro lidi s rizikem nadměrného příjmu minerálů.

A například ve studii na 300 kojencích, kteří dostávali 0,75 mg bisglycinátu železa (chelatovaného) na kg tělesné hmotnosti denně uvedli, že se jim zvýšila hladina železa v krvi na hladiny podobné těm, které jsou způsobeny čtyřnásobkem tohoto množství síranu železa (nechelatovaný).

Přesto ne všechny studie dávají stejné výsledky.

Studie na 23 ženách po menopauze ukázala, že 1 000 mg uhličitanu vápenatého (nechelatovaného) bylo absorbováno rychleji a zvýšilo hladinu vápníku v krvi účinněji než stejné množství citrátu vápenatého (chelátováno).

A také studie u těhotných žen s nedostatkem železa nezjistila žádný významný rozdíl v hladinách železa v krvi při porovnání chelatovaného železa (železitý bisglycinát) s běžným železem (síran železnatý).

Studie na zvířatech obecně ukazují, že chelátované minerály jsou vstřebávány účinněji. Tato zjištění by však měla být interpretována s opatrností, protože zvířata mají výrazně odlišné trávicí ústrojí než lidé. Tyto rozdíly mohou ovlivnit absorpci minerálů.

Vzhledem k tomu, že současný výzkum má spíše smíšené výsledky, je zapotřebí dalšího výzkumu chelatovaných minerálů. Obecně se však předpokládá, že chelatované minerály mají opravdu o něco lepší vstřebatelnost v těle.

Měli byste si tedy koupit chelatované minerály?

V některých situacích může být opravdu vhodnější použít chelátovou formu minerálu. Například chelátované minerály mohou být přínosem pro starší dospělé, pro seniory. Jak stárneme, naše tělo produkuje méně žaludeční kyseliny, což může ovlivnit absorpci minerálů. Vzhledem k tomu, že chelátované minerály jsou vázány na aminokyselinu nebo organickou kyselinu, nevyžadují k účinnému štěpení tolik žaludeční kyseliny (zdroj zde).

Podobně i lidé, kteří po užití klasických doplňků pociťují bolesti žaludku, mohou mít prospěch z chelátových minerálů, protože jsou méně závislí na kyselině v žaludku při trávení. Pro většinu dospělých však postačují klasické, nechelatované minerály.

Navíc chelatované minerály bývají dražší než ty nechelatované. Nezapomeňte, že minerální doplňky jsou pro většinu zdravých dospělých zbytečné, pokud vaše strava zajišťuje dostatečné množství živin, aby vyhovovala vašim každodenním potřebám. Ve většině případů minerální doplňky nejsou vhodnou náhradou za příjem minerálních látek v potravě.

Stále však mohou vegani, dárci krve, těhotné ženy a některé další populace těžit z pravidelného doplňování minerálů. Pokud plánujete užívat chelatované minerály, měli byste se předem poradit se svým lékařem.

Sponzorováno

Pro některé skupiny lidí z naší populace, jako jsou starší dospělí a lidé se žaludečními problémy, jsou chelátované minerály vhodnou alternativou k běžným minerálům. U většiny zdravých dospělých však není třeba po těchto minerálech sahat.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva