Sponzorováno

Co může způsobit dehydratace? 4.86/5 (22)

  • Dehydratace je stav, kdy tělo ztratí více tekutin než je schopno nahradit. Může mít řadu nepříznivých účinků na zdraví a pohodu. Některé z možných důsledků dehydratace najdete v tomto našem článku.
  • Zhoršený výkon: Dehydratace může snížit vaši fyzickou a duševní výkonnost. Můžete se cítit unavení, ospalí a mít problémy s koncentrací.
  • Problémy s kůží: Dehydratace může způsobit suchou a šupinatou pokožku. Může také zvýšit riziko vzniku akné a jiných kožních problémů.
  • Problémy s trávením: Nedostatek tekutin může vést k zácpě a problémům s trávicím systémem.
  • Problémy s ledvinami: Dehydratace může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů, protože koncentrovaná moč může způsobit usazování solí a minerálů v močovém traktu.
  • Poruchy srdečního rytmu: Tělo potřebuje dostatečný objem tekutin k udržení normálního srdečního rytmu. Dehydratace může zvýšit riziko arytmie (poruch srdečního rytmu).
  • Zhoršená termoregulace: Když jste dehydratovaní, můžete mít obtíže s regulací tělesné teploty, což zvyšuje riziko přehřátí v horkém počasí.
  • Riziko vzniku infekcí: Dehydratace může oslabit imunitní systém, což vás může učinit náchylnějšími k infekcím.
  • Zmatenost a mdloby: V těžších případech dehydratace může dojít k zmatenosti, mdlobám a dokonce i kolapsu.
  • Problémy s ledvinami: Při dehydrataci se ledviny mohou potýkat s obtížemi při filtrace krve a odstraňování odpadních látek z těla.
  • Důležité je udržovat tělesnou hydrataci tím, že budete dostatečně pít tekutiny během dne. Doporučený denní příjem vody se může lišit podle individuálních potřeb, ale obecně je doporučeno pít alespoň 2-3 litry tekutin denně. Pokud máte obavy o dehydrataci, mějte na paměti, že můžete ztratit více tekutin během horkého počasí nebo při fyzické aktivitě, a mějte to na zřeteli při pitném režimu.

Máte tmavou moč? Může to být jedním z prvních příznaků dehydratace.

Máte tmavou moč? Může to být jedním z prvních příznaků dehydratace.

V některých situacích může docházet ke zvýšeným ztrátám vody a solí. Pokud tyto ztráty trvají po delší dobu, vzniká dehydratace. Než k tomu však dojde, tělo se snaží se vzniklou situaci vypořádat. Voda začne do cév přestupovat z tkání a buněk. Tím klesá obsah vody v buňkách, ale objem tekutiny v cévách je zatím zachován. Nejvíce se pokles buněčné vody projeví u nervových buněk, čímž je vyvolán silný pocit žízně. Ztráty vody korigují i ledviny. V nich se vstřebáváním vody moč výrazně zahušťuje a zmenšuje se její množství nebo se produkce zastaví úplně.

Voda je druhá látka po kyslíku, která je nezbytná pro normální fungování mozkových buněk a je hlavním nutričním prvkem všech jeho funkcí. To je důvod, proč mozek obsahuje 85% vody v celém páteřním kanálu, zatímco ve všech buňkách těla jí není více než 75%. S věkem se mění množství vody v lidském těle. V těle u právě narozeného dítěte je obsaženo 85-90% tekutin, u dospívajícího dítěte je to 80-85%, mladý muž má 75-80%, dospělý 70-75% a starší dospělí pak cca 60%.

Nicméně, biochemické a energetické reakce berou cca 1,5 litru tekutiny denně. A ta musí být doplněna. Případný nedostatek vody snižuje tvorbu trávicích šťáv, což znamená, že jídlo není zcela tráveno, pak je tělo jakoby ucpané, „zakyselené“ a dochází k různým onemocněním – skleróza, artróza, ateroskleróza, osteochondróza, cirhóza a podobně.

Příznaky dehydratace

Známky dehydratace u dospělých jsou:

  • závratě;
  • tmavá moč;
  • bolesti hlavy, podrážděnost, únava, deprese, poruchy paměti – projevy nedostatku vody v mozku;
  • chronické onemocnění plic, bronchiální astma a další plicní onemocnění mohou být také výsledkem dehydratace;
  • další známky dehydratace jsou únava, nespavost;
  • otoky pod očima, otoky tváře, suchá nebo naopak nadměrná mastná kůže;
  • suchá ústa, zvýšená žízeň;
  • rychlá srdeční frekvence, rychlé dýchání;
  • kardiovaskulární problémy, selhání ledvin;
  • nepohodlí pozorované v gastrointestinálním traktu (zácpa, dysbióza, kolitida atd.) může být také projevem dehydratace;
  • otoky nohou, křeče lýtkových svalů, pocit pálení u nohou a prstů
  • jakékoli projevy na kůži: ekzém, psoriáza, sklerodermie atd.;
  • myasthenia gravis;
Dehydratace, neboli nadměrná ztráta vody z organismu, nastává v okamžiku, kdy tělo přichází o více tekutin, než přijímá.

Dehydratace, neboli nadměrná ztráta vody z organismu, nastává v okamžiku, kdy tělo přichází o více tekutin, než přijímá.

 

Co se stane s tělem v případě dehydratace?

Nedostatek vody v těle vede k zahuštění krve, což zvyšuje riziko srdečního záchvatu, mrtvice až o 40%.

Silná dehydratace těla vede k rakovině jater, žlučníku, pankreatu a ledvin. Rakovina konečníku se vyskytuje 3-5 krát méně často, jestliže denní příjem vody není menší než 1,5 litru. Pokud žena pije nejméně 6-8 sklenic vody denně (nemluvě o 2 litrech), riziko rakoviny prsu se sníží až 5 krát.

Čím více tělo je dehydratováno, tím silnější je touha jíst tučné potraviny, a to spolu s konzumací rafinovaných potravin. To pak vede k obezitě, tvorbě kamenů v různých orgánech, ateroskleróze. Pokud máte často touhu jíst, pak musíte vypít 1-2 sklenice vody a tato touha zmizí – s tímto přístupem po dobu jednoho měsíce se můžete zbavit několika kilogramů tuku.

Sponzorováno

Zhoršuje se váš vzhled?

Objevují se vám na pokožce vrásky, suchá nebo mastná pleť, ekzém, psoriáza? To nejsou choroby, ale projevy nedostatku vody. Kromě toho se stav pokožky zhoršuje, pokud ji často umýváte šampony a gely, ve kterých je mnoho konzervačních látek, čímž smýváte kyselou ochrannou vrstvu pokožky.

V případě dehydratace v těle se projevují metabolické poruchy – osteochondróza, osteoporóza, artritida a podobně. Zdravotní stav se zhoršuje i v důsledku konzumace nezdravého jídla (rychlé občerstvení) či při špatném žvýkání jídla, nedostatečné fyzické aktivity (ranní cvičení, sporty).

Co dělat, abyste zabránili dehydratacím?

Samozřejmě doplňte do těla vodu. Vypijte až 1,5-2 litry čisté vody denně. Pokud často pijete kávu, měli byste vědět, že narušuje schopnost organismu efektivně využívat vodu, což povede ke ztrátě tekutin. Jinými slovy řečeno – káva vám tekutiny nedodá, naopak odvodní vás ještě více. Tekutiny, které přijmete v podobě kávy, černého čaje či alkoholu byste měli doplnit stejným množstvím vody.

Doporučená denní spotřeba tekutin je 30 – 35 mililitrů na kilogram hmotnosti těla při běžném zatížení. Pokud v ten den sportujete, zvyšuje se potřeba tekutin, např. na 2,5 litru. To samé pokud je extrémní horko.

Rizikové faktory dehydratace

Sportovci vystavení přímému slunci nejsou jediní, kteří jsou ohroženi dehydratací. Ve skutečnosti jsou také kulturisté a plavci mezi sportovci, u kterých se nejčastěji vyvíjí tento stav. Důvodem je to, že u těchto sportů je pití zamezeno během tréninkových tréninků nebo před soutěží, což může způsobit dehydrataci. A jakkoli se to může zdát divné, je možné se potit i ve vodě. Plavci při plavání ztrácejí spoustu potu.

Někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku dehydratace než jiní, například:

  • pracovníci vystavení nadměrnému množství tepla (například svářeči, stavební dělníci a mechanici)
  • senioři
  • jedinci s chronickými nemocemi
  • sportovci (zejména běžci, cyklisté a fotbalisté)
  • kojenci a malé děti
  • lidé, kteří žijí ve vysokých nadmořských výškách

Jak se vyvíjí dehydratace?

Vaše tělo pravidelně ztrácí vodu díky pocení a močení. Pokud není voda doplněna, pomalu se dehydratujete. Dehydratace je způsobena jakoukoli situací nebo stavem, který způsobí, že tělo ztratí více vody než obvykle.

Pocení

Pocení je součástí procesu přirozeného chlazení vašeho těla. Když se zahříváte, vaše potní žlázy se aktivují, aby uvolnily vlhkost z těla a snažily se ho takto ochladit. Způsob, jakým to funguje, je odpařování. Jak se z pokožky odpaří kapka potu, dojde k uvolnění i malého množství tepla. Čím více potu produkujete, tím více dochází k odpařování, tím více se chladíte. Pocení také hydratuje pokožku a udržuje rovnováhu elektrolytů ve vašem těle. Kapalina, kterou potíte, je složena převážně ze soli a vody. Nadměrné pocení může způsobit dehydrataci, protože ztratíte velké množství vody. Technickým termínem je nadměrné pocení.

Nemoc

Nemoci, které způsobují dlouhé zvracení nebo průjem, mohou vést k dehydrataci. Je to proto, že zvracení a průjem mohou způsobit, že z těla bude vyloučeno příliš mnoho vody. V těchto procesech jsou také ztraceny důležité elektrolyty. Elektrolyty jsou minerály, které tělo používají k ovládání svalů, chemie krve a orgánových procesech. Tyto elektrolyty se nacházejí v krvi, moči a dalších tekutinách v těle. Zvracení nebo průjem může tyto funkce zhoršit a způsobit vážné komplikace, jako je mrtvice a kóma.

Horečka

Máte-li horečku, vaše tělo ztratí tekutinu skrz povrch vaší pokožky s cílem snížit teplotu. Často může horečka způsobit, že se budete potit tolik, že pokud nebudete pít, abyste mohli tekutinu doplnit, může snadno dojít k dehydrataci.

Močení

Močení je normální způsob, jak z těla uvolňovat toxiny z těla. Některé podmínky mohou způsobit chemickou nerovnováhu, která může zvýšit vaše potřeba močení. Pokud nenahradíte tekutinu ztracenou v důsledku nadměrného močení, vystavujete se riziku dehydratace.

Strategie pro léčbu (řešení) dehydratace

Léčba dehydratace zahrnuje rehydratační metody, náhradu elektrolytů a léčení průjmu nebo zvracení.

Rehydratace

Metody rehydratace zahrnují náhradu tekutiny pitím nebo intravenózně (do žíly). Pití nemusí být možné u lidí trpících průjmem nebo zvracením, takže tekutiny mohou být podávány intravenózně. Chcete-li to udělat takto, váš lékař vloží malou IV trubici do žíly v paži. Řešení poskytované prostřednictvím IV je často směs vody a elektrolytů.

U osob, které mohou pít, lékař navrhne pitnou vodu spolu s rehydratačním nápojem obsahujíc elektrolyt. Děti s dehydratací jsou často směrovány k nápoji Kulíšek.

Domácí roztok pro rehydrataci
Pokud nějaký rehydratační nápoj není k dispozici, můžete si vytvořit vlastní rehydratační roztok pomocí těchto látek:

  • 1/2 čajové lžičky soli
  • 6 lžiček cukru
  • 1 litr vody

Ingredience přesně vyměřte. Použití příliš mnoho soli nebo cukru může být nebezpečné.

Věci, které je třeba se vyhnout

Napijte sodu, nadměrně sladké nápoje nebo nápoje s kofeinem. Tyto nápoje mohou dehydrataci zhoršit.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s dehydratací? Podělte se s námi v komentářích.

Co si dále přečíst o dehydrataci?

VIDEO: Správný pitný režim a známky dehydratace

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva