Sponzorováno

Moxování – tradiční čínská léčebná metoda 4.95/5 (22)

moxovaniMoxování je tradiční čínská léčebná metoda, která vás dokáže zbavit žaludečních potíží, chronických onemocnění dýchacích cest, bolestí v kříži a mnoho jiných zdravotních problémů. Díky němu si zlepšíte imunitní systém. I když je již tisíce let starou léčebnou metodou, množství lidí v Česku stále nezná. Co je na moxování výjimečné?

Princip terapie

Principem moxování je prohřívání akupunkturních bodů na těle pomocí moxy. Moxa je vyrobena z bylin, které jsou zabaleny do tvaru doutníků, přičemž do moxy se nejčastěji používá pelyněk. Moxa je sušený list byliny Artemisia vulgaris (pelyněk černobýl) zvláště pak vláken ze spodních stran listů. Při aplikaci se moxa zapálí a vyzařuje mírné, příjemné teplo. Přikládá se na tělo, přičemž vyzařuje infračervené paprsky s vlnovou délkou od 1 do 5 mikrometrů.

Na co se používá?

Hlavní oblastí použití jsou hlavně stavy vyčerpanosti, chronické onemocnění dýchacích cest, poruchy trávicího traktu, menstruační poruchy, poruchy močových orgánů, neplodnost, bolesti v kříži, revmatické bolesti pohybového aparátu a onemocnění kloubů. Tato léčebná technika je vynikající i při nemocech a bolestech způsobených chladem, průvanem či změnami ročních období.

Jelikož má imunostimulační efekt, používá se při psychických depresích, nízkém krevním tlaku a rekonvalescenci po chronických onemocněních a operacích. Čínská medicína považuje tuto terapii za mimořádně účinnou, podle ní dokonce pravidelné moxování určitých bodů na těle prodlužuje život.

Zdravotní účinky moxování

Při přikládání moxy přibližně 2 cm nad určitým bodem na těle, teplo z moxy proniká do svalů, a tím blahodárně působí na lidský organismus. Stabilizuje nervový systém, zrychluje látkovou výměnu a zvyšuje obranyschopnost organismu. Dokáže zlepšit imunitu i kondici a je výbornou prevencí.

Pro koho je tato terapie nevhodná?

Moxování není vhodné především pro toho, kdo má horečku. Také by se neměla aplikovat na místa s velkými cévami – v okolí očí. Nebezpečná je také u těhotných žen, konkrétně v dolní části břicha. I když pomáhá při menstruačních poruchách, je nevhodné aplikovat ji během velmi silné menstruace.

Moxovat můžete i doma

Moxování patří mezi nejpříjemnější terapeutické metody, které je na rozdíl od své „sestry“ akupunktury zcela bezbolestné. Je jednoduše aplikovatelné a levné, může okamžitě použít v domácím prostředí k léčbě lehkých až středně těžkých onemocnění.

Sponzorováno

Doporučuje se zapálit doutník, resp. moxu zapalovačem nebo svíčkou. Při nahřívání buďte opatrní a kontrolujte hořící konec moxy. Mějte po ruce popelník, kam budete sklepává popel z hořící moxy, která má téměř 800 stupňů Celsia. Po moxování pak zůstává na kůži zarudnutí, kterého se nemusíte bát, hned zmizí.

Je několik způsobů, jak můžete moxovat. Jedním z nich je tzv. ptačí klování, kdy se hořící moxou pohybuje nad zvoleným bodem na těle směrem nahoru a dolů, jako když pták zobe. Moxa se tak opakovaně na pár sekund probližuje na co nejmenší vzdálenost ke kůži (přibližně 1,5 – 2 cm od těla) a opět vzdálí. Jde o nejintenzivnější způsob. Při nahřívání můžete sedět, ale i ležet. Záleží to na tom, které místo na těle jdete nahřívat.

Po skončení nahřívání stačí konec moxovacího doutníku ponořit do sklenice s vodou a druhý den ho můžete opět použít.

Léčebná technika u nás

Terapie Moxování není v Česku velmi rozšířená. Nabízí ho jen několik salonů, přičemž za 30-minutovou masáž si zaplatíte kolem 300Kč.

U nás je spíše více masérských škol, které nabízejí kurzy moxování, jak salonů, které mají tuto terapii v nabídce. Trvají obvykle jeden den, ale najdou se i takové, které vás naučí této technice za tři dny. Za kurz, který trvá jeden den, zaplatíte zhruba 1500 Kč.

Pokud zvládnete kurz, nezbývá nic jiného, než si koupit moxovací doutníky. Najdete je ve specializovaných elektronických obchodech, přičemž za balení, ve kterém je 10 ks, zaplatíte kolem 180 Kč. Když si pořídíte moxovací doutníky, můžete využít znalosti o moxování už i v praxi v domácím prostředí a užívat si blahodárné účinky, které vám tato terapie nabízí.

TIP: Jaké je tajemství dlouhého života čínských mudrců?

Účinky moxování:

 • preventivně při sklonu k častému nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
 • doplnění tepla namáhanému organismu (sportovci, osoby pracující v chladu)
 • chladné končetiny
 • chronické vyčerpání, slabost, únavový syndrom
 • lokální prohřátí míst, na kterých je pociťován chlad (kloubů, šlach i svalů)
 • nadměrné pocení v průběhu dne
 • k obecné podpoře zdraví a k dodání energie
 • revmatické bolesti zhoršující se v chladu
 • bolesti zad (hexenšus), bolesti v oblasti beder, sedacího nervu, ztuhnutí ramenou a krku, vyhřezlé ploténky
 • anuréza zhoršovaná chladem (nemožnost močení)
 • časté močení starých lidí z důvodu prázdnoty jangu ledvin
 • deprese

TIP: Přečtěte si o tradiční čínské medicíně

VIDEO: Ukázka moxování

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva