Sponzorováno

Skořápky z vajíček jsou plné vápníku – jak je využít? 4.69/5 (29)

Jak využít skořápky z vajíček?

Jak využít skořápky z vajíček?

Skořápky z vajíčka nepatří do odpadkového koše. Lze je použít v domácnosti, v zahradě a dokonce i pro krásu. Jsou skvělým hnojivem pro rostliny a poslouží i jako výživná maska na obličej.

Ještě před časem byla vajíčka zatracované kvůli obsahu cholesterolu. Aktuálně je situace jiná a patří mezi potraviny, které by měl člověk konzumovat pravidelně. Samozřejmě, v přiměřené míře. Za vhodné a zdraví prospěšné množství se považují 3-4 vajíčka týdně. Obsahují kvalitní proteiny, železo, vápník, fosfor, vitaminy A, D, E, K a další látky. Kromě toho, že vajíčka jsou pro zdraví přínosem, využitelná je i jejich skořápka. Na co všechno ji můžete použít? Mrkněte na naše tipy.

Využití skořápek z vajíček na zahradě i v domácnosti

Skořápky zvyšují kvalitu kompostu

Pokud máte možnost, nevyhazujte skořápky z vejce do koše, ale dávejte je do kompostu. Vajíčková skořápka je bohatá na vápník, fosfor a další látky, které se v kompostu rozkládají a zvyšují jeho kvalitu.

Jsou hnojivem pro rostliny v zahradě i v květináči

Při jarní výsadbě skořápky poslouží jako kvalitní hnojivo. Stačí je přidat do půdy. Ocení je i pokojové rostliny. Jednoduše je přidejte do květináče a promíchejte se zeminou. Rostliny se vám poděkují zdravým a krásným vzhledem. Někdo je používá také v kombinaci s kávovou sedlinou.

Ochrání rostliny před slimáky i housenkami

Staráte se o rostliny v zahradě nejlépe, jak umíte, ale vaše úsilí maří býložraví měkkýši? Vyzkoušejte jednoduchý trik. Rozdrobené vaječné skořápky dejte do okolí rostlin. Měly by udržet „nepřátele“ dostatečně daleko.

Vyčistí termosky, vázy a hrnky

Po kávě či čaji zůstává v nádobách barevný povlak. Naplňte je vodou, přidejte do nich rozdrobené skořápky a nechte působit po celou noc. Ráno je jednoduše omyjte.

Bělí prádlo

Vajíčkové skořápky snadno využijete i při praní prádla, kterou potřebujete vybělit. Do vhodného látkového sáčku dejte kousky skořápek z několika vajíček a 2-3 plátky citronu. Sáček dejte do pračky k prádlu a vyperte.

Sponzorováno

Zabraňují usazování nečistot v odpadech

Pokud umístíte rozdrcené skořápky do odpadního sítka, postupně se dostanou do odpadu. Fungují jako bezpečný čistící prostředek, který odstraňuje mastnotu a nahromaděné nečistoty. Tímto způsobem se vyhnete náročnému chemickému čištění odpadů a kanalizace.

Jsou vhodným doplňkem do krmiva pro slepice

Jelikož vaječné skořápky obsahují hodně vápníku, který potřebují i slepice na podporu snášky, přidejte jim do běžného krmiva nadrobno rozdrcené skořápky.

Skvěle očistí připálené hrnce

Rozdrcené skořápky lze použít i namísto drátěnky na nádobí. Pohodlně nimi odstraníte připáleniny.

TIP: Vápník je pro naše tělo hodně důležitý

Vyrobte z nich umělecká dílka

Ze skořápek se dají vytvořit krásné mozaiky nebo do nich nasadit drobné rostlinky a umístit na parapetu. Pokud do nich dáte knot a vosk, stanou se z nich nápadité svíčky.

Skořápky z vajíček pro zdraví i krásu

Eliminují svědění pokožky

Do malé sterilní nádobky nalijte jablečný ocet a do něj přidejte skořápky. Po několika dnech se rozpustí. Tento recept přinese úlevu od nepříjemného svědění.

Jsou výživné pro pleť

Vaječné skořápky (z domácího chovu nebo bio) zpracujte na prášek. Přidejte do něj rozšlehaným vaječný bílek a naneste na pleť. Nechte působit alespoň půlhodinu a pak masku smyjte.

Připravte si výživový doplněk plný vápníku

Pokud máte k dispozici větší množství skořápek, poslouží vám jako vhodný zdroj vápníku. Jak na to? Nejprve je třeba skořápky zbavit nežádoucích látek, proto je vařte v čisté vodě přibližně 10 minut. Následně je nechte volně uschnout a pak ještě vložte na několik minut do trouby. Sušte je při teplotě 200 stupňů Celsia. Nakonec je umelte. Denně si dopřejte asi polovinu čajové lžičky.

TIP: Zdroje vápníku v potravinách

Sponzorováno

Prášek se kvůli lepšímu vstřebání doporučuje smíchat se šťávou z citronu a nechat několik hodin odpočívat (ne více než 12) a poté zkonzumovat.

Další zajímavé tipy na využití skořápek z vajíček

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva