Sponzorováno

Pozor na nemoc (syndrom) karpálního tunelu 4.9/5 (10)

Pozor na nemoc karpálního tuneluBolest v oblasti zápěstí může mít mnoho příčin, například takzvaný syndrom karpálního tunelu.

A přitom léčba je vcelku jednoduchá, rychlá a v drtivé většině případů s trvale dobrým efektem. Je mnoho příčin, které způsobují bolesti v zápěstí. Může se jednat o artrózu, revmatické postižení, úraz. Jedna z relativně častých příčin je i syndrom karpálního tunelu.

Jaká je příčina syndromu karpálního tunelu?

V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh těchto „provázků“ je v zápěstí vyhrazeno několik kanálů, nakolik oddělených a uzavřených tunelů.
V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů, které v oblasti zápěstí jsou. Jedná se o tzv. nervus medianus.

A proč vlastně tento nerv přestává fungovat tak, jak by měl? Protože z mnoha různých příčin dochází ke zmnožení vazivové tkáně v kanálku pro tento nerv. Dochází k útlaku nervu a tento po nějaké době začne strádat.

Jaké jsou příznaky tohoto syndromu?

Nervus medianus je nerv, který vede k prvním třem prstům a polovině čtvrtého prstu. A jak lékař pozná, že z mnoha příčin bolestí zápěstí a ruky je postižen právě tento nerv?
Pro syndrom karpálního tunelu je právě typická bolest a pocit brnění v oblasti prvních třech prstů.

Pacient trpí nočními záchvaty brnění, pozoruje oslabení jemných pohybů prstů. Postupně přestanou prsty a ruka pracovat tak, jak byl postižený pacient vždy zvyklý. Jedním z klasických příznaků je bolestivý poklep nad oblastí zápěstí. Dále dochází k ochabování svalů dlaně ruky při palci. Nesvedete udělat „špetku“.

První pomoc bývá v tunelu

Toto postižení je tak specifické, že nelze poradit nic jiného, než urgentní návštěvu lékaře.

U lékaře

Lékař nejprve provede vyšetření oblasti bolavého zápěstí a ruky. Pokud uvádíte výše popsané příznaky, mělo by být vše vcelku jasné. Protože léčba syndromu karpálního tunelu je víceméně chirurgická. Je nutné nález potvrdit speciálním vyšetřením. Toto vyšetření spadá do oboru neurologie. Jedná se o takzvané EMG – ElektroMyoGrafické vyšetření. Tímto vyšetřením se určí schopnost postiženého nervu vést nervové vzruchy a určí se stupeň postižení nervu.

Sponzorováno

Pokud jde o postižení mírného stupně, není třeba přistoupit ihned k operačnímu řešení. Je možné zkusit aplikovat léky, které působí proti otokům a které mohou zmenšit tlak v karpálním tunelu. Tím dojde k uvolnění nervu a zlepšení či vymizení obtíží.

Pokud je nalezen těžký stupeň postižení, není proč otálet s operačním řešením. Operační řešení spočívá v naříznutí steny karpálního tunelu a tím opět k uvolnění tlaku na postižený nerv. Operační řešení je možná trochu nadnesený pojem. Zkušený operatér tento výkon provádí v lokálním znecitlivění ambulantně, celá operace trvá cca 10-15 minut. Provádí se cca 3-4 cm řez podélně nad oblastí zápěstí.

Záleží však na zvyklosti konkrétního pracoviště. Někde pacienty operují po přijetí na lůžko na nemocniční oddělení. Pooperační průběh může být rovněž odlišný podle provádějícího pracoviště. Někteří lékaři po operačním zákroku operovanou končetinu znehybňují na sádrové dlaze. Není to však pravidlem.

Doba hojení je cca měsíc. Za dva týdny se odstraňují stehy. Další dva týdny by měl pacient dodržovat relativní klidový režim s omezením zátěže na operovanou končetinu.

Co bohužel neovlivníte

Jako všechny operace, i uvolnění karpálního tunelu skýtá určitá rizika. Může se jednat o poranění nervu při manipulaci s nástroji v operační ráně. Tato komplikace by se však zkušenému operatérovi stát neměla. Dále může dojít k zánětu v operační ráně. I tato komplikace je však zvládnutelná bez následků.

Smiřte se s tím, pokud jste si svůj syndrom karpálního tunelu „pěstovali“ a ze strachu z operace tento zákrok odkládali, může být nerv již útlakem do určité míry trvale poškozen a ani po operaci se zcela nevzpamatuje.

Co můžete udělat sami?

Můžete ovlivnit vznik syndromu karpálního tunelu? Ano, ale jenom do jisté míry. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž na oblast zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci u počítače s myší, kdy máte pravou ruku položenou na podložce právě v místě průběhu nervu.

Máte i Vy riziko vzniku onemocnění?

Odpověď byla dána již po přečtení výše uvedeného odstavce. Pokud zatěžujete svoje ruce trvale a nepřiměřeně, toto riziko vám hrozí. Nelze však vyloučit určitý podíl dědičnosti, i když pouze minimální.

Co si na toto téma ještě přečíst?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva