Sponzorováno

Trichomoniáza – příznaky, příčiny a léčba 4.74/5 (23)

Bičenka poševní, které způsobuje trichomoniázu.

Bičenka poševní, které způsobuje trichomoniázu.

Existuje opravdu hodně důvodů, proč provozovat bezpečný sex. A hlavním takovým důvodem jsou pohlavně přenosné nemoci. Určitě byste dokázali vyjmenovat z hlavy několik nejzávažnějších pohlavních chorob. Nyní si do svého seznamu můžete přidat přidat trichomoniázu. Dá se říci, že Trichomoniáza je relativně častá pohlavní choroba. Máme ale dobrou zprávu (pokud se to tak dá říct, když se bavíme o pohlavních chorobách) – tato nemoc není obvykle vážná a ve většině případů může být vyléčena.

Co vlastně trichomoniázu způsobuje

Tato nemoc je způsobena jednobuněčným parazitem nazývaným Trichomonas vaginalis, neboli Bičenkou poševní. Každý, kdo je sexuálně aktivní, ji může dostat.

Trichomoniáza a příznaky

Trichomoniáza ovlivňuje ženy více než muže – navíc starší ženy mají tendenci mít více problémů než ty mladší. A nemoc postihuje afroamerické ženy více než bílé nebo hispánské ženy. Většina mužů (a i některé ženy) nevykazují žádné příznaky. Pokud však máte vy nebo některý z vašich sexuálních partnerů tuto nemoc, je samozřejmě důležité se začít léčit.

Pokud se u vás objeví příznaky trichomoniázy, obvykle se objeví od 3 dnů do 1 měsíce po infekci. Symptomy mohou být následující:

 • Zelený, žlutý, šedý, pěnivý a / nebo zapáchající vaginální výtok
 • Krev ve vašem vaginálním výtoku
 • Svědění a podráždění v okolí vaší vagíny
 • Otok kolem vašich genitálií
 • Bolest během sexu

Jiné příznaky zahrnují bolest a pálení při močení, nutkání močení, u mužů pak svědění a podráždění uvnitř penisu.

Příznaky trichomoniázy mohou být jen stěží viditelné, nebo i opravdu bolestivé a dráždivé. Je běžné, že symptomy přicházejí a odcházejí, ale to neznamená, že infekce už zmizla. Jediný způsob, jak se zbavit trichomoniázy, je léčit ji léky.

Jak se můžete nakazit?

Trichomoniázu můžete mít po sexu s někým, kdo ji již má. Obvykle nemoc přechází při pohlavním styku a nezáleží na tom, zda muž ejakuluje nebo ne – může se šířit jen prostřednictvím kontaktu. Ženy, které mají sex se ženami, mohou také tuto nemoc chytit, protože se může šířit i přes vaginální kontakt.

Ženy obvykle dostávají infekci do své vulvy, vagíny, děložního čípku nebo močové trubice. Muži obvykle mají infekci v močové trubici, ale mohou ji také dostat až do prostaty. Věc, kterou je třeba mít na paměti v souvislosti s trichomoniázou je ta, že ji můžete šířit, i když nemáte žádné příznaky. To také znamená, že ji můžete získat od někoho, kdo nemá žádné příznaky.

Sponzorováno

Trichomoniáza a prevence

Jediný způsob, jak můžete úplně zabránit této nemoci, je nemít vaginální, anální nebo orální sex. Můžete však udělat několik kroků, abyste snížili své šance na chytnutí této nemoci:

 • Vždy používejte latexové kondomy a používejte je správným způsobem. To pomáhá, ale nebude vás to zcela na 100% chránit, protože trichomoniáza může infikovat oblasti, kterých se kondom nezakrývá.
 • U žen – vyvarujte se dlouhého a nesprávného sprchování. Vaše vagina má přirozenou rovnováhu bakterií, která vás udrží zdravé v této oblasti. Když se dlouze a nevhodně sprchujete, odstraňujete některé užitečné bakterie, což může ve finále zvýšit vaše šance na získání nějaké pohlavně přenosné nemoci.
 • Držte se pouze jednoho sexuálního partnera, který byl testován a nemá žádné pohlavně přenosné nemoci. Pokud to nejde, přemýšlejte o rozumném omezení počtu sexuálních partnerů. Nebuďte promiskuitní.
 • O nebezpečích se otevřeně poraďte se svými sexuálními partnery.

Může trichomoniáza potenciálně vést k jiným problémům?

Ano, trichomoniáza může způsobit další problémy. Pro začátek, pokud máte nějaké příznaky, tak mohou dělat sex a močení velmi nekomfortní a nepohodlné.

Trichomoniáza může také zvýšit riziko vzniku nebo šíření dalších pohlavně přenosných chorob, včetně HIV. A pokud už trpíte HIV, tato nemoc může způsobit, že ji budete pravděpodobněji předávat někomu dalšímu.

Pokud jste těhotná, trichomoniáza může vést k tomu, že vaše dítě porodíte dříve, než se očekávalo. Vaše dítě může mít také nízkou porodní hmotnost, což může zvýšit pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít zdravotní nebo vývojové problémy. Často se to nestává, ale vaše dítě může také dostat nemoc při procházení porodními cestami.

Jak se nemoc diagnostikuje?

Diagnostikuje se pomocí mikroskopické analýzy poševního či uretrálního stěru, při které je prokázán prvok. Jinou, vůči pacientu šetrnější, metodou je kultivační vyšetření.

Trichomoniáza a její léčba

Trichomoniáza se dá relativně snadno léčit antibiotiky. Vaši sexuální partneři musí být také léčeni, protože byste si mohli nemoc předávat sem a tam navzájem.

Váš lékař vám předepíše antibiotika k léčbě infekce – buď metronidazol nebo tinidazol.

Doporučení: Neměli byste mít sex asi týden po dokončení léčby.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou zkušenost s touto nemocí? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst o trichomoniáze?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva