Sponzorováno

Teplá voda s citronem a zdraví – učiněný zázrak 4.92/5 (25)

Teplá voda s citronem a zdraví - učiněný zázrakMnoho lidí stále zastává rána bez jídla, ale bez šálku kávy, by ani nedokázali otevřít oči. Je kofein skutečně jediná věc, která nás dokáže nakopnout? Mnohem lepší je prý teplá voda s citronem. Jediný pohár na lačno prý dokáže s tělem skutečné zázraky. Převařená teplá voda s citronem je dnes hitem zdravé výživy a podle mnohých výživových odborníků ideálním nápojem na začátek dne. Není to však žádná novinka, tento nápoj doporučila už dávno ajurvéda i tradiční čínská medicína, protože podporuje trávení, činnost střev a detoxikuje.

Vodu převařte

Podle lékařů, to ale nemá být teplá voda z vodovodu. Je nutné ji převařit proto, aby se upravila její detoxikační schopnost. Nemá být ani vřelá. Když ve vodě udržíte malíček, tak budete vědět, že je to vhodné i pro vaše nitro. Doporučená dávka je do 2 dcl vody přidat maximálně 2 kávové lžičky šťávy z citronu. Názory na tento ranní rituál se ale liší. Někteří odborníci tvrdí, že není znám žádný výzkum na toto téma. Teplá voda podporuje u některých lidí vyprázdnění a odchod stolice z těla. Citron s pH krve v zásadě nic neudělá.

Raději vodu jak kávu

Citron může žaludek a sliznici ovlivňovat agresivní formou a způsobit i problémy. Kvalita trávení by neměla být v prvním okamžiku zlepšena. Někdy mohou spíše pacienti ráno pociťovat, že po užití citronu mají zvýšený pocit kyseliny a pálení. Přesto odborníci nevylučují, že někomu může citron pomoci. Ideální ranní kombinace, na které se shodnou všichni je, dát si po probuzení sklenici vlažné vody a určitě ne šálek horké kávy.

TIP: Další super benefity citronové vody

Sponzorováno

Kdy se doporučuje pít převařenou teplou vodu s citronem?

 • Pokud chceme zlepšit trávení (teplá voda s citronem urychluje metabolismus a pomáhá při pálení žáhy, žaludečních potížích a zácpě).
 • Na neutralizaci vnitřního prostředí, protože citron navzdory své kyselé chuti působí zásadotvorně.
 • Při detoxikaci, protože citron působí jako diuretikum, což znamená, že je močopudný a toxiny jsou z těla vyplavovány rychleji.
 • Na podporu imunity, protože citron je bohatý na vitamin C a draslík.
 • Jako podpůrný prostředek při hubnutí, neboť citron obsahuje vlákninu zvanou pektin, která tlumí pocit hladu.
 • Pokud si chceme zlepšit kvalitu pleti, vitamin C obsažený v citrónu napomáhá v boji proti vráskám.
 • Na zmírnění celulitidy, pití převařené teplé vody s citronem zabraňuje zadržování vody v těle.
 • Máte problémy s krevním tlakem? Citron obsahuje látku zvanou bioflavonoid známý jako vitamin P. Bioflavonoidy ovlivňují lepší zvládání stresu a také pomáhají snižovat hladinu stresového hormonu, který je hlavní příčinou vysokého krevního tlaku.
 • Odbourává stres a deprese.
 • Prospěšná pro zuby.
 • Jak osvěžovač dechu se citronová voda používat již dlouho.

Kdy se pití převařené teplé vody s citronem nedoporučuje?

 • Při chřipce a nachlazení, protože citrusové plody podle tradiční čínské medicíny ochlazují organismus a mohly by „zatlačit onemocnění do vnitřních orgánů“. To znamená, že nemoc by mohla po čase propuknout znovu, například v jiné podobě nebo na jiném místě. Toto tvrzení však mnozí odborníci zpochybňují. Tradiční čínská medicína to zdůvodňuje tím, že chlad oslabuje a zpomaluje trávicí funkce a tím oslabuje i imunitní systém.
 • Při přecitlivělosti žaludku na citron.

Ajurvéda a Tradiční čínská medicína doporučují pití převařené teplé vody s citronem nebo jablečným octem, případně i s medem, během celého dne, v létě i v zimě. Studená voda je podle těchto výživových systémů vhodná pouze během cvičení a při horečce, protože tehdy vhodně ochlazuje organismus. Nadměrné používání studených nápojů oslabuje trávicí trakt. Nejlepší léčba bývá často ta nejjednodušší a nejpřirozenější.

TIP: Zkuste si udělat alkalickou vodu

VIDEO: 7 důvodů, proč pít vodu s citronem

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva