Sponzorováno

Jak zemřel Bruce Lee? Zabila ho prý voda 4.8/5 (5)

  • Legenda bojového umění a herec Bruce Lee možná zemřel na pití příliš velkého množství vody, tvrdí výzkum.
  • Lékaři to tvrdí téměř 50 let poté, co ikona zemřela ve věku 32 let v létě 1973 v Hongkongu.
  • Pitevní zpráva z té doby říkala, že hvězda akčních filmů byla zabita otokem mozku, který byl podle lékařů způsoben požitím léku proti bolesti. Vědci nyní přezkoumali důkazy a dospěli k závěru, že Bruce pravděpodobně zemřel na hyponatrémii.
  • Tým odborníků v Clinical Kidney Journal napsal: "Tvrdíme, že neschopnost ledvin vylučovat přebytečnou vodu zabila Bruce Lee. Předpokládáme, že Bruce Lee zemřel na specifickou formu dysfunkce ledvin - neschopnost vylučovat dostatek vody k udržení vodní homeostázy, což je hlavně tubulární funkce."

O záhadné smrti Bruce Leeho se čile spekuluje už takřka 50 let. Nejslavnější mistr bojových umění a průkopník kung-fu filmů zemřel na otok mozku, který měl být reakcí na podání léku proti bolesti. Šíří se však také teorie, že ho skolila epilepsie, úpal, drogy, dokonce prý šlo o vraždu. Co z toho je pravda?

Legendární mistr bojových umění, známý z filmů Pěst plná hněvu, Cesta draka a Drak přichází, skonal nečekaně v Hongkongu 20. července 1973 ve věku 32 let.

S překvapivým vysvětlením teď přišli španělští vědci – podle nich Bruci Leemu selhaly ledviny, protože vypil příliš mnoho vody.

Nefrologové z univerzity v Madridu tvrdí, že těžký cerebrální edém (otok), při kterém se v Leeho mozku nahromadilo tolik vody, že se zvětšil až o 13 procent, způsobila hyponatrémie (porucha vyvolaná nadměrným příjmem tekutin). Její příznakem je pokles hladiny sodíku v krvi, což může vyústit až v otoky mozku či plic. Projevuje se zvracením, bolestmi hlavy a křečemi.

„Domníváme se, že Bruce Leeho zabila neschopnost ledvin vylučovat přebytečnou vodu,“ uvedli lékaři v článku, který nyní zveřejnil odborný časopis Clinical Kidney Journal.

Sponzorováno

Jejich hypotézu potvrzují i známá fakta, že Lee dodržoval speciální dietu – jedl hodně zeleniny, rýže a ryb, vyhýbal se pečivu, moučným jídlům a cukru, ale zároveň přijímal velmi mnoho tekutin – vodu, džusy a proteinové nápoje. Přitom prý užíval marihuanu, která vyvolává pocit žízně. Setkalo se tak u něj hned několik rizikových faktorů.

„Předpokládáme, že Bruce Lee zemřel na specifickou formu ledvinné dysfunkce: neschopnost vylučovat dostatek vody k udržení vodní homeostázy,“ zdůvodnili autoři článku. Vodní homeostáza označuje stav, kdy je příjem a výdej tekutin organismu v rovnováze.

První otok mozku mu zjistili už dva měsíce předtím, kdy zkolaboval během natáčení. Rychle se však uzdravil a i v den smrti se zpočátku cítil dobře. Až večer ho rozbolela hlava, tak užil léky proti bolesti a šel si lehnout. O něco později upadl do bezvědomí a během převozu do nemocnice zemřel. Pitva jako příčinu potvrdila velký otok na mozku.

Ironií je – jak připomínají i autoři studie – že právě voda byla velkou součástí Leeho filozofie. „Buď jako voda, která si razí cestu přes trhliny. Vyprázdní mysl, buď bez tvaru a formy – jako voda. Pokud naliješ vodu do sklenice, stane se sklenicí. Pokud ji naliješ do láhve, stane se lahví. Voda může téct nebo narážet. Buď vodou, příteli můj,“ radil Bruce Lee svým příznivcům.

Sponzorováno

Tak, a nyní už víte, jak Bruce Lee zemřel.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva